Albert Oil
Hippi ja juntti
Paljonkos kellarissa majailevat tavan pulit Jjusban ja Howdy pulittavat?
Paljonkos kellarissa majailevat tavan pulit Jjusban ja Howdy pulittavat?
Uusi, 2011 voimaan tullut asunto-osakeyhtiölaki antaa oikeuden poiketa pinta-alaperustaisesta (tai muusta yhtiöjärjestyksessä määrätystä) kustannusten määräytymisperusteesta yhdessä tapauksessa, joka sopii tuohon lukkohommaan kuin nenä porsaan päähän:
Silloin kun tehtävä toimenpide on tarkalleen sama (saman laajuinen ja laatuinen) kaikissa korjattavissa asunnoissa, voidaan ko. osakkaita laskuttaa sama summa / huoneisto.
Käytännössä tällaisia voi olla just esim asunnon ovien lukkojen vaihto, asunnon oven vaihto, parvekeoven vaihto tai vaikka keittiön hanan vaihto.
Pitää, mutta varsin pienellä panoksella verrattuna esim. ylimmässä kerroksessa asuntonsa omistavaan.
Tähän on olemassa tönön kerrosmäärästä riippuvainen laskukaava, jolla jokaisen kerroksen osakkaille saadaan oma kertoimensa, jolla kukin osallistuu kustannuksiin.
Laskukaavassa huomioidaan aika helevetin monta seikkaa kuten onko kellaria, onko ullakkoa, onko asuntoja ns."välikerroksissa", pysähtyykö hissi "välikerroksiin" vai asuntotasolle, onko sisäänkäyntikerroksessa asuntoja vai ei, jne jne jne.
Ei ne uudessakaan talossa maksa pelkästä maisemasta kerrosluvun suurentuessa.
Mut onhan se aika jännää, että hissittömässäkin talossa ylimmässä kerroksessa asuminen maksaa enemmän kuin alimmassa, vaikka joutuu portaita ravaamaan. Toki meteliä on vähempi, kun ohikulkijoita on vähemmän.
No mutta, Graham Hill
Lämmitysputkiston haarasta on herutellut vettä hiljalleen tuulikaapissa lattian alla olevaan vesimittaritilaan. Pari pientä lätäkköä vasta pohjalla, mutta äkkiäkös se tuosta suurenee.
Ilmoittelin isännöitsijälle, että viitsisittekö tehdä asian tilalle jotain..
Mmjoo.Sieltä tulee viikon päästä huoltomies, joka asettelee vuotokohdan alle pienen muoviastian ja sanoo, että kannattaa seurailla tilannetta.