Cadillacin tulo Formula 1:iin näkyy ja kuuluu isosti myös Amerikan Yhdysvalloissa. Onhan Cadillac tunnettu Pohjois-Amerikkalainen automerkki.
Cadillac aikoo järjestää nyt amerikkalaisen urheilun huipputapahtumassa, Super Bowlissa, 30 sekunnin mainoskampanjan, jossa juhlistetaan Cadillacin tuloa Formula 1:iin.
"
Jenkkifutiksen suurin ottelu, Super Bowl, on seuratuin vuosittainen urheilutapahtuma.
Viime vuonna Philadelphia Eaglesin ja Kansas City Chiefsin välistä loppuottelua seurasi arvioiden mukaan 127,7 miljoonaa katsojaa.
Kendrick Lamarin puoliaikashow’n kohdalla katsojamäärä nousi peräti 133,55 miljoonaan.
Tämän vuoden finaali pelataan San Franciscon edustalla paikallisen 49ersin kotikentällä Levi’s Stadiumilla helmikuun 8. päivänä.
Tällä kertaa tarjolla voi olla myös suomalaisväriä, koska Cadillac on päättänyt ostaa 30 sekuntia mainosaikaa lähetyksen kalleimmasta kohdasta – ottelun puoliajalta.
Tarkoitus on esitellä vuoden 2026 auto jenkkikatsojille ja viestittää samalla, että uudella F1-kaudella lähtöruudukossa on myös ikoninen yhdysvaltalaismerkki.
– Super Bowl on yksi niitä harvoja hetkiä amerikkalaisessa kulttuurissa, jossa urheilu, viihde ja tarinankerronta kaikki yhdistyvät. Se antaa meille mahdollisuuden esitellä Cadillacin F1-talli alustalla, joka kuvastaa meitä, toimitusjohtaja
Dan Towriss hehkutti tiedotteessaan.
– Olemme ylpeitä amerikkalaisesta perinnöstämme, ja haluamme esiintyä rohkeasti, innovatiivisesti ja ehdottomasti persoonallisesti. Tämä on vasta alkua.
Suomalaisia Cadillac kiinnostaa tietenkin siksi, että mainoksessa voivat esiintyä myös tallin ensi kauden kuskit
Valtteri Bottas ja
Sergio Pérez.
Testit Kataloniassa
Mitään halpaa hupia se ei ole, koska mainosaika Super Bowlin puoliajalta maksaa noin kahdeksan miljoonaa dollaria (noin 6,85 miljoonaa euroa).
Joitakin kuvia Cadillacista on varmasti vuotanut julkisuuteen jo ennen Super Bowlia, koska kaikki F1-tallit osallistuvat tammikuun viimeisellä viikolla viisi päivää kestäviin talvitesteihin Katalonian moottoriradalla.
Sarjaa hallinnoiva Liberty Media pelkää kuitenkin uusien sääntöjen näkyvän lähinnä autojen luotettavuusongelmina, ja on siksi kieltänyt sekä fanien että median pääsyn katsomoon.
Ensimmäiset myös yleisölle avoimet testit järjestetään Bahrainissa 11.–13. helmikuuta."
Lähde:
https://www.iltalehti.fi/formulat/a/689ceafe-081d-4afa-8398-3d01e36b28fe
