Tapahtumia & sattumuksia taloyhtiössä/naapurustossa.

Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Antaisin miehen kulkea jos ei aseellaan ketään uhkaile. Olihan ne vanhat ilmakivääritkin ihan oikean pyssyn näköisiä.
 
Taloyhtiössämme heitti henkensä iäkäs mieshenkilö. Iäkäs rouva jää nyt siten leskeksi.
Miehen nimeä en toki tiedä.
Joutunen hankkimaan/toimittamaan taloyhtiön nimissä adressin leskelle.

Jotain neutraalia pitänee yrittää keksiä viestiksi, jottei mene imelän puolelle.
 
...mutta kävikin niin, että Pöhkis sekoitti kauppalapun ja addressin. Niinpä mummolle toimitettiin arvokkaan oloinen läpyskä kera tekstin "muroja, 2 mehua, lapsille vitamiinipillerit, kortsuja, iltis, jauhelihaa, pekonia"​
 
Tuohon aikaan varmaan lelupyssyt näyttivät lelupyssyiltä. Nykyäänhän noissa hälytyksissä pointti on se, että kun ne ovat niin aidon näköisiä, että immeiset peljästyvät.

Paskat. Ihan oikeilta ne näytti 80-luvulla jos hieman pidemmältä katsoi. Onko tämäkin leikki pilattu vihervassareiden toimesta? :(
 
Taloyhtiössämme heitti henkensä iäkäs mieshenkilö. Iäkäs rouva jää nyt siten leskeksi.
Miehen nimeä en toki tiedä.
Joutunen hankkimaan/toimittamaan taloyhtiön nimissä adressin leskelle.

Jotain neutraalia pitänee yrittää keksiä viestiksi, jottei mene imelän puolelle.

Voisko tää Mehen lanseeraama kevyet mullat ja mummuille suklaata toimia?
 
Miksi taloyhtiön pitää joku adressi antaa? Ikinä kuullutkaan kyseisestä käytännöstä.

Ei pidä, mutta kun hallituksen eläkeläisjäseniltä tuli minulle tällainen ehdotus, niin en toki ala sitä kyseenalaistamaan. Jossain kerrostaloyhtiössä tuskin tällaista käytäntöä on, mutta pieni rivari, jossa asujaimiston yhteisöllisyys on ehkä aavistuksen kerrostaloa konkreettisemmalla tasolla, en pidä adressia tavattomana asiana.
On tässä meidänkin terdellä ollu useampi yhtiön osakas grillaamassa makkaraa viime kesän talkoiden yhteydessä.
 
Sulta on saattanut mennä muitakin lähimmäisen huomioimiseen ja empatiaan liittyvä käytäntö ohi.

Ai niinkuin vaikka se, että jo toisesta toivotun raskauden keskeytyksestä kuuluu heti olla kyselemässä, jotta oisko adoptio heille ratkaisu ongelmaan?
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös