Ostoskärryjen kyttäys -polli

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Knoukka
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Kyttäätkö?


  • Äänestäjiä yhteensä
    24

Knoukka

Well-known member
Liittynyt
25.5.2000
Viestit
27426
Tästä aamuisesta tapauksesta tuli mieleen polli toisten ihmisten ostoskärryjen kyttäämisestä. Eli kyttäätkö kassajonossa toisten ostoksia? Kenen ja millä perusteella? Millaisia päätelmiä teet? Yksinasuja, juoppo, menkat, flunssa, uusavuton, kotikokki, syö suruunsa, karppaaja, köyhä jne.

Ja haittaako jos omia ostoksiasi vilkuillaan? Vai teetkö hämäyksiä lailla Alpun eli ostat JOTAI AIVAN MUUTA kuin tarvitset ja käyt heittämässä hämäysostokset suoraan roskiin!
 
Tänään oli ostoskorissa 4x laittienergiajuoma, 1x raejuusto, 2x pekoni, 2x kevytmaito, 1x soijamaito = tuo ei ole sinut rasvaprosenttinsa kanssa.
 
Kyttään lähinnä omia ostoksiani ja teen inhorealistisia johtopäätöksiä sosiaalisesta ja kulttuurisesta viiteryhmästä.
 
En kyttää, mutta huomaan joidenkin kyttäilevän. 'Kyttyy' paljastuu sitten typerinä kommentteina ja vielä typerämpinä vastauksina. Kärrissäni oli koiranruokaa ja tarkkaileva kanssa-asiakas kysyi kiinnostuneena:"Onko sulla koira?" Vastasin: "Ei, ostin nuo itselleni." Ilme oli näkemisen arvoinen. No, päästin hänet pälkähästä ja tunnustin koiruuteni.
 
Syön sellasta paskaa että en ihmettele vaikka muut kyttäisvät. Mua ei kiinnosta toisten ostokset enkä todellakaan lähtis mitään niistä kyselemään vaikka kiinnostaiskin.
normal_905950853.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Ahdistaa jos muut kyttää. Toisaalta tulee kyllä tuijoteltua muitten ostoksia. Toisaalta vihaan myös ihmisiä.
 
En oo kytännyt muiden ostoskärryjä koskaan, mitä iloa siinä on ja jos joku kyttää mitä mun kärryssä, niin siinäpähän monttu auki katsoo.
 
Sen verran tulee kytättyä, että tullessani kassoille suoritan pikaisen arvion siitä, minkä verran kullakin asiakkaalla todennäköisesti ostostensa kanssa kassalla tuhraantuu. Aina aika ei ole suoraan verrannollinen esimerkiksi ostosten määrään, vaan viivakoodittoman tuotteen hintaneuvotteluissa kassan soittaessa osaston myyjälle saattaa mennä tovi ellei peräti kotva. Laskelmien tarkoitus on kuitenkin antaa edes jonkinlaista osviittaa siitä, mikä jonoista mahdollisesti tulee etenemään nopeimmin. Tilastomatemaattisesti tilanne on sikäli huono, että jos jonoja on vaikkapa 3, niin mahdollisuudet valita niistä nopein ovat tasaisen vauhdin taulukon mukaan 33.33% eli on 66.66% mahdollisuus veikata väärin.
 
En kiinnitä mitään huomiota. Alkon kassalla siellä harvoin käydessäni paheksun suomiviinajuntteja.
 
En kiinnitä mitään huomiota. Alkon kassalla siellä harvoin käydessäni paheksun suomiviinajuntteja.

Kyllähän sitä aina kaltaisensa huomaa. Vai menikö se nyt niin, että se mikä itsessä harmittaa, se muissa vituttaa.
 
Mä olen tutkiva luonne ja voihan sitä kai kyttäilyksikin sanoa.. Saatan herkästikin tehdä erilaisia analyyseja ja mietin myös, mitä esim. kassaneiti saattaa ajatella ostoksistani.. Luultavasti ei mitään, mutta saahan sitä pohtia..

Ja olen myös huomannut saman, että ostoksista pystyy usein päättelemään onko henkilö sinkkutaloudessa vai perheessä.. Toisaalta mun ostoksista voisi päätellä, että olisin keskisuuren perheen isä, koska ruokaostokseni on aika isot..
 
Sen verran tulee kytättyä, että tullessani kassoille suoritan pikaisen arvion siitä, minkä verran kullakin asiakkaalla todennäköisesti ostostensa kanssa kassalla tuhraantuu.
Ja ai sattana jos on ostettu vaatteita! Siinä mene tovi jos toinenkin kun niistä tongitaan kassalla varashälyttimet irti ja sitten ne taitellaan ja kysytään, että tuleeko kaikki omaan muovipussiin vai laitetaanko samanväriset samaan pussiin.

Kyllähän sitä aina kaltaisensa huomaa. Vai menikö se nyt niin, että se mikä itsessä harmittaa, se muissa vituttaa.
Niinpä :mad_old: :mad:. Kerran jossain marketissa katsoin, että mikä täytisen paukapäämouho tuossa oikein on, että voihan nyt jo helvetin perseet... Niin peilihän se siinä!
 
Viimeksi muokattu:
Ja ai sattana jos on ostettu vaatteita! Siinä mene tovi jos toinenkin kun niistä tongitaan kassalla varashälyttimet irti ja sitten ne taitellaan ja kysytään, että tuleeko kaikki omaan muovipussiin vai laitetaanko samanväriset samaan pussiin.

Joo. Vaatteet ovat minullekin ns. punainen vaate väristään riippumatta. Eli mikäli sellaisia jollain jonossa olevalla on kannattaa todennäköisesti valita suoraan toinen jono, oli se sitten vaikka puolta pidempi.
 
Mielelläni ihmisiä kyttään, mutta kenenkään ostoksia en ole vielä tajunnut arvioida. Joskin siinä kaupassa jossa käyn, monien ostoksia ei voi luonnehtia monikossa vaan siellä on paljon näitä yhden karkin/kaljapakkauksen ostajia. Ehkä niistäkin voi jotain päätelmiä tehdä. Tai minusta voi tehdä päätelmän, että käyn kylän kalliimmassa kaupassa, josta muut ostaa vain matkaevästä.
 
Joo. Vaatteet ovat minullekin ns. punainen vaate väristään riippumatta. Eli mikäli sellaisia jollain jonossa olevalla on kannattaa todennäköisesti valita suoraan toinen jono, oli se sitten vaikka puolta pidempi.

Pikkukaupoissa tuokin arviointi on mennyt vaikeammaksi, kun hahmolla "täti" on pari ostosta, mutta kalkkiviivoilla se latookin tiskiin lapun: "Onkohan tämä minun pakettini Jees Rokkerilta jo saapunut?" Myyjä käy kääntämässä varaston ylösalaisin ja palaa viiden minuutin päästä: "Ei ole vielä." Sitten on vielä nämä kaupat, joiden kassalla hahmo "mummo" arpoo lottonumeroita. Toisaalta näissä kaupoissa ei yleensä kassan valinnanvaraa olekkaan.
 
Ylös