Paras lisuke grillimössöille?

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mosse
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Paras lisuke grilliruokiin?

  • Peruna

    Äänet: 7 20,6%
  • Tomaatti

    Äänet: 5 14,7%
  • Maissi

    Äänet: 5 14,7%
  • Bataatti

    Äänet: 0 0,0%
  • Kesäkurpitsa

    Äänet: 2 5,9%
  • Herkkusieni

    Äänet: 4 11,8%
  • Paprika

    Äänet: 2 5,9%
  • Munakoiso

    Äänet: 0 0,0%
  • Sipuli

    Äänet: 4 11,8%
  • Joku muu, mikä?

    Äänet: 5 14,7%

  • Äänestäjiä yhteensä
    34
Ketsuppi tietenkin.
Ketsupilla tehdään kaikista ruuista samanmakuista, vaikka ketsuppi yksi lempimausteistani olen alkanut välttämään sen käyttöä tai käytän paljon hillytymmin kuin nuorempana.

Sinappeja ei tule samalla tavalla käytettyä liikaa. Niiden osalta olen mennyt aina vain väkevämpään suuntaa. Varmaan osittain röökinpoltonkin takia...

Pekoni+herkkusieni+sinihomejuusto on tosi hyvä "lisuke" eli suoranaista herkkua, mutta pidän sitä oikeastaan enämpi grilliruokana kuin lisukkeena. Muista lisukkeista on tullut testattua, munakoisoa (en muista) ja bataattia, lukuunottamatta kaikkea. Eniten natsaa maissi (niiden paloitteleminen on pirullista tylsällä veitsellä) ja kesäkurpitsa. Ei viime...vaan toissakertana..tuli kokeiltua parsaa, joka ei ollut hassumpaa.

Sain tänään vinkin, jota pitäisi ehkä kokeilla. Raparperia, hunajaa ja sokeria 40 minuuttia grillin kulmalla...kuulostaa jälkiruoaalta ja vastakohdalta maggaroille + lihoille eli ehkä siinä jonkinlaista vastakohtaisten makujen magiaa...
 
Tomaatti tykkää näistä kaikkein eniten kypsentämisestä. Esim. vähän valkosipuli-mustapippuri-pecorino-kuiva oregano-oliivioljy -seosta puolikkaan leikkauspinnalle ja hitaasti grillissä, leikkauspinta päälle. Tarjolle ja viimeistelynä nokkana oliiviöljyä, hyvää suolaa ja tippa sitruunamehua. Tuoretta basilikaa jos haluaa. Toimii.

Paras lisäke grillatulle lihalle on kuitenkin tuoreet hedelmät. Kevyt ja raikas meloni ja ruuansulatusta edistävä papaija varsinkin. Ei tule tykkiin ja pystyy vetämään enemmän. Muutenkin tummalle grillatulle lihalle on pieni makeus lisäkkeissä monasti poikaa.
 
Maissi noista parsa, toki paprika ja sipulikin, mitä voi lykätä rilliin lihojen kanssa.
Lisäksi uusia perunoita kera sillin. Ja sitten se raikas salaatti. Olusta kostukkeeksi, pari snapsia.

Sienet jää syömättä.
 
Mullois tuossa muutama vähän veltostunut tomaatti, mut en omista grilliä enkä tiedä missä Juti asuu.
 
Ja sä grillaat sen?

(alustuksessa kysyttiin mitä voi grillata lihojen ja makkaroiden kanssa.)

Kannattaisiko myös pollin kysymys kirjoittaa siten, että kysytään oikeaa asiaa? Nyt pollissa kysytään vain sitä mikä lisuke sopii grilliruokien kanssa. :thumbfh:

Kukaan ei lue alustuksia ennen pollivastausta ja pollissahan voidaan muutenkin kysyä eri asiaa kuin topicin alustuksessa!

Eli jaskattu polli!
 
Kesäkurpitsa! Aivan mainiota tavaraa grillattuna, marinadin tai mausteiden kanssa tai ilmankin. Jos grilliä ei ole saatavilla, paistan kesäkurpitaa usein paistinpannullakin. Oliiviöljy, chili ja timjami maustaa kesäkurpitsaa mainiosti, mutta usein käytän myös samaa mausteseosta kuin lihoille.
 
Kannattaisiko myös pollin kysymys kirjoittaa siten, että kysytään oikeaa asiaa? Nyt pollissa kysytään vain sitä mikä lisuke sopii grilliruokien kanssa. :thumbfh:

Kukaan ei lue alustuksia ennen pollivastausta ja pollissahan voidaan muutenkin kysyä eri asiaa kuin topicin alustuksessa!

Eli jaskattu polli!

Haista vittu lukutaidoton homo!:frank:
 
Kesäkurpitsa! Aivan mainiota tavaraa grillattuna, marinadin tai mausteiden kanssa tai ilmankin. Jos grilliä ei ole saatavilla, paistan kesäkurpitaa usein paistinpannullakin. Oliiviöljy, chili ja timjami maustaa kesäkurpitsaa mainiosti, mutta usein käytän myös samaa mausteseosta kuin iholle.

Väärinlukeminen rulettaa. Mietin ensin jotain aurinkorasvoja, jonka jälkeen tuli mieleen vielä paljon perverssimpiäkin iholle sopivia mausteseoksia.
 
Pakko vähän kompata Jacquesta. En mäkään miellä vaikka pekonijuustoherkkusieniä tai grillattua maissia 'lisukkeeksi', vaan kyllä ne grilliruokaa on siinä missä lihakin. Joskus jopa korvaavat sen kokonaan. Lisuke on sitten se mitä syödään grillimössöjen lisäksi.

Moen kyky vastaanottaa kritiikkiä on aina yhtä ihailtavaa. :o
 
Mut jos ihan oikeista (ei grillattavista) lisukkeista puhutaan niin coleslaw on kyllä aika hyvää.
 
Pakko vähän kompata Jacquesta. En mäkään miellä vaikka pekonijuustoherkkusieniä tai grillattua maissia 'lisukkeeksi', vaan kyllä ne grilliruokaa on siinä missä lihakin. Joskus jopa korvaavat sen kokonaan. Lisuke on sitten se mitä syödään grillimössöjen lisäksi.

Moen kyky vastaanottaa kritiikkiä on aina yhtä ihailtavaa. :o

Joillakin on yhtä vaikeaa huomata huumori sieltä seasta.;)

Mutta joo, asiaan, eli yleensä kun jotain lihoja grillailen, niin samalla jotain kasvisperäistäkin tulee siinä lämmiteltyä, ja kun rupee omat ideat loppumaan tai kiertämään kehää, niin ajattelin virittää pollin, jotta saisin uusia ideoita siihen grillaamiseen.

Tais tämä 'lisuke' sana nyt olla väärä sananvalinta minulta. Eli pitänee ottaa lakki käteen ja pahoitella, jos joku nyt meni harhaan.:o

Mikä on paras lisuke, mitä lihojen ja makkaroiden kanssa voi grillillä tiristellä?

Samalla voi myös kertoa valmistustavan, jotta saan kokkikirjaan täytettyä.

Tosin joskus tuntuu, että osa porukasta lukee näitä postauksia vain sillä mielialalla, että pitää löytää jotain valittamista ja/tai huomauttamista. Ja pääsee lyömään *jaskattu polli* kortin pöytään.:rolleyes:
 
Ylös