patriot sanoi:
Eipä niin. Se todennäköisesti muuttuisi paremmaksi ilman presidenttiä.
Kansa pidetään tyytyväisenä Suomessa nykyiseen epämääräiseen vallanjakoon toistelemalla sitä, kuinka tiiviissä yhteistoiminnassa pääministeri, hallitus ja presidentti jatkuvasti toimivat.
Perusongelma kumpuaa perustuslaista, kuten totesitkin. Siellä todetaan että presidentti johtaa ulkopolitiikkaa yhteistoiminnassa hallituksen kanssa. Miten vastuu voidaan antaa jollekin yhteistoimintaelimelle? Asia on perustuslaissa määritetty täysin käsittämättömällä tavalla. Tilanne on vähän sama kuin jos todettaisiin että Virtanen johtaa nyt tätä yritystä yhteistoiminnassa Niemisten ja naapuritalon porukan kanssa. Kyseessä on epäselvä vallanjako?
Miten sitten toimitaan jos presidentti on eri mieltä kun pääministeri ja hallitus? Valtiosäännöstä kyllä teoriassa löytyy vastaukset kaikkien mahdollisten solmujen purkamiseen.
Se ei kuitenkaan ole oleellista.
Oleellista on se, että valtiosäännön mukaan saatetaan joutua tilanteisiin, jossa asioista erilaisten veto-tilanteiden jälkeen kyetään päättämään vasta pitkien aikojen päästä. Tämä saattaa heikentää kriittisillä hetkillä dramaattisesti Suomen valtion toimeenpano- ja päätöksentekokykyä.