Kuten olen jo aikaisemminkin muutamaan kertaan tuonut esille, on Israel tarjonnut omalle arabiväestölleenkin kodin ja työtä sekä tarjonnut mahdollisuuden elää rauhassa keskuudessaan. Hyvin suuri osa arabeistakin on Isrelin kansalaisia ja elävät rauhassa veljeskansansa keskuudessa, ja myös haluavat elää rauhassa. Israel puolustaa myös heidän elinolojaan.
Mitä tulee UNIFILIN bunkkerin pommittamiseen, niin heitäkin varoitettiin useasti ja annettiin mahdollisuus poistua alueelta sotatoimien alettua vaan eivätpä postuneet varoituksista huolimatta. Hizbollahin terroristijoukkio käytti aseman ympäristöä "suojanaan" ja oli varmasti toiminut alueella vuosikausia UNIFILIN vaan katsellessa vierestä ja puuttumatta asiaan millään tavalla. Sitä paitsi sinne menneet tarkkailijat ovat varmasti olleet tietoisia riskeistä ja heillä olisi ollut mahdollisuus poistua asemastaan ennen kuin oli jo liian myöhäistä. Kun sitten pommitus kolahti osin myös suomalaisten nilkkaan, alettiin yksipuolisesti tuomita israelilaisia ja vieritettiin syy yksinomaan heidän päällensä ottamatta millään tavalla kantaa tapahtuman taustoihin ja syihin. Toki Israel olisi voinut jättää bunkkerialueen rauhaan mutta siinä tapauksessa Hizbollah olisi edelleen käyttänyt bunkkerialuetta "kilpenään". Ilmeisestikin luottivat sen antamaan suojaan olettaen, että ainakaan sille alueelle Israel ei pommejaan kohdista.
Miten tästä eteenpäin:
Toivottavaa on, että Etelä-Libanoniin saadaan mahdollisimman pian aikaan suojavyöhyke, johon sijoitetaan kansainväliset joukot. Tätähän myös Israel on esittänyt ja toivonut. Myös Libanonin armeijan osastoja voisi alueelle sijoittua toimimaan yhdessä kansainvälisten joukkojen kanssa estämään Hizbollahin kaltaisten terroroistijoukkojen toiminnan alueella ja estämään Hizbollahia saamasta aseita. Koko alueen rauhan ydinkysymys on se, että Israelin annetaan elää rauhassa omassa maassaan, eikä Israelia vastaan tehdä itsemurhaiskuja eikä muitakaan terroritekoja. Israel on halukas neuvottelemaan sekä palestiinalaisten että muidenkin kanssa sekä edesauttamaan palestiinalisia oman valtion perustamisessa, mikäli neuvottelut voidaan käydä rauhanomaisissa merkeissä. Sitä sovinnon kättä Israel on tarjonnut palestiinalaisille ennenkin, mutta ääriryhmittymät ovat aikaan saaneet niiden vesittymisen omalla terroritoiminnallaan Israelia vastaan.
Tärkeää alueen rauhalle on myös ääriryhmien pitäminen kurissa, kuten aikaisemmin viittasin.
Se, saadaanko alueelle koskaan pysyvää rauhaa, on Luojan kädessä. Vahvasti vaan tuntuu siltä, että se kaikkein suurin koflikti on vielä käymättä ja siinä on vain häviäviä osapuolia. Siinä ottavat yhteen kristillinen länsimaailma ja islamilainen maailma ja siinä keskellä on pieni juutalainen kansa, joka on kautta vuosituhansien sinnikkäästi puolustanut olemassa oloaan vihollisiaan vastaan. Lopullisessa välienselvittelyssä heitä vastassa on monituhatkertainen islamilainen maailma, mutta tällä pienellä juutalaiskansalla on puolellaan kristitty länsimainen maailma. Konfliktin ydin tullee kuitenkin olemaan Israel vastaan islam.