312T4
Lehtori
Hyvä! Hybridi voitti!:thumbup:
No joo, sähkömoottorivetoisiä dieselvetureita oli suomessakin käytössä jo viimeistään 60-luvulla että eipä tässä oikein mistään tekniikan voittokulusta voida juhlia :dunno:Absolut sanoi:No, olisi kait sitä voinut huonomminkin valita... Edes jonkinlaista innovatiivisuutta on tässä, vrt. Panda.
Sikäli kuin tuo oli sarkasmia niin voisihan tuohon todeta että tämä on jo Priuksen toinen tuotantomalli, eli yhden korimallin on kerennyt jo olla tuotannossa. Eikä liene edes ainoa Hybridiauto, mutta kieltämättä tuo on siis merkittävä auto siinä mielessä että se on ensimmäinen hybridi joka oikeasti on niin hyvä että sitä voisi ajatella oikeana vaihtoehtona. Ja energian talteenotto, yms on oikeasti ihan kekseliäästi tehty. Mutta edellämainitut pienet tilat, ei-ihan-niin-pieni-kulutus ja (muistinvarassa menee kyllä nyt) huonot maantieominaisuudet, osin tehottomuudesta johtuen ei oikein tee tästäkään vielä voittajaa. Hinnasta nyt puhumattakaan.J.Heldenview sanoi:No joo, sähkömoottorivetoisiä dieselvetureita oli suomessakin käytössä jo viimeistään 60-luvulla että eipä tässä oikein mistään tekniikan voittokulusta voida juhlia :dunno:
Potkukelkkakin on aivan loistava Micran jälkeen.jaska sanoi:Tuommoinen Prius oli itse asiassa yllättävän hyvä ajaa, kun tuossa aiemmin syksyllä semmosta koeajoin :ahem:
En tiedä oliko sarkasmia vai pelkkä heitto vaan, mutta ihmettelen ettei sähkömoottorivetoa ole suuremmassa määrin tuotu maantieliikenteeseen. Vois olla liian painava ratkaisu kumipyörille, tai jotain. Mutta kuitenkin, luulisi että kaupunkiliikenteeseen sähköveto olis näppärä ratkaisu ja toisi matkustusmukavuutta.Absolut sanoi:Sikäli kuin tuo oli sarkasmia niin voisihan tuohon todeta että tämä on jo Priuksen toinen tuotantomalli, eli yhden korimallin on kerennyt jo olla tuotannossa. Eikä liene edes ainoa Hybridiauto, mutta kieltämättä tuo on siis merkittävä auto siinä mielessä että se on ensimmäinen hybridi joka oikeasti on niin hyvä että sitä voisi ajatella oikeana vaihtoehtona. Ja energian talteenotto, yms on oikeasti ihan kekseliäästi tehty. Mutta edellämainitut pienet tilat, ei-ihan-niin-pieni-kulutus ja (muistinvarassa menee kyllä nyt) huonot maantieominaisuudet, osin tehottomuudesta johtuen ei oikein tee tästäkään vielä voittajaa. Hinnasta nyt puhumattakaan.
Jos tuo ei ollut sarkasmia niin sit täytyy taas todeta ettei ole yhtäkään sähkömoottorivetoista dieselveturia tullut mua suomen maanteillä vastaan.
Ehkä uusin ei olesooda sanoi:Renault Clio voitti nyt Vuoden auto-tittelin. Millähän eväillä. Rellut ovat värittömiä (värillisiä vain maalipinnaltaan), mauttomia ja pahalta haisevia rakkineita.
Näillä:sooda sanoi:Millähän eväillä.
Kait siellä ihmisen autoa haetaan. Sellasta joka on paras massalle. Sehän on selvä että erikoisuus ei riitä valintaperusteeksi.Uusi Renault Clio on valittu Vuoden Autoksi 2006. Renault sai tämän arvostetun tittelin nyt jo kuudetta kertaa.
Clio Vuoden Auto 2006 tittelin myönsi 58 moottoritoimittajan jury, joka edustaa 22 Euroopan maata. Clion pistemäärä oli 256 pistettä ennen VW Passatia (251 pistettä) ja Alfa Romeo 159:ää (212 pistettä). Ehdolla oli kaiken kaikkiaan 28 uutta automallia.
Clion kolmas sukupolvi erottuu vahvasti edukseen segmentin muista edustajista. Entistä kookkaamman ja tilavamman Clion suunnittelussa on painotettu ainutlaatuista ajonautintoa. Dynaaminen ajettavuus, korkea mukavuustaso ja Renaultille ominainen huipputurvallisuus - täydet viisi tähteä EuroNCAP törmäystestissä - muodostavat upean kokonaisuuden.
Meille Keskusautohalliin uusi Clio saapuu keväällä 2006.
Renaultilla ainut ajonautinto syntyy kun pääsee ilman korjauksia aiottuun kohteeseen.J.Heldenview sanoi:Näillä:
Kait siellä ihmisen autoa haetaan. Sellasta joka on paras massalle. Sehän on selvä että erikoisuus ei riitä valintaperusteeksi.
No tuohon hintaan sietää hyvä ollakin. Ikävää myös tuhota illuusiosi, mutta Prius saastuttaa, eikä kulutuskaan nyt aivan käsittämättömän pieni ole. Ajo-ominaisuuksista ja pikkuvioista en osaa sanoa muutakuin etten ehkä vertaisi kummankaan osalta autoa yhtätoista vuotta vanhempaan malliin.butterfly sanoi:Prius on vissiin oikeasti aika hyvä auto. Kuluttaa vähän ja ei saastuta ollenkaan. Puhe että se on huono ajaa maantiellä niin..... Kokeilkaapa vaikka 94 vuosimallista chrysler saratoogaa. Tiellä pysyy ja matka taittuu leppoisissa merkeissä. Kertaakaan ei oo tullut vaaratilannetta auton ajo-ominaisuuksien takia eikä rattiin väsy. Mutta varmasti paljon huonompi ajaa kuin prius. Varusteitakin priuksessa on hyvin ja pikkuviat loistaa poissaolollaan. Voisin ostaakkin.
Mitä nyt 40% Corollaa vähemmän. On se aika huima säästö bensakuluissa mutta paljon saa ajaa että maksaa itsensä takaisin.Absolut sanoi:Ikävää myös tuhota illuusiosi, mutta Prius saastuttaa, eikä kulutuskaan nyt aivan käsittämättömän pieni ole.