Jokos on muuten poppoolla suunniteltuna, näin PK-kautena, ens vuoden treenejä, painopisteitä ja tavoitteita?
Itsehän mulla on 3 juttua mielessä.
1) Uintia parempaan kuosiin ja enämpi järvessä uintia kesällä puvun kanssa.
2) Fillaroinnissa määrää rankasti lisää ja erilaisia pyörätreenejä. Tempoa, intervalleja, pk-vetoja ja palauttavat treenit pyörällä.
3) Polvivaivojen pakottamana juoksut jää ihan minimiin. Skike-hiihtelyä ajattelin sen tilalle.
Tähtäin Kuopio Triathlonissa ja ehkä pari pidempää fillarireissua (~ 100 km).
On hyvinkin selvät tavoitteet..
Näin talvella painopiste on juoksutekniikassa ja uinnissa. Pyöräily korkeintaan ylläpitävää ja välillä vaihtelun vuoksi hiihtoa, jos kelit sallii.
Uintiin tuli reilun kuukauden mittainen tauko sen palovamman takia. Pitää nyt vain aloittaa alusta. Aika selvä pelihän tuo on. Kaksi asiaa: potkut kuntoon ja yläkropan koordinaatio kuntoon. Potkuja laudalla (+ räpylät) ja yläkroppa koordinaatioharjoitteilla (+ pullareilla uintia). Sen lisäksi pitää saada rytmitys sellaiseksi että uinti menee rutiinilla.
Juoksussa pitäisi saada ensiksi tuo pronaatio-ongelma korjattua. Lantion toiminta on jo nyt paljon parempi kuin keväällä, mutta kyllä siinä vielä töitä riittää. Suurin tavoite juoksun suhteen on pysyä terveenä ja välttyä loukkaantumisilta. Tuo keväällä vihoitellut lonkka on edelleen sellaisessa valmiustilassa, että jos tekee asioita väärin niin se voi napsahtaa uudelleen kipeäksi. Eli tekniikka kuntoon ja salilla keskivartalon treenin tehostamista.
Pyöräilyssä tavoitteet on myös selvät. Lihaskestävyyttä ei ole tarpeeksi ja siksi en pärjää ylämäissä muille. Sitä korjaan talvikaudella kuntosalilla ja keväällä / kesällä mäkitreeneillä. Tosin tähän en kuitenkaan painota hirmuisesti, koska Joroisten maasto on käsittääkseni varsin tasainen.
Vähän toki pitää fiilistellä. Menen kanarialle vuoden vaihteessa ja sieltä vuokrasin fillarin yhdeksi päiväksi. Pitää malttaa ajaa rauhallisesti.
Kuitenkin kokonaisuutena se kaikkein tärkein tavoite on saada peruskestävyys paremmaksi pyöräilyssä ja juoksussa. Se ei ole vielä riittävä ajatellen ensi vuoden päätavoitettani Joroisten puolikasta. Eli nyt pk-kaudella teen kaikki lenkit hitaalla vauhdilla. Vain juoksutekniikkatreenien (1 kerta viikossa) yhteydessä poikkeukset sallitaan.
Ensi vuoden kisat:
juoksu: HCR ja HCM
pyöräily: K-Rauta ja tour de helsinki
triathlon: seuran sisäisiä kisoja treeniluonteisesti sekä Joroisten puolikas
Finlandia-hiihtoon en aio osallistua tänä talvena. Nyt tulee ainakin yksi välivuosi sen osalta.