Off-Topic sanoi:
Jos nyt kuitenkin oikeesti haluttais tehdä asian eteen jotain, niin sekin olis mahdollista. Kaikkien päihteiden kieltäminen yhteiskunnassa ja sen kiellon tiukka valvonta. yks yhdistävä tekijä meinaan noilla rikoksilla ainakin alkuvaiheesa on; känni tai huumeet. Ilman niitä varmaan 95% putois veke.
Niin ja seuraavaksi suklaa, makeiset, virvoitusjuomat ja sipsit, niin päästään 99%:iin? ;-)
Olet varmasti oikeassa siinä, että tuollainen kieltolakityyppinen ratkaisu vähentäisi rikoksia ratkaisevasti, mutta en ihan heti jaksa uskoa, että noin paljon. Ja varmasti tuo kieltolakityyppinen ratkaisu sinällään jo lisäisi nykyäänkin tunnettua kotipolttoa ja salakuljetusta.
Ehkä parempi ratkaisu olisi antaa viinan käytölle oikeutus jollain kriteerillä. ÄO, rötöstelemättömyys, ansioituminen (esimerkiksi opiskelujen saaminen päätökseen) tai jotain muuta vastaavaa. Humalassa pahoinpitelyyn tai vahingontekoon tms syyllistynyt saisi viinaläträysoikeudet takaisin, jos menee opiskelemaan ja valmistuu.
Alkuperäiseen kysymykseen:
Telkkarista tuli juuri joku ohjelma, jota seurasin syrjäsilmällä. Siellä sanottiin, että Suomessa työntekijät varastavat työnantajilta oletettavasti hyvinkin paljon. Suomalaiset kuitenkin kaikissa kyselyissä pitävät itseään ehdottoman rehellisinä. Esitettiin sellainen olettamus, että joltain henkilöltä varastaminen on erittäin harvinaista, mutta systeemiltä varastamista ei pidetä edes varastamisena. Samaan sarjaan menee myös se, että ajetaan ylinopeutta sellaisilla paikoilla, missä ei ole automaattista nopeusvalvontaa, mutta hidastetaan kameroiden kohdalle.
Moraalin puute voi aiheuttaa sen, että ajautuu huonoille teille. Millä pystytään vaikuttamaan moraaliin? Mm. kasvatuksella. Toisaalta arvoja (hyviä ja huonoja) saadaan myös kasvatuksen ulkopuolelta. Uskoisin, että moraali muodostuu aika vahvasti vanhempien ja koulun panoksesta. Suurin osa varmasti siitä, miten oma motivaatio mahdollistaa noiden panostusten hyödyntämisen.