Torino 2006: Jääkiekko

Sam

Muumipappa
Liittynyt
2.8.2000
Viestit
34097
Sijainti
Muumilaakso
Nyt mokasi haastattelija :nope:

Vaikka varmaan oikeassa olikin, mutta PAHA moka silti :thumbdown
 

Il Tempo Gigante

Darth Father
Liittynyt
20.2.1999
Viestit
42724
Sijainti
Gamla Pedersöre huvudsocken
Haa.

Voj tuhannen perkelettä tätäkin pelijjä ! Hienosti, ylen hienosti aloittivat Suomi-tytöt pelinsä. Kovin olin ylevällä mielellä vielä toisessa erässä raadiosta kuunnellessa. Vaan kovin oli laskeva Suomi-tytön pelillinen käyrä, kyllä oli. Nyt.

Soimaamaan en kyllä jääkiekkoilullisia naisia ala, en. Parhaansa varmaan tekivät, mutta Atlantin takaiset voimat ollevat toistaiseksi ylikäymättömät.

Mitä luultavimmin pronssipelissä vastassa ovat karoliiniset naiset Atlanttia paljon vähäisemmän meren takaa. Siinä se on sitten tilaisuutensa meidän joukkueella maksaa velkoja pronssisessa mielessä.
 

Mosse

Skidmark
Liittynyt
5.3.1999
Viestit
104235
Sijainti
On earth
Miikka Kirppusoffan olympiaturnaus on näemmä IP-lehtien mukaan Hawajilla. :nope: :thumbdown
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4758
Sijainti
Kokkola
Sam sanoi:
Nyt mokasi haastattelija :nope:

Vaikka varmaan oikeassa olikin, mutta PAHA moka silti :thumbdown
Mitäs haastattelija murjaisi?

Jooh.. taas kävi näin. :nope: Pikkuhiljaa alkaa ärsyttämään tuo USA:nkin ylivoima, niitä ei meinaa muut voittaa millään Kanadaa lukuunottamatta. Jospa se Kanada finaalissa antaisi niille pataan.
 

Formulanomi

Seksikäs rumä kääpiö
Liittynyt
22.10.1999
Viestit
41380
Sijainti
Toisaalla
VJR sanoi:
Toisaalta on se ihan kiva, että edes curlingissa ymmärtävät luovuttaa, kun tietävät ettei ole zäänssejä
No niin.... :ahem:

USA ja Kanada ovat vielä vähintääkin puoli valovuotta muita edellä, mutta kyllä jossakin vaiheessa tullaan tekemään historiaa. Pitää olla kärsivällinen ja on syytä varautua etukäteen tilaamalla nitropurkit jo nyt. Sen tason saavuttamiseen menee nimittäin vielä aikaa.. ;)
 

Nick_W

Ihmisohjus
Liittynyt
20.10.2000
Viestit
5196
Sijainti
Töysä
TÄNÄÄN se sitten alkaa!

Jääkiekko
Miehet

12.30 Kazakstan - Ruotsi
14.00 Italia - Kanada
16.30 Sveitsi - Suomi
18.00 Saksa - Tshekki
21.00 Venäjä - Slovakia
22.00 Latvia - USA

Sveitsi - Suomi tulee suorana YLE24 -kanavalta, pääkanavalla nauhalta.

Myös hyvin mielenkiintoinen peli tulee illalla suorana YLE24:ltä, Venäjä - Slovakia.
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4758
Sijainti
Kokkola
Niin.. kun vaan harmittavan lähellä oltiin voittaa joko USA tai Kanada jo toisissa olympialaisissa peräkkäin. Se näkyy silti olevan kuitenkin sen varassa että pohjoisamerikkalaisen joukkueen kone yskii ja pahasti. Kun USA sai taas tuon myllyn päälle niin jopa rupesi uppoamaan.. Sama homma Salt Lakessa. Molemmissa tapauksissa muuten Suomen 3-1 johto kun vastustajan show alkoi.. :nope:
 

SamiJ

Well-known member
Liittynyt
13.10.2002
Viestit
9172
Moe Szyslak sanoi:
Miikka Kirppusoffan olympiaturnaus on näemmä IP-lehtien mukaan Hawajilla. :nope: :thumbdown
Ilta-sanomat sanoi:
- Jos minun pitää valita olympialaisten ja sataprosenttiseen kuntoon pääsemisen väliltä, niin valinta on helppo. Haluan todellakin olla terve, ja jos terveyteni vaatii Torniosta poisjääntiä, niin jään pois Torinosta, Kiprusoff sanoi.
:thumbup:
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4758
Sijainti
Kokkola
Bobakki sanoi:
Kysyi Fiskiltä, että millä mielin pronssiotteluun... Välierä olis vaan pelaamatta välistä :rolleyes:
Niin eikä se finaalipaikka kaukana ollut.. :rolleyes: Nyt jos vaan Ruotsi tulee taas vastaan pronssipeliin niin ei muuta kuin potut pottuina. Vieläkin muistaa vähän turhankin hyvin sen viime olympialaisten pronssiottelun kun Suomi pyöritti miten tahtoi mutta sinikeltaisten Kim Martin periruotsalaisella selviytyjätuurilla pilasi kaiken. :nope:

Minäkin muuten jostain syystä luulin että tuo oli jo välierä :D Saattanee näkyä ketjun aiemmista viesteistäni koskien naisjoukkuetta :D

Katos onkos Schumin emäntä siirtynyt Sveitsin leiriin? Sveitsin ainoan maalin Saksaa vastaan teki Schumacher :D Ylen tekstikanavalla ei vielä ole mitkä ovat välieräparit. Kukas Suomen vastukseksi sitten tulee?
 
Viimeksi muokattu:

Nick_W

Ihmisohjus
Liittynyt
20.10.2000
Viestit
5196
Sijainti
Töysä
Teemu Puumala sanoi:
Ylen tekstikanavalla ei vielä ole mitkä ovat välieräparit. Kukas Suomen vastukseksi sitten tulee?
Välieräparit ovat:

Kanada - Suomi
Usa - Ruotsi
 

Teme-84

Well-known member
Liittynyt
28.8.2003
Viestit
4758
Sijainti
Kokkola
Nick_W sanoi:
Välieräparit ovat:

Kanada - Suomi
Usa - Ruotsi
Äähh.. Noinhan se piti taas mennä. Taitaa muuten olla täysin samat välieräparit kuin Salt Lakessä. Kyllä saavat venyä kyllä ankarasti että voittaisivat Kanadan.. Näyttää vissiin enempi siltä että pääsevät yrittämään viime kisojen revanssia Ruotsia vastaan.
 

Nick_W

Ihmisohjus
Liittynyt
20.10.2000
Viestit
5196
Sijainti
Töysä
Miesten pelit on lähtenyt käyntiin.

Italia - Kanada 7 min 0-1

Kazakstan - Ruotsi 40 min 1-7
 

mn97

Banned
Liittynyt
25.1.2004
Viestit
1707
Naisten lätkä on pelkkä vitsi. Mitä toi laji tekee olympialaisissa? Naganon kisojen aikaan toivottiin, että laji olisi saanut sysäyksen olympiahurmoksesta, mutta karu totuus on, että tasoerot ovat vain kasvaneet sitten Naganon, eikä parempaa suuntaa ole näkyvissä.

Toi suomalaisten hypetys jenkkien kaatamisesta oli ihan naurettavaa. Ihanko oikeasti ne kuvitteli :D voittavansa? Siinä missä suomalaisten lataus oli ennen matsia Mertarannan ihanaa leijonat ihanaa laulujen ja muiden sotahuutojen tasolla, jenkkien lataus oli jonkun sunnuntaimatsin/harkkamatsin tasolla. Pelin alussa jenkit antavat vielä pari maalia lahjaksi ja silti voittivat surffaillen 7-3. :D

Tässä puhutaan maailman toiseksi parhaan ja maailman kolmanneksi parhaan naisjääkiekkomaajoukkueiden eroista. :nope: :nope: :nope: . Vertailukohtana voidaan sanoa, että tasoero on melkein sama kuin Suomen miesten maajoukkueella ja Japanin vastaavalla. Ei mitään järkeä koko touhussa. Kanadan/USA:n mitalit eivät ole mitenkään ansaittuja Suomesta puhumattakaan.
 
Viimeksi muokattu:

Suomen Huippu

Sterna paradisaea
Liittynyt
14.6.2003
Viestit
2168
Mitä ihmettä, eikös olympialaisia pitänyt nähdä suorana vain YLE:n kanavilla!
 

Rusina

Lux Aeterna
Liittynyt
12.1.2004
Viestit
5082
Sijainti
Hyvinkää
Ohhoh Italia kykenyt tekemään jopa kaksi maalia Kanukkeja vastaan. Peli on nyt 6-2 Kanadalle; Peli oli 21 minuutin jälkeen vielä 1-1.
 

Puupää

Señor Member
Liittynyt
25.2.2002
Viestit
27306
Sijainti
Skekkoslovakia
Mitä se Berg siellä taas tekee :( :nope: Onko se ollut koko ajan vai lisätty nyt kieltäytyneiden takia :thumbdown
 

Ace17

Acenteella
Liittynyt
7.7.1999
Viestit
11664
Äskeinen suomipoikain törmäys päätyy varpisti top5-taklauksiin. :thumbup:
 
Ylös