En yhtään ihmettele Montun kommenttia. Onhan hän itsekin aika kehveli. Lähti kävelemään ykkösistä, vaikka epäilemättä olisi voinut nitkutella siellä vielä hyvinkin pitkään. Ties missä tallissa, mutta kuitenkin. Montun oma ratkaisu ottaa Nascar-härkää sarvista ansaitsee korkean hatunnoston. Kaiken lisäksi kun ukko on vielä pärjännytkin ihan hyvin. Eikä varmasti ollut helppoa! Tulla nyt kuninkuusluokasta ovaalille ja saada käkättimeensä joltain silloin jo lähemmäs 50-vuotiaalta rautaäijältä pistää hieman miettimään.Hyvin sanottu Lumipallo.
Tässä on Citroenin junioritiimin ennakkotunnelmia tälle kaudelle ja Ruotsin ralliin. Eli Nogier, Ogier ja Räikkönen kertoilevat.
http://www.rallybuzz.com/kimi-raikkonen-rally-sweden-preview/
Edit. Kimin ralliprojekti tuntuu kiinnostavan myös ex-tallikaveri Montoyaa. Jopa enemmän kuin tämän vuoden F-ykköset.
Kenties Kimin ja Montun syyt jättää ykköset oli yhtäläinen? Jostain osui iiriksiini sellainen juttu, jossa mainittiin Kimillä olevan rallissa helpompaa painonsa kanssa. Monttuhan tunnetusti oli ykkösaikoinakin aika pätykkä, ja nyt on melkeinpä ylen sankea priha. Ei nyt sentään, aika normaalipainoinen ennemminkin.