DSQ
Elossa
Odota kuule ihan rauhassa vaan.
Epätodennäköinen tapahtuma, tarkoitat?
Odota kuule ihan rauhassa vaan.
Pitääkin käydä KIC:lla ajamassa ennen kisaa, kun multa löytyy liikuntaseteleitä ihan riittävästi.![]()
Ähh mitää reenejä... suoraa vaa kylmiltää kisaa![]()
Lasketaanko "kylmiltään menemiseksi" se, ettei aja harjoituksia vaan ainoastaan kilpailuja?![]()
Kic vois ennen kisapäivää laittaa uuden rataprofiilin niin tulis kaikille uutenatai joillekki vanha profiili jos aikasemmin käytetty
![]()
Niin, eipä KIC:ssä oikeastaan ole enää mahdollisia rataprofiileja, joilla en olisi itse näiden yhdeksän vuoden aikana ajanut.
jaa, jos olen ollenkaan oikeilla jäljillä, niin tuo tuossa on VM:n uusien autojen lisäpainolaatikko. Näyttää kovin pieneltä. Onkos tietoa, paljonko tuohon kiloja saa?
Tuon enempää ei olisi tarviskaan painoja lisätä vuokrapeleihin :tongue: Muuten se ois sama kuin koripalloilijalta pätkästäisiin puoli metriä jaloista pois ennen peliä.
Kuuleman mukaan sallittu maksimimäärä (terveisin VM:n henkilökunta) on 15 kg. Sinne siis saattaa mahtua enemmänkin, mutta tuon enempää sinne ei anneta laittaa, koska ilmeisesti autojen ajo-ominaisuudet kärsivät enemmästä huomattavasti. En kylläkään usko, että vaikutus voisi olla paljoa enempää kuin esimerkiksi Kart'in Clubilla.
Aion mahdollisesti kokeilla (mikäli se vain sallitaan ja mikäli se on muutenkaan mahdollista) ajamista suuremmalla lisäpainomäärällä sitten, kunhan uudet autot vain ilmestyvät.
Asioista voi olla montaa mieltä. Itse olen sitä mieltä, että itse otan mieluummin 15kg ja antaisin vastustajan ajaa ilman painoja, kuin se että ottaisin vaikka 25kg ja vastustajalle 10kg.
Tuo 15kg riittää omalla kohdalla suurimmalle osaa tai oikeastaan kaikille joista yleensäkin vastusta on, tasoittamaan pelin.
Eikä Ajettavuus tule niin rankasti kärsimään.
Niin. No KIC:in autoista ei voi edes puhua samassa lauseessa. Itseä pyydettiin testamaan tuonne viime vuonna uutta kalustoa ja antamaan kommenttia mikä olisi paras: gp Racing, Sodi ( samat kuin KIC:lla:...) ja CRG. Harmittavasti missasin tuon testin mutta yhtä mieltä oli kaikki kuulemma siitä että sodit oli täysin leluja millä ei tee yhtään mitään ja CRG:n rungot oli parhaita. Nähtäväksi jää omalta osalta. Mutta ihan mielellään otan sen 15 kg rautaa niin kauan kuin se ei vaikuta liialta ajettavuuteen. Tuskinpa sinäkään esim. lähtisit samalta viivalta haastamaan hyvinkäällä Rotaxeilla vaikka mua jos painaisin 90-100kg ja sulle annettas 30kg mötikkä vasempaan etukulmaan...
75 sopii itsellekin. Saa se olla myös 80. Suurinta nannaa kuitenkin on, jos VM pääsee pääkaupunkiseudun "kilpailussa" niskan päälle. Toivotaan että tuo 15kg riittää siihen.