simc
Well-known member
- Liittynyt
- 28.6.2013
- Viestit
- 237
Ruotsin ja San Remon 1982 Audilla voittanut Stig Blomqvist ajoi RAC:ssa 2-vetoisella Talbotilla. Sopimusta/rahaa Audin kanssa ei ollut? Stigun sinikeltainen Audi poikkesi värityksen ja sponsorien osalta Mikkolan ja Moutonin autoista.Vielä 80-luvun alussa oli harvinaisempaa kiertää MM-sarjaa pienemmän luokan autolla, ja vielä paljon myöhemminkin epätavallista ajaa saman kauden aikana eri luokkien autoilla, ellei sitten saanut tehdassopimusta kesken kauden; pienempään luokkaan palaaminen on hyvin epätavallista
1970-luvun puolivälissä Hannu Mikkola ajoi Toyotalla ja Timo Mäkinen Fordilla/Fiatilla normaaleja soraralleja, mutta molemmat ajoivat myös Peugeotilla Afrikassa Safaria, Marokkoa ja Norsunluurannikkoa. Ilmeisesti osana tätä kuviota Peugeot lähetti heidät ja ranskalaisia Afrikan kävijöitä uudella pienellä Peugeot 104 -mallilla mm. Korsikan ralliin. Mikkola oli Korsikalla 1976 10., Mäkinen Portugalissa 7. Autosta tuli suosittu kisapeli Ranskassa.

Ari Vatanen ajoi Montessa 1979 uudella pienellä Ford Fiestalla, Mikkola ja Waldegård ajoivat Escorteilla. Lopputuloksissa Vatanen oli 10.

Markku Alen voitti 1975 heinäkuussa Portugalin Fiatilla, mutta ajoi seuraavan MM-rallinsa suurajoissa Datsunilla. Fiatilta ei tullut autoa. Vaikka tämä voi äkkiä kuulostaa pahalta, Alen paineli ihan kärjen tahtiin Mikkolan, Vatasen, Blomqvistin kanssa. Tallikaveri Timo Saloselle ralli oli ensimmäinen Datsunilla.