Verstappenilla ei olisi mitään järkeä ottaa riskiä kolaroida Bottaksen kanssa tässä vaiheessa mestaruustaistelua. Kun on jo ehtinyt kolaroida 2 kertaa Mercedes kuskien kanssa tänä vuonna, jonka takia Max menetti arvokkaita pisteitä mestaruustaistelussa. Niissä kolareissa.
Ja se on Bottaksen uran viimeinen.Tästä tulee Valtteri Bottakselle tilastomerkintöihin uran 18 paalupaikka. Eli paalupaikkoja on Valtterilla nyt yhtä monta kuin Kimi Räikkösellä
Älähän sano. Kautta on vielä jäljelläJa se on Bottaksen uran viimeinen.

Paras aika on lopettaa silloin kun itse siltä tuntuu. Fiksu fani osaa kunnioittaa sekä Nico Rosbergin että Kimin uran lopetuksia, vaikka ovatkin käytännössä vastakohdat toisistaan.Kimi Räikkönen lopettaa uransa puolestaan juuri oikeaan aikaan. Enää ei kulje aika-ajoissa. Komea ura takana. Nyt on kuitenkin aika keskittyä perhe-elämään
Sata kisaa ylivoimaisela Mersulla ja vaan yhdeksän voittoa...Jospa se Bottas sitten voittaisi huomenna pitkästä aikaa. Olisihan se komeaa päästä voittolukemissa kaksinumeroisiin lukuihin.
Vastakohdista sen verran, kun nyt otit maininneeksi, niin kaksi Michael Schumacherin 1990- luvun mestaruustaistelijaa, itsekin mestareita, nimittäin Jacques Villeneuve ja Mika Häkkinen.Paras aika on lopettaa silloin kun itse siltä tuntuu. Fiksu fani osaa kunnioittaa sekä Nico Rosbergin että Kimin uran lopetuksia, vaikka ovatkin käytännössä vastakohdat toisistaan.
Lapset ja muut keskenkasvuiset saa sitten huudella netissä mitä haluaa. Tuskin se noihin ukkoihin vaikuttaa. Noloja nämä valitukset siitä, kun esim. Kimi vielä nauttii vanhoilla päivillään lajista, vaikkei kärkisijoista enää ajaisikaan.
Ei nyt ollut kohdistettu kellekkään yksittäiselle postaajalle täällä, kunhan tuli mieleen.


Kyllähän se tuntuu melko vähältä, varsinkin jos vertaa Nico Rosbergin saavutuksiin Mercedeksen ratissa. Nico otti samat yhdeksän voittoa mestaruuskaudellaan 2016. Mutta varmaan Bottasta on kohdeltu enemmän kakkoskuskina, siinä missä Nico oli tasavertaisessa asemassa Lewiksen kanssaSata kisaa ylivoimaisela Mersulla ja vaan yhdeksän voittoa...![]()