Puheenjohtaja SDP:lle

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mosse
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Kuka valitaan SDP:n puheenjohtajaksi seuraavassa vaalissa?

  • Eero Heinäluoma

    Äänet: 2 6,9%
  • Erkki Tuomioja

    Äänet: 9 31,0%
  • Tarja Filatov

    Äänet: 0 0,0%
  • Johannes Koskinen

    Äänet: 2 6,9%
  • Jouni Backman

    Äänet: 1 3,4%
  • Erkki Liikanen

    Äänet: 0 0,0%
  • Lasse Lehtinen

    Äänet: 4 13,8%
  • Joku muu, kuka?

    Äänet: 11 37,9%

  • Äänestäjiä yhteensä
    29
patriot sanoi:
Urpilainen kannattaa muutes Tuomiojan ideaa jäsenäänestyksestä. Feld-Ranta kuitenkin torppaa ajatuksen. Asiasta olis kuulemma pitänyt päättää jo syksyn puoluevaltuustossa.


Paljon on lyhyen ajan sisällä tosiaan tullut kommentteja demarileiristä. Myös Arja Alho ja Jaakonsaari ovat olleet äänessä. Puoluesihteerin näkemys on kuitenkin se painavin, ja edustanee puoluekokouksen enemmistön kantaa. Saapa nähdä lähteeko Urpilainen saamansa julkisuuden innostamana ehdolle pj:ksi, vai tyytykö tavoitelemaan jotain pienempää roolia esim. varapuheenjohtajana. Itse epäilen edelleen vahvasti, että naista ei Heinäluoman haastajana nähdä.
 
SOKO sanoi:
Paljon on lyhyen ajan sisällä tosiaan tullut kommentteja demarileiristä. Myös Arja Alho ja Jaakonsaari ovat olleet äänessä. Puoluesihteerin näkemys on kuitenkin se painavin, ja edustanee puoluekokouksen enemmistön kantaa. Saapa nähdä lähteeko Urpilainen saamansa julkisuuden innostamana ehdolle pj:ksi, vai tyytykö tavoitelemaan jotain pienempää roolia esim. varapuheenjohtajana. Itse epäilen edelleen vahvasti, että naista ei Heinäluoman haastajana nähdä.
Puoluesihteeriksihän tuota on veikkailtu.
 
Pj-vaalissa tapahtui kaksi rinnakkaista ilmiötä. Samanaikaisesti Jutta Urpilaisen kannatuksen nousun kanssa pj-kamppailun kiinnostavuus valahti pohjalukemiin. Huomattavan suuri joukko ehdokkaista roikkui mukana vain muodon vuoksi tai varapj-kamppailuun vauhtia hakien. Historian ensimmäinen naispuheenjohtaja demareille on nyt kuitenkin valittu ja jos Urpilainen onnistuu tehtävässään hän voi ikänsä puolesta hyvin jatkaa useammankin kauden.

Vielä tässä vaiheessa on mahdotonta arvioida, millainen vaikutus uudella pj:llä on demareiden kannatukseen. Tällä hetkellä kolme suurta ovat gallupeissa tasoissa, mutta siinä ainoassa todella tärkeäsä mittarissa eli eduskuntavaalituloksessa SDP on vielä 90 000 äänestäjää miinuksella.

Ajatus jäsenvaalista haudattiin samaisessa puoluekokouksessa. Se on valitettavaa, vaikka puhdas jäsenvaali on nykyisen yhdistyslainsäädännön vastainen, voisi jäsenten suurempi määräysvalta lisätä huomattavasti kiinnostusta puoluetoimintaa. Nyt myöskään muilla puolueilla ei ole kovinsuuria paineita viedä jäsenvaaliasiaa eteenpäin.
 
Demarit on Suomen yhteiskunnan syöpä ja sen puolueen olis saanut vetää vaikka WC pöntöstä alas jo kauan sitten.

Ihan sama, kuka puoluetta johtaa, samaa paskasarjaa koko porukka; ei niin kerrasssaan mitään hyvää Suomelle koskaan. Kunhan räpistelevät aikansa ja sitten vois tosiaan........... niin kuin jo tuossa aikasemmin sanoin.

... sanoinpahan mielipiteeni.
 
Perustelut Jutta Urpilaisen valinnalle SDP:n puheenjohtajaksi ovat olleet mielenkiintoisia. Urpilainen on nainen ja poliitikoksi nuori, joten hänellä on uusia ajatuksia. Näin hän on oikea ihminen johtamaan SDP:n uuteen nousuun. Nämä ovat olleet keskeiset (eivät ainoat, mutta näkyvimmät) perustelut Urpilaisen puolesta. Hassua, että niin monella muulla puolueella sitten on puheenjohtajana yli neljä-viisikymppisiä miehiä.

Minä en väitä, että Urpilainen ei selviä tehtävistään. Väitän kuitenkin, että perustelut hänen menestymismahdollisuuksilleen tulee löytää jostain muualta kuin sukupuolesta ja iästä. Ja pääosin juuri muualta. Urpilainen on omaksunut pikavauhdilla poliittisen etiketin. Hän osaa puhua paljon sanomatta varsinaisesti mitään. Hän osaa kiertää hankalat kysymykset ja osaa puhua ympäripyöreitä. Hän ymmärtää olla kertomatta suoria mielipiteitään kiperiin kysymyksiin. Tässä suhteessa Urpilainen ei siis eroa millään tavalla viisikymppisistä mieskollegoistaan.

Täyttääkseen häneen asetetut odotukset Urpilaisen pitäisi ottaa terävästi kantaa kiperiin kysymyksiin. Hänen pitäisi olla valmis tekemään uudistuksia, jotka vaativat kipeitä päätöksiä. Ja ennen kaikkea Urpilaisen pitäisi saada muut johtavat poliitikot ottamaan itsensä vakavasti.

Urpilainen on koko lyhyen poliittisen uransa ollut median suosiossa. Urpilainen on ollut ryvettyneiden konkaripoliitikkojen rinnalla kuin raikas kevättuulahdus. Nyt kaikki tämä on ohi. Kun ensimmäinen luuranko kaatuu kaapista (ja kaikilla on niitä) tai Urpilainen päästää ensimmäisen sammakon suustaan, joutuu hän kokemaan median taholta jotain sellaista, mitä hän ei ole koskaan aikaisemmin kohdannut.

Minä en skeptisyydestäni huolimatta vieläkään väitä, ettei Urpilaisella olisi mahdollisuuksia selvitä tehtävästään. Toisaalta hän ei minusta ole vielä esittänyt mitään sellaista, jonka perusteella SDP voisi suhtautua häneen täysin luottavaisin mielin. Tosin SDP:lla on etu, jota minulla ei ole: He tuntevat Urpilaisen minua paremmin.

Toivotaan onnea ja menestystä uudelle puheenjohtajalle.
 
Viimeksi muokattu:
Saapa nähdä onko Urpilaisesta johtajaksi. Muidu huuti jo Lipposta hätiin jos tulee uudet vaalit. SDP uudistui kyllä kiitettävästi. Ainoastaan Viitasen punainen tukka jäi.
 
patriot sanoi:
Saapa nähdä onko Urpilaisesta johtajaksi.

Minusta Urpilaisen rajut tuuletukset ja komentti "Olen niin onnellinen" vaikuttivat jotenkin pahanenteisiltä.........

En kuitenkaan toivo Urpilaiselle epäonnea. Katsotaan mihin hän pystyy ja arvioidaan sitten lisää.
 
Toivotaan että saisi aikaan jotain hyvää tuolla. Ja lopettaa ennenkuin aloittaakaan naispolitikoille tyypillisiä viherpiiperrys-sossutäti-vouhotuksia:nope: Ehtaa bisnestä ja moottoriurheilua pitää kyetä ymmärtämään.
 
Linjapuhe, jonka Urpilainen tänään pitää, on hänen ja SDP:n kannalta äärimmäisen tärkeä. Puhetta seuraa koko valtakunnan media. Linjapuheessa pitää olla selkeä ja terävä viesti siitä, mikä tulee muuttumaan ja ennen kaikkea miten tuo muutos toteutetaan. Urpilainen on eilisissä haastatteluissa puhunut ihmisten ongelmien kuuntelemisesta ”herkällä” korvalla ja unelmien toteuttamisesta. Jos Urpilainen ei tänään kykene kunnolla sitomaan näitä esittämiään ajatuksia käytännön toimenpide-esityksiksi, putoavat hänen näkemyksensä populismin pohjattomaan kaivoon. Suuntaviivat pitää antaa myös SDP:n uudistumiselle puolueorganisaationa. Lukuisat henkilövaihdokset ja nuorennusleikkaus eivät auta, mikäli aatetta tulkitaan edeltäjien tapaan ja toimintatapoja ei muuteta.

Tehtävä ei ole helppo. Mikäli asioihin olisi olemassa yksinkertainen ratkaisu, se olisi jo tehty.
 
leipurihiiva sanoi:
pakko takertua tähän. jyrki katainen täyttää lokakuussa 37 vuotta. valittiin vuonna 2004 kokoomuksen puheejohtajaksi 32 vuotiaana.
Minä en tarkoittanut Kataista, vaan tarkoitin juuri sitä mitä sanoin.
 
Viimeksi muokattu:
Törnipä ehtikin kirjoittaa allekirjoittaneen ajatukset Urpilaisesta.

Onnea uudelle puheenjohtajalle. Sitä(kin) hän tulee tarvitsemaan.

Törni sanoi:
Jos Urpilainen ei tänään kykene kunnolla sitomaan näitä esittämiään ajatuksia käytännön toimenpide-esityksiksi, putoavat hänen näkemyksensä populismin pohjattomaan kaivoon.

Tuohon lisäisin vielä, että sitä populismin pohjatonta kaivoahan ei kaiva populisti vaan populismin kohde.

Populismihan muistuttaa välillä kaivonkatsontaa, mutta kylläkin valmiin kaivon.
 
Micael sanoi:
Demarit on Suomen yhteiskunnan syöpä ja sen puolueen olis saanut vetää vaikka WC pöntöstä alas jo kauan sitten.

Ihan sama, kuka puoluetta johtaa, samaa paskasarjaa koko porukka; ei niin kerrasssaan mitään hyvää Suomelle koskaan. Kunhan räpistelevät aikansa ja sitten vois tosiaan........... niin kuin jo tuossa aikasemmin sanoin.

... sanoinpahan mielipiteeni.
Että ne on vähän niinkuin Suomen juutalaiset vai?:eek:
 
Uuden puheenjohtajan ja puoluekokouksen linjaukset olivat monella tapaa pettymyksiä. Paksu nippu uusia sosiaalisia etuja. Maksuton päivähoito, ilmainen joukkoliikenne nuorille ja parempia etuisuuksia lapsiperheille.

Natolinjauksessa päädyttiin sossujen ikuisuusteesin taakse; ”NATO ei juuri nyt ole ajankohtainen”. Kun kokousedustajat Isblom, Iivari ja Mäenpää esittivät avoimempaa linjaa natokeskusteluun, piti ex. johtaja Heinäluoman itsensä kavuta puhujapönttöön palauttamaan puoluekokous vanhaan pysähtyneisyyden nato-tilaan. Eli se siitä Urpilaisen paljon mainostamasta avoimuuden aikakaudesta.

Ei sanaakaan siitä, miten kaikki mukavat edut rahoitetaan. Ei sanakaan siitä, mitä tehdään paisuvalle julkiselle sektorille. Ei sanaakaan siitä, miten työpaikkojen, ja niitä tarjoavien yritysten, pysyminen turvataan kiristyvässä verotuksessa (mitään muuta ei voi aikaisemmista linjauksista seurata).

No mikä nyt sitten muuttui?
 
Törni sanoi:
No mikä nyt sitten muuttui?

- Puheenjohtajaksi saatiin nuori nainen
- Konkreettisia toimia maan ajamiseksi konkurssiin esitetään, ei vain "pari piirua ihmisen suuntaan" -toteamuksia
 
Ylös