https://www.racefans.net/2016/01/11/watch-f1-rookie-ayrton-senna-beat-ten-world-champions-in-identical-cars/
Watch F1 rookie Ayrton Senna beat 10 world champions in identical cars
Olisi kyllä mielenkiintoista, jos kauden aikana edelleen järjestettäisiin tälläisiä vastaavia "leikkimielisiä" kilpailuja. Voisi olla kaikki F1-kuskit mukana.Vuonna 1984 Nürren avajaisten kunniaksi Mersu järjesteti koppiautokisat jonne kutsuttiin F1-mestarit. Kolmen F1-kisan rookie-Senna paikkasi Fittipaldia. Prost haki junnu-Sennan lentokentältä ja Senna kiitti radalla. Senna ja Prost lähtivät eturivistä ja luonnollisesti Sennahan ei lähde skabailemaan leikkimielisesti vaan tuikkasi Prostin ohi kyseenalaisin keinoin, loppujen lopuksi myllyttäen koko gridiä. Mukana oli Prostin lisäksi tuleva kauden 1984 mestari Niki Lauda.
Sääli ettei tälläisiä skaboja järjestetä enää. Millainenkohan yleisöryntäys tulisi kun Verstappen, Hamilton, Alonso, Leclerc jne jne vetäisivät samanlaisilla autoilla jossain Spassa.
Nykyään varmaan niin tarkkaa että joku Ferrari ei halua nähdä Hamiltonin tai Leclercin ajavan jotain Mannemersua. Onhan siinä kuskeillakin maineensa pelissä, jos sieltä tuleekin Sennan tavoin joku Lindblad ja pöllyttää koko gridiä.Olisi kyllä mielenkiintoista, jos kauden aikana edelleen järjestettäisiin tälläisiä vastaavia "leikkimielisiä" kilpailuja. Voisi olla kaikki F1-kuskit mukana.
Tuli oltua Ahvenistolla paikalla. Toki väkeä oli kyllä enemmän. Dingo paikalla myös.Vuonna 1984 Nürren avajaisten kunniaksi Mersu järjesteti koppiautokisat jonne kutsuttiin F1-mestarit. Kolmen F1-kisan rookie-Senna paikkasi Fittipaldia. Prost haki junnu-Sennan lentokentältä ja Senna kiitti radalla. Senna ja Prost lähtivät eturivistä ja luonnollisesti Sennahan ei lähde skabailemaan leikkimielisesti vaan tuikkasi Prostin ohi kyseenalaisin keinoin, loppujen lopuksi myllyttäen koko gridiä. Mukana oli Prostin lisäksi tuleva kauden 1984 mestari Niki Lauda.
Sääli ettei tälläisiä skaboja järjestetä enää. Millainenkohan yleisöryntäys tulisi kun Verstappen, Hamilton, Alonso, Leclerc jne jne vetäisivät samanlaisilla autoilla jossain Spassa.
YouTube +2Tuosta lopusta puhuen siinä olikin erikoinen vastaveto Ralfin suuntaan ikävästi siinä missä edeltävänä vuonna Ralf oli saanut tietyn edun siinä missä Juan Pablo Montoya ei. Eli tosiaan Montoya sitten oli vuodeksi 2003 enemmän mestaruudessa kiinni vaihtokauppana vuoden 2002 sattumusten jälkeen.Mielenkiintoista pohdintaa jälleen @CCMK . Kiitos paljon.
Joskus kyllä tuntui, ettei Ferrarilla ajanut Michael Schumacher koskaan oikein päätynyt keskeytyksiin, vaan auto kesti kaiken. Kun taas ensin Häkkiselle, ja sen jälkeen Räikköselle niitä teknisistä vioista johtuvia keskeytyksiä tuli liikaakin.
Noissa Schumacherin pienissä hiekalla käymisissä Schumacher kuitenkin omasta mielestäni taidolla onnistui pitämään auton kierrokset käynnissä, jotta pääsi aina takaisin radalle. Yksi sellainen oli myös Nurburgringillä 2003 sattunut Montoyan kanssa kolarointi, jonka jälkeen Schumacher päätyi hiekalle.
Taisi sieltä avustettuna päästä pois. Ratavirkailijat auttoivat. Jolleivat olisi niin tehneet, Kimi Räikkönen olisi voittanut tuon kauden maailmanmestaruuden.
Häkkinen oli omasta mielestäni aivan yhtä nopea kuin Michael Schumacher, muttei kuljettajana ehkä niin monipuolinen. Schumacherilla parempi kilpailuäly ja taktinen puoli.
Ralf Schumacher sai omasta mielestäni ajaa parhaalla kalustolla Williamsilla 2003. Tuolla autolla olisi pitänyt maailmanmestaruus voittaa.