Formulanomi
Seksikäs rumä kääpiö
Pötyä. Eipä dissata naislätkää. :thumbdown Naisten lätkä on erilaista (erilaisin säännöinkin) kuin miesten lätkä eli olet kyllä harvinaisen toope jos odotat että naisten lätkä olisi lähelläkään miesten tasoa. Yhtähyvin voitaisiin lopettaa mikä tahansa laji, jossa miesten tulokset ovat naisten vastaavia huomattavasti parempiai. (=fysiikan tai lajin harrastuksen levinneisyyden tms. syyn takia)mn97 sanoi:Naisten lätkä on pelkkä vitsi. Mitä toi laji tekee olympialaisissa? Naganon kisojen aikaan toivottiin, että laji olisi saanut sysäyksen olympiahurmoksesta, mutta karu totuus on, että tasoerot ovat vain kasvaneet sitten Naganon, eikä parempaa suuntaa ole näkyvissä.
Toi suomalaisten hypetys jenkkien kaatamisesta oli ihan naurettavaa. Ihanko oikeasti ne kuvittelivoittavansa? Siinä missä suomalaisten lataus oli ennen matsia Mertarannan ihanaa leijonat ihanaa laulujen ja muiden sotahuutojen tasolla, jenkkien lataus oli jonkun sunnuntaimatsin/harkkamatsin tasolla. Pelin alussa jenkit antavat vielä pari maalia lahjaksi ja silti voittivat surffaillen 7-3.
![]()
Tässä puhutaan maailman toiseksi parhaan ja maailman kolmanneksi parhaan naisjääkiekkomaajoukkueiden eroista. :nope: :nope: :nope: . Vertailukohtana voidaan sanoa, että tasoero on melkein sama kuin Suomen miesten maajoukkueella ja Japanin vastaavalla. Ei mitään järkeä koko touhussa. Kanadan/USA:n mitalit eivät ole mitenkään ansaittuja Suomesta puhumattakaan.
Sekä talvi-, että kesämurheilulajeissa on esimerkkejä missä joidenkin maiden joukkueet tai yksilöt ovat muita huikeasti edellä. Joko pidemmän aikaa tai sitten säännönmukaisesti. Pitäisikö esimerkiksi yleisurheilun pidempien matkojen juoksulajit jättää afrikkalaisille ?! Kun ei muista ole vastusta ?!
Mitä tulee naislätkään niin uskon, että Suomen taso (joka ei siis ole välttämättä mikään selvä kolmonen...) on noussut.
Eilisessä ottelussa jenkkimuijat antoivat kyllä kaikkensa - alusta asti, mutta likkojen peli ei vaan sujunnut. (ne oli jäässä...)
ps. Ja elämyksiä tuo eilinen ottelu tarjosi. Siis jännitystä, iloa ja pettymystäkin. Jos ei kiinnosta, niin ei ole pakko katsoa!
Viimeksi muokattu: