Tibidabon laella olevan kirkonpahasen katolta on aika vakuuttavat näkymät. Muuten vuori on vähän tylsä, huvipuistoa en ole tsekannut mutta tuskin on muutaman päivän vierailulla (tai muutenkaan) vierailun arvoinen.
Montjuïcilla on mainiota hengailla, joskin viileään vuodenaikaan homma voi olla vähän nihkeää. Sieltä näkee varsin maireasti koko kaupungin ja on linnoitusta ja muuta jännittävää.
Jos Montjuïcin kupeessa oleva Magic Fountain on toiminnassa joulukuussa, suosittelen erittäin lämpimästi sen tsekkaamista. Nimi kuulostaa todella vammaiselta, mutta näky on uskomaton. Show'n katselu on ilmaista ja huikeaa. Kesäisinkään lähde ei ole toiminnassa joka viikonpäivä, joten kannattaa etsiä netistä tarkemmat tiedot homman kulusta.
Jos sushi maistuu, Avinguda Diagonalilta löytyy jännittävä paikka nimeltään Rojo/Negro. Yläkerta on normiravintola, alakerrassa on oivallinen sushiravintola. Ainakin vuosi sitten syksyllä sushipuolen raflapäällikkönä oli joku suomalainen heebo. Tämän tiedon saimme meitä palvelleelta erittäin miellyttävältä ruotsalaistarjoilijattarelta, joka vieläpä mukavuuttaan tarjosi uskomattomat jälkkärit talon piikkiin. Sushikin oli todella raikasta ja hyvää.
Ja se Sagrada nyt vaan on aika magee.