Nyt kun pyöräilemään ei oikein pääse, olen totuttanut koipia juoksemiseen. Kolme kymppiä ja pari vähän lyhyempää lenkkiä olen toteuttanut. Kyllähän tuo sujuu ihan hyvin, ja pian varmaan paremmin.
Mulla on aerokypärä ja -tanko.:frank:En tiedä mitä alamäkeä pitäisi mennä polkemaan, että saisi keskivauhdiksi Salmisen malliin yli 30 km/h maantieajossa. Vaikka on "vanha koukkupolvi", niin menee ihan eri lukemilla.[/SIZE]
Ja hiilikuituinen pulloteline Mulla on rautalankaaMulla on aerokypärä ja -tanko.:frank:
Ei ole kuin toinen vaan. Toinen on joku Specializedin muovinen.Ja hiilikuituinen pulloteline Mulla on rautalankaa
MITÄ IHMETTÄ!kolme kierrosta fribaa, ehkä pari lisää.
Googlailin pikaisesti itsekin. Tuo juoksuindeksi on Polarin oma tapa ilmaista suoritustaso hapenottokyvyn perusteella. Garmin antaa vastaavanlaisen luvun, mutta nimi on yksinkertaisesti VO2 Max. Molemmat perustuvat mitattuun juoksunopeuteen ja sydämen lyöntitiheyteen. Polarin ja Garminin luvut eivät varmasti suoraan vertailukelpoisia ole, mutta molempia voi käyttää oman suorituskyvyn kehittymisen seurantaan. Garmin on antanut minulle VO2 Max -luvuksi 54. Garminin taulukon mukaan se olisi omaa ikäryhmääni nuoremmallakin tasolla "superior". Olen lenkeillä huomannutkin, ja tainnut siitä täälläkin mainita, että ilma kulkee juostessani paremmin kuin mihin lihakset pystyvät. Osittain tästä syystä olen aloittanut porrastreenit.Onko sun kellossa juoksuindeksin laskenta?
Vai onkohan se pelkkä Polarin ominaisuus?
Kuuklailemalla ei löydy suoraan tietoa, mutta olen nähnyt ohimennen mm. jonkun Garminin screenshotin, jossa oli joku "Index".