Tapahtumia & sattumuksia urheilun seuraamisessa kotona, TV:ssa ja paikanpäällä.

Eipä jaksa muita autokisoja katsoa kuin vormula ykkösiä. Amerikan-sarjat, koppiautot, ralliautot yms. ei säväytä sitten lain. Yhtä kiinnostavaa kuin katsella maalin kuivumista seinille.
 
Mikä niissä vormula ykkösissä sitte kiinnostaa?
 
Liekö niissä mikään enää niin hirveästi kiinnostaa, sytyttämisestä puhumattakaan. Siitä lienee ainakin itselleni tullut vain tapa tappaa aikaa.
 
Liekö niissä mikään enää niin hirveästi kiinnostaa, sytyttämisestä puhumattakaan. Siitä lienee ainakin itselleni tullut vain tapa tappaa aikaa.

Näinpä. Sellaisen elämänopetuksen antoi F1 kuitenkin, että ikuinen optimismi on karmeaa harhaa. Viittaan vaan oman suosikin loputtomaan menestymättömyyteen. Sitä myöten pikku hiljaa alkoi into hiipua.

Eikä laji ole muutenkaan kehittynyt mitenkään piristävämpään suuntaan. Ralliauton pörinät formuloissa ja kaiken ennalta-arvattavuus ei ole ollut sinänsä mielenkiintoista.
 
Ai että.

Kuulin sattumalta Urheiluruudusta, että Jorma Kontio on voittanut jonkun lähdön. Yllätyin, että sekin äijä vielä ajaa, mut eihän se näköjään ole kuin 61 vee. 57 miljoonaa euroa kerännyt palkintorahoja, eihuono.
 
Viimeksi muokattu:
Ai että.

Kuulin sattumalta Urheiluruudusta, että Jorma Kontio on voittanut jonkun lähdön. Yllätyin, että sekin äijä vielä ajaa, mut eihän se näköjään ole kuin 61 vee. 57 miljoonaa euroa kerännyt voittorahoja, eihuono.

Jostain olen kuullut, että kuskille menee voittorahoista noin 5 %.

Kontio ja vanhempi Korpi on niitä pahimipia kaahottajia. Muutaman kerran kirosin kyseisiä kuskeja kun painoivat kaksarihevosillani ensimmäiset 500 niin paljon kuin "peli vetää" ja tulivat sitten loppusuoran kävellen.
 
Jostain olen kuullut, että kuskille menee voittorahoista noin 5 %.

Mitä parempi kuski sitä parempi prossa, luulisin. Joskus 90-luvulla muistan mainitun, että Kontio oli silloin ainoa suomalainen joka pelkällä ohjastamisella elantonsa hankki. Muut kuskit myös valmentaa ja niillä on omia talleja.
 
Ja joidenkinhan mielestä ravit on urheilua.

Tää on jännä tää urheilujuttu. Mitä väliä onko se urheilua vai ei? Jotenkin monilla tuntuu olevan se käsitys, että jos joku homma on urheilua niin se on automaattisesti parempaa kuin ei-urheilu. Niinkuin vaikka juuri ravien tai shakin kanssa. Katson mä elokuviakin, vaikkei ne ole urheilua.

En mä raveja urheiluksi laskisi, mutta käytännön syistä esim. forumille postaan ne asiat tähän toikkiin. Toki edellinen viestini olisi voinut mennä vedonlyöntitoikkiinkin, jos sillä olisi Albert Oilin mielipaha vältetty. Enhän halua missään nimessä mielipahaa aiheuttaa.

Paitsi burbille, kostoksi forumhistorian paskimmasta venttis-tuomaroinnista.
 
Etkö lainkaan ajattele tunteitani, Kyrpänaama-Lunssila?
 
Mitä parempi kuski sitä parempi prossa, luulisin. Joskus 90-luvulla muistan mainitun, että Kontio oli silloin ainoa suomalainen joka pelkällä ohjastamisella elantonsa hankki. Muut kuskit myös valmentaa ja niillä on omia talleja.

Joo, mutta suuruusluokka lienee tuolla noin. Mutta nuo ohjastetut rahasummat voi asiaan perehtymättömälle kuulostaa siltä, että kuski olisi itse miljoonia tienannut.

Kyllä nykyään Suomessa varmaan ainakin viisi eniten voittoja ajavista kuskeista saa leipänsä nimenomaan pelkästä ohjastamisesta.
 
Ylös