Ikävä kyllä on, vaikka kuinka täällä muuta toivottaisiin. Minä olen menettänyt uskoni (tämän ja monen muunkin) urheilun 100% puhtauteen ja rehellisyyteen jo vuosikymmeinä sitten. Ihmiset ovat ahneita, rahalla saa ja hevosella pääsee sekä politiikka ovat vaikuttaneet tuloksiin jo pitkän aikaa, ainakin 80-luvulta lähtien.Yksikään kuski tai talli ei ole kyllä lajin yläpuolella. Eli jos ei osata pelata samoilla säännöillä kun muut nii se on kyllä bye bye.
Kulukaton alentaminen ei oikein ole reilua, kun jo nyt tallit ovat tuskissa sen kanssa osittain ihan aidostikin, jos enimmäkseen silti vain omaa typeryyttään. Ennemmin sakon pitäisi skaalautua rikkomuksen mukaan. Jos budjettikatto on ylitetty viidellä miljoonalla, niin tallin pitää vaikka maksaa 20 miljoonaa sakkoa. Jos katto ylittyy kympillä, niin sitten sakkoa viisi kymppiä.Ainoa järkevä rangaistus ja oikeastaan mielestäni myös hyväksyttävä rangaistus olisi rajoittaa tuulitunneliaikaa, vähentää testiaikaa ja laittaa seuraavalle vuodelle kulukaton ylittäjälle vastaavasti matalampi kulukatto.
Muistanko väärin, että jos katon ylittää niin seuraavan kauden budjetti pienenee summan x. Näin suunnitteltiin ainenkin tehtävän.FIA tuskin hylkää Verstappenin mestaruutta vuotta myöhemmin, jonkun 10 miljoonan laittomasta ylityksistä budjettikaton kohdalla.
Isot tallit voivat kulukaton porsaanreikien täyttöä tehokkaasti harrastaa kun on omasta takaa ties miten paljon fyrkkaa omaan budjettiin.
Todennäköisesti ilman rangaistuksiaFian meiningit tuntien siellä varmaan paraikaa neuvotellaan osapuolten kanssa siitä mikä olisi sellainen sopivan kiva rankku ettei kellekään tule liian paha mieli.
Noin veikkasinkin käyvän, riippumatta siitä mitä on tapahtunut.
Noin veikkasinkin käyvän, riippumatta siitä mitä on tapahtunut.
FIA ei kestä toista samanlaista soppaa, kuin esim viime vuoden lopetus. Kaikki mahdolliset asiakirjat ja dokumentit on kivasti vain FIAn hallussa, niin mikä olisi helpompaa kuin sanoa kaiken olevan ok. Soppaa ei näin synny, joka vahingoittaisi lajia tai FIA itseään.
Toivottavasti näin ei ole, mutta kaikki isoimmat kurat on vuosia hoidettu hyvin tiukasti piilossa, eikä niitä ole avattu yhtään sen enempää, kuin on ollut jo yleisessä tiedossa. Itellä ei enää hirveästi ole luottoa FIAn suuntaan.
Hyvin todennäköistä on, että FIA on joutunut puuttumaan tilanteeseen tarjoamalla jotain porkkanaa Hondalle/ RB lle. Nyky moottorit on niin monimutkaisia ja kalliita, että on suorastaan ihme, että RB pystyy rahoittamaan ja rakentamaan ne, edes McLaren ei kykenisi moiseen. RB llä on myös vipuvartta uhkailla FIAn suuntaan: teitte niin järjettömät säännöt, että moottoritoimittajia on niin vähän ettei meillä ole moottoreita, teidän syy, meidän täytyy vetää neljä autoa pois....tehkää te jotain jos haluatte, että olemme ylipäätään mukana...Onhan Ferrarillekkin maksettu jo Bernien aikana enenmän rahaa kun muille perustuen heidän historialliseen asemaansa, ei se olisi mitään uutta.Ei kai F1 sarjalla ole mitään sananvaltaa Hondaa kohtaan. Jos Honda ei omasta tahdostaan pysy mukana, niin ei F1:llä ole mitään vipuvartta millä Hondaa alkaa kiristämään. F1 tarvitsee enemmän Hondaa kuin Honda F1:siä. Jos siellä on jotain tehty, niin menty matelemaan polvilleen pääjohtajan eteen ja pyytämään heitä jäämään ja tarjoamalla jotain todella hyvää vastineeksi.