FO110K
Banned
- Liittynyt
- 3.1.2001
- Viestit
- 15345
NohNoh, ensinnäkin jos verrataan jalkapalloon tai jääkiekkoon, niin kyllä sielläkin pelisäännöistä (vaikkakaan ei teknisistä) on mukana päättämässä joukkueet, jotka taas on suoraan verrannollisia talleihin.Ja siitä, että pelaajat haluavat yrittää määrittää millä säännöillä pelataan. Ei se niin mene missään muussakaan urheilussa. Vaikkei F1 mitään urheilua olekaan.
Totta on että eihän pelaajat muuallakaan sääntöjä & rajoja setvi, mutta ei kyllä kuskitkaan F1:ssä.
Tallit kyllä, ja mun mielestä niillä on siihen täysi oikeus.
Tallithan on se taho jotka ottaa taloudellisen riskin liittymällä sarjaan, ei FIA.
FIA:n riskit F1:ssä on aika pieniä, heillähän ei ole mitään kiinni radoissa, tekniikassa, tv-lähetysten teossa, kuskien palkoissa tmv.
Bernie ja tallithan siitä aika pitkälle on vastuussa (ja ratojen omistajat) jotenka miksei myöskin iso osa päätösvallasta kuuluisi heille?
Mielestäni tähän Briatoren kommenttiin on (ainakin minun) helppo yhtyä:
- Tallit ovat formula yksi. Kansainvälisen autoliiton pitäisi olla vain tuomari. Säännöt pitäisi laatia meidän toimestamme, eikä siten, että Max määrää ne puhumatta kenellekään.
(lähde: MTV3:n sivusto)