Tapahtumia & sattumuksia kaduilla ja maanteillä.

Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Mitä oli siellä pimeellä puolen.

Ilpohan siellä.

527560-abstract-black-background-dark-side-darth-vader-death-star-propaganda-simple-simplistic-spoof-star-wars.jpg
 
Olipa "koulupäivä" lauantainakin ja vähän isommassa muodossa yhdessä paikassa. Parisataa rekkaspedeä. Päivän päätös, kävely parkkipaikalle ja silmiinpistävä näky yli 100 autoa. Muutamaa lukuunottamatta, kaikki peruutettuina ruutuihin.
 
Melkoisen jännä liikennetapaus tuossa neljän kulmilla. Ajelin kolmostietä Vaasan suuntaan. Vastaantulevalla liikenteellä oli ohituskaista ja tiellä keskikaide. Mulla oli siis yksi kaista käytössä. Saavutin edellä ajavan liikennetraktorin, joka ajoi noin kuuttakymppiä. Mun perässä ajoi rekkapönttö välittämättä turvavälistä. Traktorikuski koitti väistää niin oikialle, kuin mahdollista, mutta ei siihen kaiteen ja traktorin väliin oikein kunnon rakoa jäänyt. Roikkujarekkaan ärsyyntyneenä tungin autoni kaiteen ja traktorin välistä ohitten. Sinnepä jäi rekka traktorin perään junnaamaan. Hähähä!
 
Meinasin ajaa liikenneympyrässä vihreän Defenderin kylkeen. Auto jatkoi kohti kolmatta poistumaa oikealla kaistalla, kun itse ajattelin poistua jo toisesta vasemmalta kaistalta.
 
Linkki.
Karjalainen sanoi:
Pohjois-Karjalan käräjäoikeus käsittelee tänään kahden miehen vangitsemista liikennetuhotyöstä.

Karjalaisen saamien tietojen mukaan kyseiset istunnot koskevat Kuutostien rautaromulevityksiä.

Romujen levittäminen Kuutostielle ja sivutielle on jatkunut Kiteellä tammikuusta 2014 alkaen. Poliisi on kirjannut yhteensä 35 tapausta.

Itä-Suomen poliisi tutkii tekoja liikennetuhotyö-rikossarjana. Poliisi lupasi aiemmin ratkaisevasta tiedoista vihjepalkkion.
Onneksi tekijät saatiin lopulta kiinni. Oman elämänsä sankareita nämä ääliöt olleet:nope:
 
Tämä on ollut yksi omituisimpia tempauksia vähään aikaan, etenkin kun jatkunut niin pitkään.

Jännää, todella jännää kuulla mitkä ovat inehmojen selitykset sitten aikanaan oikeudessa.
 
Kouvolla on kyllä sangen mielenkiintoinen tuttavapiiri. Paljon oman elämänsä voittajia.
 
Se ei kauheasti yllättänyt, että tiedän kuin tiedänkin toisen noista sankareista.

Juuret Kesälahdella? Itse ounastelin tuholaisia olleen 3 tai 4, tiedottajatyypit teiden "päissä" ja roudaaja(t) erikseen. Kerran ajoin noin tuntia ennen tihutyötä väijytyksen ohi.
 
Ai niin juu, tais olla keskiviikko kun kaduilla ja maanteillä tuli vastaan Hummer.
Enpä ole sellaista nähnytkään kaduilla ja maanteillä vuosikausiin.
Lie polttoaineen hinta tullut sen verran alaspäin että jengillä on taas varaa ajella tuollaisella.
 
Ai niin juu, tais olla keskiviikko kun kaduilla ja maanteillä tuli vastaan Hummer.

Enpä ole sellaista nähnytkään kaduilla ja maanteillä vuosikausiin.

Lie polttoaineen hinta tullut sen verran alaspäin että jengillä on taas varaa ajella tuollaisella.


Mulla tuli kanssa vastaan muutama viikko sitten. Ehkä ongelma on se että niihin on vaikea löytää talvirenkaita.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös