JahJahBlowJob
Well-known member
- Liittynyt
- 9.7.2010
- Viestit
- 640
Tää mestaruus sopisi kyllä Alonson linjalle kun kaksi ekaa mestaruuttakin tullut kun nopeammalla kaverilla auto pettänyt useammin ja nyt kylkee vielä kabinettimestaruus. Hieno mies se on 
Nimenomaan. Ajattelin heti kisan jälkeen että Ferrarilla ainakin jotkut suunnittelevat jotain tällaista ja siellä on epätoivoisesti etsitty oljenkortta. Niin epätoivoista. Niin epäurheilijamaista. Niin heidän tapaistaan.Tämä on paras tapa voittaa!
Mitäs peeveliä? Eikös Alonso juuri äskettäin kehunut tehneensä jälleen kerran pienen sunnuntai ihmeen?Alonso kirjoitti Twitterissä mysteerisen viestin espanjaksi, joka ilmeisesti viittaa kyseiseen tilanteeseen.
– En usko ihmeisiin. Teen omat ihmeeni oikeilla säännöillä.
http://www1.skysports.com/formula1/video/12870/8293449 no tuon mukaan menis läpi :/Just joo, tekivät sitten... Siinä meni kyllä kunnioitus Ferrariin ja Alonsoon. Ymmärtäisi vielä, jos olisi jostain laittomasta osasta tai vastaavasta kysymys, mutta lippuasiat pitää kyllä ratkaista kisan aikana, eikä jälkikäteen. Ei mitään järkeä kyllä enää koko lajissa, jos aletaan lippujuttujen takia muutelemaan jälkikäteen tuloksia, ihan pelleilyä.
0:24 kohdilla on vasemmalla lippumiehen koppi, siellä heiluu vihreä, mutta sitä ei videosta näe kun on grafiikat tiellä. Onhan tuosta kuvaa ollut jo vaikka kuinka monta kertaahttp://www1.skysports.com/formula1/video/12870/8293449 no tuon mukaan menis läpi :/
edit http://www.mtv3.fi/urheilu/f1/uutiset.shtml/2012/11/1665849/autosport-fialla-selkea-kanta-vettelin-ohitukseen tuon mukaan sallittua.
Ok. Katsoin juuri sitä SkySportsin videota, ja sen mukaanhan Vettel ihan selvästi ajoi keltaisten alla ohi = sääntörike, mutta jutussa oli puhe jostakin lippumiehestä, jota ei näkynyt missään :eek!: Olin ihmeissäni. Selvä hommahan tuo nyt on, kun tuon koko videon näkee.0:24 kohdilla on vasemmalla lippumiehen koppi, siellä heiluu vihreä, mutta sitä ei videosta näe kun on grafiikat tiellä.
Lippumies on mittaristografiikan takana. Let it go.Ok. Katsoin juuri sitä SkySportsin videota, ja sen mukaanhan Vettel ihan selvästi ajoi keltaisten alla ohi = sääntörike, mutta jutussa oli puhe jostakin lippumiehestä, jota ei näkynyt missään :eek!: Olin ihmeissäni. Selvä hommahan tuo nyt on, kun tuon koko videon näkee.
Se, mikä on kyllä ihmeellistä ylipäätään, että siellä liehuu lippu, mutta ei ole valoa. Valo on vasta seuraavassa liputuspisteessä, oletan. Tuo kyllä sekoittaa.
Valo on seuraavassa valopisteessä. Valopisteitä on vähemmän kuin lippupisteitä, eikä ne kai aina ole täsmälleen samoissa kohdissa. Siis aina valonkaan kohdalla liputuspistettä jos ei toisinpäinkään. Kattavampaahan se niin olisi.Se, mikä on kyllä ihmeellistä ylipäätään, että siellä liehuu lippu, mutta ei ole valoa. Valo on vasta seuraavassa liputuspisteessä, oletan. Tuo kyllä sekoittaa.
Kyl se mahdolliselta tuntuu Alonson kohdalla.Andrew Benson kirjoittaa, että Alonson epäillään painostaneen Ferraria protestiin. En tiedä pitääkö ollenkaan paikkansa, kun en Bensonin juttuihin yleensä usko.
Ei vaatinut ja Alonso itse sanoi näin.2007 oli jotain hämminkiä viimeisen kisan jälkeen liittyen Bemareiden ja Williamsin autojen bensaseosten lämpötiloihin, jotka, jos rangaistuksia olisi jaeltu, olisivat siirtäneet mestaruuden Kimiltä Hamiltonille. En kyllä ihan varmaksi muista vaatiko Mclaren noille muutamalle autolle silloin mitään rankkuja vai oliko pelkkää sanahelinää..
Alonso hopes Raikkonen's title stands
By Pablo Elizalde and Matt Beer Monday, October 22nd 2007, 09:20 GMT
Fernando Alonso believes it would be bad for Formula One if Lewis Hamilton was handed the world championship title via post-race disqualifications.
The outcome of the 2007 championship remains in doubt after McLaren informed the FIA that they would appeal against the race stewards' decision not to penalise Williams' Nico Rosberg and the BMWs in Brazil.
The three drivers finished ahead of Hamilton in fourth, fifth and sixth, but were the subject of a post-race investigation over the temperatures of fuel samples taken from their cars. The officials decided it could not be proved that the fuel had been below the temperature permitted under the regulations and that no action should therefore be taken.
But if McLaren's appeal is successful and the three drivers are penalised, Hamilton could gain enough points to take the world title away from Ferrari's Kimi Raikkonen.
Speaking after news of the investigation into the BMWs and Williams broke, Alonso said Formula One's reputation would be damaged if Raikkonen lost the title because Hamilton was retrospectively promoted to fourth.
"It would be a joke, and we've had too many already," he told Spanish radio station Cadena Ser. "If something like that happened, it would end up burying the sport."
The former champion could only finish a distant third in the Brazilian Grand Prix, and ended the season third in the standings.
He reiterated his belief that McLaren could have been more supportive of his title bid.
"It doesn't seem like the season has been managed very well," Alonso said.
"The result speaks for itself. McLaren lost the championship probably because of some of the decisions they took, especially in the second half of the season. It's no secret that they haven't helped me a lot.
"What my team boss stated in China, saying that they weren't racing against Raikkonen but against me, was a declaration of intent. So McLaren did their part in losing the title, but also Ferrari did a better job than the rest.
"In the last races both my hands and feet have been tied. I didn't have any power. I had to do it all the way they said and that made it harder to close the gap."
But despite his continued criticisms of the team, Alonso denied that he had resolved to leave McLaren, and played down suggestions that he was set for a return to former team Renault.
"I know there are rumours, but I haven't talked to any other team and that's the reality," he insisted.
"If I don't stay at McLaren, I can't say Renault is my first option."
Oh the irony.Ei vaatinut ja Alonso itse sanoi näin.