No huh, kyllä näyttää massiiviselta tuo diffuusori. Ferrari väsää jo paniikissa b-mallia.Totta puhuen, mikäli Ferrarilla on jokin pikkudiffu taas niin mitä hemmettiä ne oikein siellä miettii??
Kyllä tuo McLaren päivä päivältä näyttää paremmalta.
Omasta mielestäni on noussut jo mestaruustaisteluun tosissaan mukaan.
Lähinnä jo viimekauden loppukin antoi viitteitä siitä että McLaren osaa hommansa kuhan kerran mokaa, Ferrari taas jotenkin jäätyi ja näyttää etteivät ole heinäkuun jälkeen (kun uutta auto piti alkaa tekeen) tehneet mitään uuden auton eteen. Vanhan repäisseet pitemmäksi.
Tää on voittaja-auto. Sano minun sanoneeni.
Pidän vielä pienen pienenä mahdollisuutena auton totaalifloppausta. Jos niin käy, ongelmana ei sinällään ole downforcen puute, vaan auton arvaamaton käyttäytyminen pidon määrän vaihdellessa rajusti mm. nopeuden ja maavaran mukaan.
Eikä tuota keulaa sinällään muistaakseni niin paljoa haukuttu. Ongelmana taisi olla lähinnä säätövarojen niukkuus. Tavanomaisella ratkaisulla ei saatu aivan samoja tehoja, mutta säätöikkuna oli laajempi ja säätäminen yleisesti ottaen helpompaa.
Oliko tämä nyt ihan veikkaus, vai näetkö kaiken tuon vain katsomalla esittelytilassa seisovaa F1-autoa?
Säätöikkuna. :thumbup:
Näen joo. Ongelmana saattaa olla täysin uuden konseptin hallittavuus käytännön olosuhteissa. Toisaalta tästä on yhtä helposti nähtävissä, että downforcea löytyy kuin viime kauden autosta se, ettei sitä löydy.
Mää voin jatkaa.Kerro toki lisää...
formulastara sanoi:ongelmana ei sinällään ole downforcen puute, vaan auton arvaamaton käyttäytyminen pidon määrän vaihdellessa rajusti mm. nopeuden ja maavaran mukaan.
Ompas uutukainen tosiaan kapea takaa?! Olisi mukava tietää miten noissa autoissa tankit on sijoitettu. Liekkö sillä jotain tekemistä Mäcin korkealla sijaitsevien ilmanottoaukkojen kanssa?
Bensamäärästä johtuvasta suunnittelumuutoksesta, tällä kaudella voidaan taasen nähdä isojakin eroja tallien välillä. Saapaas nähdä... paha pelko että tuo on kyllä liian nopa varsinkin kun Kimikin valitse kyntämisen auton ajaon sijaan![]()
Ompas uutukainen tosiaan kapea takaa?! Olisi mukava tietää miten noissa autoissa tankit on sijoitettu. Liekkö sillä jotain tekemistä Mäcin korkealla sijaitsevien ilmanottoaukkojen kanssa?
McLarenille tuntuu olevan jonkin asteinen obsessio (pakkomielle, näissä piireissä kun tykätään viljellä sivistyssanoja kuten diffuusori ym.) vallankumouksellisen peräpääratkaisun keksiminen kuten jo 90-luvun alussa pariinkin otteeseen kokeiltu lisäspoileri yläponttoonin takana:
No mikä tuossa hain evässä epäilyttää?
Parin viimeisen kauden aikana moni talli on tuota käyttänyt. Eikä McLaren ollut se talli joka sen ensimmäisen kerran otti käyttöön 2000-luvulla. Joten eiköhän tuo ole ihan toimiva juttu kun sitä on monen vuoden ajan moni talli käyttänyt.
Ja 90 luvulla tuota evää käytettiin erilain vaikka molemmat downforcea pyrkii tuottamaankin. (eli 90 luvun versiossa lisä siiveke toi voimaa, nyt evällä ohjataan puhtaampi ilma takasiivelle)