Jaksatko valaista?(Muistuttaa ikävästi projektista, joka minulta jäi pahasti kesken.)
Minun piti tehdä uusille sukupolville kunnon kertaus Keken mestaruusvuodesta 1982, sen 25-vuotisjuhlan kunniaksi. Myöhästyin lopulta jo lähdöstä vuodella, mutta tarkoitus oli seurata sitä kautta "reaaliaikaisesti" samalla käynnissä olevan F1-kauden ohella.Jaksatko valaista?![]()
Minun piti tehdä uusille sukupolville kunnon kertaus Keken mestaruusvuodesta 1982, sen 25-vuotisjuhlan kunniaksi. Myöhästyin lopulta jo lähdöstä vuodella, mutta tarkoitus oli seurata sitä kautta "reaaliaikaisesti" samalla käynnissä olevan F1-kauden ohella.
Lähteenä olisivat olleet vanhat Vauhdin Maailmat, ja internetin tuomat uudet tiedot ja niitä yhdistellen tehdä esitys, joka olisi jäljitellyt sen aikaista tyyliä. Valitettavasti sain aikaiseksi vain kausiennakon ja ensimmäisen kisan. Kolmas (tai tosiallisesti toinen) kisa on myös valmiiksi kirjoitettu, mutta jäi julkaisematta muiden kiireiden vuoksi.
Ja kun riittävästi viivyttelin, projekti pääsi unohtumaan kokonaan. Viime aikoina on pari kertaa käynyt mielessäni, että voisin uudelleen ottaa sen työn alle. Nähtäväksi jää.
Vähäiset aikaansaannokseni on luettavissa täältä.
Tulipahan tässä eilen luettua tämä "Keke Rosbergin elämä ja ajot" kirja. Joulupukki kyseisen kirjan mukanaan toi
... suosittelen sitä kaikille, jotka ovat Keken urasta kiinnostuneita.
Olisi todella hienoa jos jatkaisit tuota projektia WebSlave. Ihan sama, vaikka päivittäisi kaksi kertaa vuodessa; kunhan homma etenisi edes jotenkin. Kun kerran sitä on suuri F1-fani, on hieman häpeällistä, ettei tiedä kauden 1982 tapahtumista kauheasti. Sen tiedän, että tiukkaa oli ja Pironilla kävi huonosti, mutta jotain pientä nippelitietoa olisi kiva lukea.
Ihmeellistä tulkintaa Keken kommentista. Eikös tuo nyt tarkoita sitä, että Keke ei tiedä mitä Kimi tekee ensi vuonna, koska Kimin olemuksesta ei pysty lainkaan päättelemään mitä pään sisällä tapahtuu. Ei minkäänlaista haukkumista, vaan neutraali toteamus.
Nuorempien sukupolvien kannattaa yrittää saada käsiinsä Keken ajovuosien Vauhdin Maailmoja, sillä mies toimi lehden kolumnistina. Sana oli hallussa myös kirjoitetussa muodossa. Voin olla puolueellinen ja nostalginen, mutta mielestäni ne hakkaa nykykuskien kirjoitukset mennen tullen ja valottavat ammatin arkea paljon paremmin. Ja tietysti tarjoavat pilkahduksen siihen mitä F1 oli kulissien takana noina aikoina.
(Muistuttaa ikävästi projektista, joka minulta jäi pahasti kesken.)
Keke nukkui pommiin yliopiston pääsykokeista, eikä ikinä päässyt kirjoille. Hänellä oli kuitenkin siviilityö ensimmäisinä kilpavuosina systeemisuunnittelijana.Muistelen samaa, tosin ikää ei ihan kauheasti tuolloin ollut....on muuten aika ymmärrettävää että Keken kirjallinen anti on parempaa kuin ammattikoulupojilla Räikkösellä ja Häkkisellä, koska Keke kuitenkin kävi lukion ja olisi voinut käsittääkseni kenties jatkaa opintoja jopa yliopistotasolla.
Nuorempien sukupolvien kannattaa yrittää saada käsiinsä Keken ajovuosien Vauhdin Maailmoja, sillä mies toimi lehden kolumnistina. Sana oli hallussa myös kirjoitetussa muodossa. Voin olla puolueellinen ja nostalginen, mutta mielestäni ne hakkaa nykykuskien kirjoitukset mennen tullen ja valottavat ammatin arkea paljon paremmin. Ja tietysti tarjoavat pilkahduksen siihen mitä F1 oli kulissien takana noina aikoina.
(Muistuttaa ikävästi projektista, joka minulta jäi pahasti kesken.)
Kyseinen kisa Las Vegasissa radioitiin
Sellainen keltaiseksi ruskettunut selostaja lämmittelykierroksen aikana![]()