Mikä sinusta piti tulla isona / Mikä sinusta tuli?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Makkonen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Minusta tuli Rekkakuski (kiitos isäni, ilman häntä tuskin olisin Rekkakuski), kävin amiskassa Logistiikka puolen. Tykkään tästä työstä enkä ole koskaan ajattelut tai harkinnut edes muuta ammattia, nuorena kun kysyttiin koulussa mikä sinusta tulee isona vastaus oli aina: Rekkakuski.

Eniten Rekka hommista pidän ajamisesta ja yötyöstä, isän Firmassa kaksi sora-autoa, kolme säiliömaitoautoa ja muita työkoineita (90-luvulla oli hieman enemmän).

Nyt en ole noin kahteen kuukauteen ollut aju hommissa sillä jalka hieman pipi, mutta maanantai pitäisi taas alottaa hommat.
 
Ei mulla ollut mitään unelma-ammattia skidinä.

Aattelin vielä amisaikana että musta tulee joku dataajanörtti joka vääntää demoja vapaa-aikana ja koodaa töissä.

Sitten kun parisuhdekuviot meni karille niin tein myös urassuunnitelmissa täyskäännöksen ja lähdin AMK:hon lukemaan itseni tyhmäksi. Nyt olen sitten toimihenkilönä tekemässä työohjeita asentajille :dunno:
 
Jos ihan sieltä kauimpaa kaivaa niin varmaan halusin olla sotilas. Isoisällä oli siihen suuri merkitys, kun paljon aikaa siellä hänen luonaan lapsena vietin.

Jonkinlainen arvoromahdus tuli sitten varusmiesaikana, kun tajusin et ei tämä kiinnosta yhtään. Jotenkin olin onnistunut maalailemaan sen sotilaan ammatin ihan liian ruusuiseksi ja sankarimaiseksi. Varmaan se sitä jollekin voi ollakin, mutta minä nyt koin asian vähän toisin.

Yliopisto sen jälkeen oli oikeastaan ainoa vaihtoehto. Jos ei nyt niskasta kiinni raahaamalla, mutta ei kovin paljon siitä sivuunkaan sanoen, niin aikalailla pakolla.
 
Vieläkin se on auki enkä tiä tuleeko musta lopullisesti mitään. Pitääkö kaikista tulla lopullisesti oikeasti jotain vai olisko mahollista et tekee erilaista aina elämän eri vaiheissa?

Mutta jostain on ollut mielessä lapsena niin: meterologi, formulakuski, ammattihieroja, pornotähti...
 
Vieläkin se on auki enkä tiä tuleeko musta lopullisesti mitään. Pitääkö kaikista tulla lopullisesti oikeasti jotain vai olisko mahollista et tekee erilaista aina elämän eri vaiheissa?

Mutta jostain on ollut mielessä lapsena niin: meterologi, formulakuski, ammattihieroja, pornotähti...

Se on vallan hienoa, kun lapsi haaveilee pienenä pornotähteydestä.
 
musta piti tulla FBI:n agentti, mutta näillä näkymin musta tulee kreikanopettaja tai pappi. ei voi tietää. :jaska:

Agentin lisaks halusin poliisiks, opettajaks, toimittajaks ja patologiks. Åbo Akademiin koitin teologiseen, mutten lapassy ruotsinkoetta :D

Talla hetkella siis nayttaa silta, etta musta tulee kaantaja tai tulkki, EU tai YK siintaa edelleen haaveena. Islanti, italia ja suomi on kuulemma melko harvinainen kombinaatio, toivottavasti silla loytaa jotain toita eika paady esim. kaupan kassalle, vaikka sitakin on jo tullut tehtya.
 
Se on vallan hienoa, kun lapsi haaveilee pienenä pornotähteydestä.

No ok en lapsena sitä aatellut vaan tässä viimeaikoina mutta noi muut asiat vähän aiemmin. Taino myös toi ammattihierojakin oli jotain 3v sit mielessä mut noi muut tosiaan lapsena :D
 
No ok en lapsena sitä aatellut vaan tässä viimeaikoina mutta noi muut asiat vähän aiemmin.
Onko ton viimeaikaisen ajattelun logiikka se, että kun muuten ei saa pildeä, niin siinä hommassa sitten varmaankin lykästäis?
 
Ylös