Ison-Britannian GP kaudella 2021. 16.7-18.7.2021 Silverstonen radalla. Paluu kuninkuusluokan juurille.🏆🏁🏎🇬🇧

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Dieselmoottori
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Silverstonen rata on muuttunut vuosien saatossa. Kumpi rataversio on parempi mielestäsi?


  • Äänestäjiä yhteensä
    32
  • Äänestys suljettu. .
Pelkkää teatteria. RB tietää että mitään ei ole tehtävissä, mutta tällä tavalla pyritään vaikuttamaan tulevien kisojen tuomaristoihin ja kenties katsomaan sormien läpi mahdollista Verstappenin tulevaa rikettä.
 
Jos nuo autot ois ollu toisinpäin ja Hamilton seinässä. Verstappen saanut vain 10s penaltin ja voittanut silverstonen ni kyllähän tässä paskamyrsky asian tiimoilta olisi paljon isompi mitä tällä hetkellä. Jotenkin vähän semmonen tuntuma, että Verstappen olisi saanut hiukan kovemman penaltin. :rolleyes:
En tiedä mitä oikein tarkoitat kun asiasta on tälläkin hetkellä aika helvetinmoinen paskamyrsky joka paikassa.
 
Helmuttia vituttaa eniten se, että Verstappenilta saattaa mennä moottori vaihtoon, mikä tarkoittaisi lisää rangaistuksia myöhemmässä vaiheessa kautta. Iso-Britannia oli nykyiselle voimayksikölle vasta neljäs kilpailu, kun niiden tulee kestää keskimäärin 7–8 kisaa tällä kaudella vähän kalenterin pituudestakin riippuen. Myös auton rungon on jo vahvistettu olevan käyttökelvoton ja se verottaa vielä Red Bullin budjettiakin.
 
Helmuttia vituttaa eniten se, että Verstappenilta saattaa mennä moottori vaihtoon, mikä tarkoittaisi lisää rangaistuksia myöhemmässä vaiheessa kautta. Iso-Britannia oli nykyiselle voimayksikölle vasta neljäs kilpailu, kun niiden tulee kestää keskimäärin 7–8 kisaa tällä kaudella vähän kalenterin pituudestakin riippuen. Myös auton rungon on jo vahvistettu olevan käyttökelvoton ja se verottaa vielä Red Bullin budjettiakin.

Rangaistukset ei ole ongelma kun ne ajoitetaan oikein. Spassa lisäyksikkö käyttöön ja voitto tästä huolimatta kotiin, täysin mahdollinen skenaario. Tekisin tämän varotoimenpiteenäkin loppukautta ajatellen ilman Silvestonen kolaria.
 
Homma lähtee totaalisesti lapasesta, jos näitä aletaan lakituvissa käsittelemään. Toivottavasti, tämän seurauksena tuomaripäätöskiin tulee ryhtiä, eikä tallipäälliköiden kitinöitä enää kuunnella. F1 maineen pilaamisesta vois jotain rangaistuksia lätkästä aluksi, varoitukseksi. :)
 
Hamilton kuulemma rasistisen abusen uhri kommenttikentissä Verstappeniin törmäilyn seurauksena.
 
Hamilton kuulemma rasistisen abusen uhri kommenttikentissä Verstappeniin törmäilyn seurauksena.
Varmasti näin onkin, mikä on todella noloa ja junttia.
Varsinainen asia jää näin unholaan, kun rasisteille annetaan huomiota.
 
kun rasisteille annetaan huomiota.

Tuo on tavallaan huono juttu antaa huomiota noille noin paljon, koska se vain lisää tota ja ruokkii trolleja. Huomiota ja reaktioiden aiheuttamistahan nuo keyboardwarriorit just kerjää.

Vaikee tietysti sanoo mikä ois absoluuttinen oikea tapa toimia.
 
Mielestäni Max on kerjännyt tuonkaltaista tapahtumaa siitä asti kun hän tuli formuloihin. Hänellä on tapana ajaa kuin olisi yksin radalla ja olettaa muiden väistyvän tieltä. Lewis on aika paljon väistellyt Maxia tällä kaudella ja päätti ettei enää väistä. Mielekiintoista nähdä tuoko tuo kolari rauhallisuutta Maxin otteisiin.

Jos tuo kisatilanne käännettäisiin toisinpäin, niin olen varma, että Max olisi Lewisin asemassa hyäkönnyt mutkan sisään vielä rohkeammin. Nythän ilmeisesti kävi niin, että Lewis alkoi passaamaan aivan lopusssa. Toto Wolfin huomio siiitä, että Lewis oli yli puolen autonmitan Maxin rinnalla ja siten oikeutettu mutkaan on mielestäni oikeansuuntainen. Mitä Lewis olisi tehnyt Maxin asemassa ulkopuolella? Olisi nostanut tai kiertänyt kauempaa ulkomutkasta. Olen varma, että myös Alonso olisi ajanut Maxia varovaisemmin ja välttänyt osuman.
 
Jos tuo kisatilanne käännettäisiin toisinpäin, niin olen varma, että Max olisi Lewisin asemassa hyäkönnyt mutkan sisään vielä rohkeammin.

Joo tuohan se ois ollu optimi tilanne Maxin kannalta olla sisäpuolella ja vetää täydellä riskillä, koska pistejohto oli niin hyväkin vielä ni se ois ollu ihan sama jos molemmat jää radan varteen. Tuo ulkopuolella olevana oli hölmö antaa Lewikselle mahdollisuus kolaroida, koska siinä on aina se mahdollisuus et sisäpuolella oleva pääsee ehjin nahoin tilanteesta. Tosin pienestähän sekin oli kiinni kun punaiset liput pelasti Lewiksen.
 
Youtube ehdotti tämän videon aika ajankohtainen. Tuon kun Verstappen oppii nii sitten on aika vahvoilla.
Tässä vielä tämä tilanne jos oli unohtunut mistä oli kyse.
 
Vaikka sympatiat tässä keississä on enemmän Maxin puolella, niin olen silti sitä mieltä, että ehkä tarvitsi tällaisen ravistelun, ihan jo MM-taistelun kannaltakin, että mestaruus on kaikkea muuta kuin varma. Sitten vain jää roimasti jossittelun varaa, jos häviää lopulta mestaruuden vaikkapa 10 pisteellä. Enemmän näen kyllä syyllistä Hamiltonissa kuin Veratappenissa tuossa kolarissa, koska huolimatta miten tarkalleen oli veljien ajolinjat, Hamilton olisi esimerkiksi aivan hyvin voinut höllätä siinä kaasua kolarin välttämiseksi. Silti joku ajokiellon vaatiminen ja jopa asianajajan palkkaaminen on RB:ltä jo aavistuksen ylimitoitettua, ja riski on että tekevät vain itsensä naurunalaiseksi. Toivon nyt joka tapauksessa, että pistejohto pysyy kauden loppuun asti. Valta joutaisi välillä jo vaihtua.
 
Niin, nyt Hamilton onkin uhri eikä lurjus.
Eikös se sitten ollut uhri tässä tapauksessa? Mitäs lurjusmaista se on tehnyt rasistisessa mielessä? Onko puurot ja vellit sekaisin, jos kisatilanne lasketaan rasistiseksi teoksi? Valoja päälle!
 
Youtube ehdotti tämän videon aika ajankohtainen. Tuon kun Verstappen oppii nii sitten on aika vahvoilla.
Tässä vielä tämä tilanne jos oli unohtunut mistä oli kyse.


Ihan ei sitten kuitenkaan riittänyt Oconin näytöt Mersudiiliin, vaikka yritti lujaa.
 
Ylös