DC
Helsingin UA
Tai sitten mahdollisesti shokin myötä muistikuvat vääristyneet kuten Alenilla ja Kivimäellä.
Aivan.
Tai sitten mahdollisesti shokin myötä muistikuvat vääristyneet kuten Alenilla ja Kivimäellä.
https://www.motorsport.com/wrc/video/toivonens-corner-group-b-rallyings-tragic-mystery/442619/
Colin Clark ja David Evans käymässä Toivosen mutkassa, en ole vielä ehtinyt katsoa
...795E veikkaisin zoomailulla, että olisi kuvan auton rekkari. Sama kun Biassionin auton TO 76795E
Alenin oli TO 76794E. Toivonen TO 73074E.
Videolla näkyy myös Lancia ilman numeroita. Biassion.
https://youtu.be/DpaJV4mla2U
Eli kuvassa näkyvä Lancia onnettomuuspaikalla oli ilmeisesti Toivosen harjoitusauto. Joku siis tiimistä ottanut sen alleen ja lähtenyt onnettomuuspaikalle. Kuvahan on tietty otettu sen jälkeen kun kehikko on nostettu rotkosta.
Luin koko illan viestiketjua ja vanhana Henkka fanina sekä aina kiinnostuneena tähän onnettomuuteen tein nopean muokkauksen. Vanhat linkit eivät tuohon videoon enää pelanneet jossa tuota videota oli käyty läpi kuva kuvalta. Nappasin videon suoraan tubesta ja ajoin Adobe Premieren videon vakauttajalla, default-asetuksilla. Kuvanlaatuhan on surkea mutta jos löytyisi vielä tuo orkkis pätkä niin paranisi entisestään. Osoitus vain että kuinka helposti tärinät saa videosta pois. Otin ne turhat leikkaushäiriöt pois kun sekoittivat vain siellä. Linkki löytyy https://youtu.be/kS0vSaet4dE
Tässä toinen video originaalina jossa näkyy tuo palava paikka, varmaan voisi olla sama kuvaaja kuin alkuperäisessä (ehtinyt paikalle?). Siinä näkyy jotain jälkiä ja roskaa tuossa ennen palopaikkaa eli näyttäis että ajanut mutkan melkein loppuun mutta tossa kohtaa mennyt leveäksi/pyörähtänyt tms. Tossahan kohtaa tiekin jo alkaa kääntymään oikealle?
https://youtu.be/8cdbq8sKNSA
Kyllähän tuosta vakautetusta videosta jotenkin paremmin erottaa sen auton törmäyksen puuhun. Hyvää työtä
Tuossa latauslinkki tuon kuvakollaasin lähdevideolle, siitä pitäisi nähdä tuubiversiota paremmin tuon osan tippuminen, mikä se sitten ikinä onkaan.
http://rapidshare.com/files/312149492/1986corsicahenri.avi
Ääneen ajattelua: kun on paljon pohdittu, pysähtyikö paikalle ensimmäisenä Biasion vai Saby, niin tuli mieleen sellainen, että kun Siviero hälyttää tiimiradion kautta pelastushenkilökuntaa paikalle, niin siinä vaiheessa on tiedossa, että rinteessä soihtuna palava auto on nimenomaan Toivosen ja Creston. Voisi ajatella tulen olleen kahdessa minuutissa levinnyt niin rajusti, ettei siinä vaiheessa enää tieltä erota, onko ulosajanut auto Sabyn Peugeot vai Henkan Lancia - ellei sitten Saby olisi itsekin paikalla.
Toinen asia, jolla ei ole kerrassaan mitään merkitystä mihinkään, mutta huomasin itse hahmotelleeni tilannetta siinä mielessä väärässä järjestyksessä, että ajattelin Biasionin jälkeen paikalle saapuneen Alenin, vaikka Chatriothan sieltä oli neljäntenä autona tulossa.
Olipas yllättävä toimitus! Mutta erinomaista työtä, kiitos.
Tosiaan sen puuhun törmäämisen erottaa tuosta aavistuksen paremmin. Tai oikeastaan sen törmäyksen voimakkuus konkretisoituu tuossa selvemmin. Karua on.
Tulipa mieleen. Kun puhutaan, että auto räjähti palamaan, niin eikö Henkan olisi pitänyt paineaallon vaikutuksesta sinkoutua kauemmas autosta. Nythän on puhuttu että hän oli auton sisällä, tai mahdollisesti Creston puolella jalat auton sisällä.
Toisaalta voiko olla mahdollista, että auto ei varsinaisesti räjähtänyt, vaan kyse oli enemmänkin leimahduksesta tai humahduksesta liekkeihin.
Mutta jos Lancia kirjaimellisesti räjähti ja ajatellaan, että Henkka olisi ollut ulkona autosta, niin oudolta tuntuu se ruumiin löytöpaikka. Selällään auton ulkopuolella, mutta jalat sisällä.
Sanoppa se... Erilaisia teorioitahan siihenkin on esitetty, mutta vaikea sanoa. Ensimmäiseksi tulee mieleen, että se on tien reunassa/penkalla ollut kivi, mutta kohta, jossa se lentää, ei täsmää ollenkaan siihen, missä Henkan Lancia suistui ulos tieltä.Mitähän se voisi olla?