AJ
Well-known member
Pari pasteijaa. Täytteenä kinkku, paprika ja tuorejuusto. Aivan äyttömän hyviä.
Lääkkeet!Patkii pokaria, pono sarilaine, ei toi ole hauska.
Pallan Ukari pan oras, pami on Sqursa, ei toi ole hauska.
Tuleeko toi RUOJA siitä humoristista, se, se, se Jopi Ruojansuu?
Nää on taas näitä.Mun mielestä "Kurski" on kyllä koiran nimikin. Jos näin on, niin "kurskin suomi" muuttuukin kertaheitolla varsin kehnosta olosuhteet huomioiden erinomaiseksi.
Totuuksia? Paljastuksia? Viiltäviä analyysejä? Mitä "näitä"? Kerro!! Älä pidä jännityksessä!!!!!!Nää on taas näitä.
Sen tiesin, kun se lupasi antaa Pyryfille kyytiä.Ne on kuulemma niitä.
Se on vain arvoitus teille.Totuuksia? Paljastuksia? Viiltäviä analyysejä? Mitä "näitä"? Kerro!! Älä pidä jännityksessä!!!!!!
Arvoitus. Eikös se ole sellainen, mitä sopii arvuutella? Jos näin, niin arvaan, että nimimerkin "kurski" takana on oikeasti koiraeläin ja kaikki muu on esitystä. Selittäisi ruokavalion ja sen, miksi tarkennustoiminnon käyttäminen kamerassa on niin hankalaa.Se on vain arvoitus teille.
ihminen.arvaan, että nimimerkin "kurski" takana on oikeasti koiraeläin ja kaikki muu on esitystä.
Nimitteletsä mua ihmiseks?! Hä!!1!!ihminen.
No en.Nimitteletsä mua ihmiseks?! Hä!!1!!
Etkö sitten muka ole?No en.
Itsehän tuossa ängstäsit kuin teinibissis että olisin muka koira.
Edelleenkin ihminen.Etkö sitten muka ole?
Talkkuna on mulle jauhoja ja tiedän niiden koostumuksen ja tekotavan ainakin kautta ranteiden.
Sinun syömäsi on jotain niistä jauhoista tehtyä? Vai ihan jotain muuta?
Taas on näköjään näitä murrejuttuja. Meillä kotona talkkunajauhoista tehtyä puuroa sanottiin talkkunaksi. Virallinen nimi näkyy olevan talkkunapuuro. Piepo on meillä täysin tuntematon termi.Niin no joo, varsinaisestihan tosiaan talkkunalla tarkoitetaan niitä jauhoja ja piepo on sitä piimään/viiliin sekoitettua hyvää. Ainakin meilläpäin.
Talkkunapuuro
5 dl vettä
2 dl talkkunajauhoja
1 tl suolaa
1. Kiehauta vesi, lisää siihen hieman suolaa.
2. Sekoita talkkunajauhoja veteen, niin että keitos muistuttaa löysää puuroa.
3. Anna puuron hautua muutama minuutti lämpimällä liedellä.
4. Puuro on valmis nautittavaksi erilaisten käristysten, voisilmän, hillojen ja marjojen tai sokerin ja maidon kera.
Nimimerkki kurskille viikon laksatiivikuuri toisen käyttäjän jatketusta nimittelystä.Edelleenkin ihminen.