Tänne kaikki merkityksettömät ilmoitukset, vol XI

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Renngeist
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Äsken tupakille mennessä säikähdin kun sytkäri ei ollutkaan tutulla paikallaan pöydällä. Mutta, huh, onneksi muistin että olin laittanut sen takin taskuun, ja sieltähän se sitten löytyikin. Kaikenlaista.
 
Google translator tiesi kertoa, että kouvotsvoni on haitin kreolia. En kylläkään saanut sitä käännettyä millekään muulle kielelle.
 
Voi veljet

Huomenna Mestistä. Allekirjoittanut saattaa olla äänessä kainuun parhaan joukkueen pelissä.
 
Edward Snowden ilmestynyt Twitteriin. Miehellä yli 150000 seuraajaa jo ja mies itse seuraa vain yhtä tiliä joka on NSA. :D
 
Pomo on perheineen lomamatkalla ulkomailla. Eipä ole kouluissa vielä syysloma-aika eli omaa lomaa on otettu. Joskus oli juttua, ettei monetkaan koulut enää antaisi koululaisille lomaa tolla tavalla ja opettajia se tietysti närästää, kun joutuvat ylimääräistä työtä tekemään. Kyllä se vitutti joskus omina kouluaikoinakin, kun keskellä talvea joku oli vaan viikon lomalla, koska vanhemmat niin halusi. On siinä vanhemmilla selittämistä, kun Jani-Petteri tulee kysymään "miks Pirjo on lomalla, mut mä joudun meneen kouluun?" Eikä taida kotimaan mökkilomalle yhtä helposti saada lomaa kuin ulkomaan matkalle.
 
… opettajia se tietysti närästää, kun joutuvat ylimääräistä työtä tekemään.

Eivät tee ylim. työtä. Jos ne loman lapselle koulusta myöntää, sen ehtona on nykyään se, että vanhemmat ovat velvollisia huolehtimaan loman aikana opetuksesta.
 
Eivät tee ylim. työtä. Jos ne loman lapselle koulusta myöntää, sen ehtona on nykyään se, että vanhemmat ovat velvollisia huolehtimaan loman aikana opetuksesta.

Vanhemmat ovat muuten aina velvollisia huolehtimaan siitä, että oppilas opiskelee. Ovat nykyään joutuneet koulut tekemään lastensuojeluilmoituksia siitä, että oppilas ei tee läksyjään ja on pois koulusta, eli lintsaa. Opettajat (rehtori)sanoivat ihan suoraan, että koulun on velvollisuus huolehtia opetuksen järjestämisestä ja vanhempien velvollisuus on huolehtia oppilaan opiskelusta. Joko koulussa paikan päällä, tai sitten kotona tms. yksityisopetuksessa. Vastuu kuitenkin on aina vanhempien, kunnes oppilaan oppivelvollisuus loppuu.
 
Olen aina luullut, että mestiksessä pelaa vain miehiä, mutta olen ollut väärässä. Siltä näyttää ainakin tänäisten pelien mukaan.

Näytä liitetiedosto 21744

Hokki muuten johtaa KeuPaa vastaan!
 
Kauhean sovinistinen olettama. Sisäinen feministini itkee kuukautisverta.

triggered.jpg
 
Ylös