Ei todellakaan aina, mutta tämä sattu olemaan niin pistin erityismaininnan.
http://www.studio55.fi/tositarina/artikkeli.shtml/1160719/- -millinen-naula-lavisti-maurin-sydamen
Ei ollu Morottajan Mape lain!
Ei todellakaan aina, mutta tämä sattu olemaan niin pistin erityismaininnan.
http://www.studio55.fi/tositarina/artikkeli.shtml/1160719/- -millinen-naula-lavisti-maurin-sydamen
EU asettaa iranilaisen öljyn tuontikieltoon
EU on sopinut pakotteista Irania vastaan maan ydinohjelman pysäyttämiseksi. Pakotteisiin sisältyy öljyntuontikiellon ja Iranin keskuspankin varojen jäädyttämisen lisäksi kullan ja muiden arvometallien myyntikielto. Iran vastasi pakotteisiin toistamalla uhkauksensa Hormuzinsalmen sulkemisesta.
Viikkoja kestäneiden, hankalien neuvotteluiden jälkeen saavutetussa kompromississa kielletään uudet sopimukset öljyn toimittamisesta välittömästi, ja heinäkuun alkuun mennessä on vähitellen lopetettava olemassa olevat sopimukset.
Erityisesti taloudellisissa vaikeuksissa painiskelevan Kreikan riippuvuus Iranin öljystä on viivyttänyt sovun löytymistä EU:ssa. Kreikan öljystä yli kolmannes tulee Iranista.
EU on Iranin toiseksi suurin öljynvientikohde Kiinan jälkeen. Noin 20 prosenttia Iranin öljystä myydään EU-maihin. Suurimpia ostajia ovat Kreikka, Espanja ja Italia.
EU-maista tuontikielto rokottaa eniten Kreikkaa. Kolmannes maan tarvitsemasta öljystä on iranilaista, ja nyt vararikkoa vastaan taisteleva Kreikka joutuu luopumaan sille edullisista sopimuksista.
"Tuomittu epäonnistumaan"
Iranin parlamentin ulkoasiain- ja turvallisuusvaliokunnan varapuheenjohtaja Mohammad Kossari toisti Iranin aiemminkin esittämän uhkauksen sulkea tärkeä kuljetusreitti Hormuzinsalmessa vastalauseena pakotteille.
Iranin ulkoministeriön tiedottajan Ramin Mehmanparast sanoo Iranin valtiollisen televisiokanavan verkkosivuilla, että EU:n päätös iranilaisen öljyn tuontikiellosta on "epäreilu" ja "tuomittu epäonnistumaan".
- Uhkailu, painostus ja epäreilut pakotteet sellaista kansakuntaa kohtaan, jolla on vahvat syyt lähestymistapaansa, on tuomittu epäonnistumaan, Mehmanparast sanoi.
Iran sanoo, että sen ydinohjelma on tarkoitettu ainoastaan rauhanomaisiin tarkoituksiin. Ulkovallat kuitenkin pelkäävät, että Iran yrittää kehittää ydinaseita. Pakotteiden avulla Iran yritetään pakottaa jatkamaan neuvotteluja ydinohjelmasta.
Netanjahu: Askel oikeaan suuntaan
Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrov sanoo uskovansa, että neuvottelut Iranin kanssa jatkuvat pian länsimaiden toimista huolimatta.
Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu pitää EU:n päätöstä askeleena oikeaan suuntaan. Israel toivoo painostuksen johtavan siihen, että Iran luopuu ydinohjelmastaan.
AFP, AP, Reuters, Itar-Tass
Kiperä tilanne Helsingissä! Huh huh sentään.
http://omakaupunki.hs.fi/paakaupunkiseutu/uutiset/mies_ratkaisi_jaisen_pistoolin_ongelman/
Jatketaan asiallisella keskustelulla aiheesta, puolesta vai vastaan?
Kuumaa vettä kannattaa kans kaataa päälle. :ahem:Tyhmät sitä tollai riuhtomaan, itte olisin sulatellu sytkärillä! :thumbdown
Kuumaa vettä kannattaa kans kaataa päälle. :ahem:
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119613-isku-helsingin-pizzerioihin-– ikava-tulos-julki
Kovia lukuja Helsingin pizzerioista.
Nyt saa pizzeriat jäädä hetkeksi omaan rauhaansa.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119613-isku-helsingin-pizzerioihin-– ikava-tulos-julki
Kovia lukuja Helsingin pizzerioista.
Nyt saa pizzeriat jäädä hetkeksi omaan rauhaansa.
Jätkä on siis töissä Helsingin kaupungin ympäristökeskuksessa.
Aloittaisin siitä että kertoisin pizzerioiden nimet.
http://www.uusisuomi.fi/kotimaa/119613-isku-helsingin-pizzerioihin-– ikava-tulos-julki
Kovia lukuja Helsingin pizzerioista.
Nyt saa pizzeriat jäädä hetkeksi omaan rauhaansa.
Jostain uutisista kuulin eilen, että pirkanmaalla asuvat suomen tympääntyneimmät tjsp. ihmiset.
Selvitys: Pirkkala on Suomen tyytymättömin kunta
Mieheltä huijattiin tylysti 18 000 euroa tekaistulla tarinalla
Hämeenlinnalaismies joutui erikoisen nettihuijauksen kohteeksi.
Aikuinen hämeenlinnalaismies oli kipeästi rahan tarpeessa. Hän löysi netistä mielestään hyvän sivun, jossa yksityinen henkilö tarjosi rahaa lainaksi. Sivulla herra Harry Wilson Nigeriasta ilmoitti lainaavansa reilut 30 000 euroa.
Mies tarttui tarjokseen ja lähetti Wilsonille sähköpostia. Mieheltä pyydettiin aluksi pari sataa euroa avausmaksua, jonka hän maksoi. Seuraavaksi tarvittiin rahaa asianajajan palkkaamiseksi. Myös tämän mies maksoi. Seuraavaksi mies sai sähköpostin, jonka mukaan kyseinen asianajaja kuitenkin ryöstettiin ja lisää rahaa tarvittiin uuden asianajajan palkkaamiseen ja kolkatun sairaalakuluihin. Aina kun edellinen maksu oli mennyt, tuli uusi pyyntö eri verukkeella.
Tarinan vakuuttavuutta lisäsi sähköpostiin ajoittain tulleet, huonolla suomen kielellä kirjoitetut, FBI:n raportit. Sähköpostikeskustelut käytiin muutoinkin suomen kielellä. Kieli oli kuitenkin todella huonoa. Poliisi arvelee, että tekstit oli tehty jollakin käännösohjelmalla.
Marraskuussa alkaneiden lainaneuvottelujen aikana mies ehti laittaa 18 000 euroa herra Harry Wilsonille. Kertasummat olivat parin sadan ja 2500 euron välillä.
Huijauksen kohteeksi joutunut mies teki lopulta tapauksesta rikosilmoituksen Hämeenlinnan poliisille. Poliisin mukaan tapaus vaikuttaa kuitenkin mahdottomalta selvittää.