Selkänojan kallistaminen julkisissa kulkuneuvoissa

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Sabelt Rompe
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Kallistatko selkänojaa halutessasi


  • Äänestäjiä yhteensä
    23
  • Äänestys suljettu. .
Vituttavia ovat taas edellä istuvat urvot, jotka esim. lentskarinpenkistä noustessa tai sille takaisin asettuessa ottavat raskaasti tukea oman istuimensa selkänojasta. Siitä selkänojasta, joka toimenpiteestä notkuu aivan vitusti ja lyö minua, takanaistujaa, kipeästi lumpioihin samalla kallistaen ja täristäen pöytääni ja siten roiskien ginitonicini pitkin sylejä ja housuja.

Vähän samaan sarjaan menevät nämä, jotka takaa päin potkivat ja rynkyttävät edessäistujaa. Varsin moni paikalleen istuessaan ottaa tukea edellä olevan penkin selkänojasta. Ja taas on omenamehut housuilla.
 
Yleensä istun dösän takimmaiseen penkkiin ja sinne mennessäni kallistan jokaisen jakkaran takakenoon. Paitsi sen joka on edessäni hitsaan yläastentoon.
 
Sehän on kätevää ottaa kiinni edessäkallistujan selkänojasta ja rynkyttää oikein huolella, että: "Kas näin heiluu hattu ja hattu heiluu näin!"
 
Junissa nyt jalkatilaa yleensä on muutenkin riittävästi, ainakin aiemmin oli.

Sinisissä vaunuissa oli ainakin niin reilu jalkatila ettei selkänojien kallistamisilla ollut merkitystä. Muistelisin, että uudemmissa vaunuissa on paljon vähemmän jalkatilaa. Bussissa otan itsekkin edessäolevan istuimen kahvasta tukea ulos sännätessäin. Ja jos joutuu istuinkallistajan taakse istuutumaan niin yksi polvenkolautus penkkiin parin minuutin välein pitää kanssamatkustajan sopivasti hereillä. Mutta onhan jossain yölennolla laitettu vahinko kiertämään ja kaikki ovat penkkiään kallistaneet.
 
Itse olen yleensä käyttänyt aina kallistusmahdollisuuden. Noin puoliväliin maksimista kallistan, riippumatta siitä istuuko takana joku. Ei siinä perus- pystyasennossa pysty istumaan seppäkään.


Kerran sain todistaa naapuripenkkirivin edustajan tuskaa valtameren ylittävällä lennolla. Suomalainen "tukevahko" ronttonen istui keskellä turistiluokan penkkiriviä ja edellä istuneet venäläiskersat olivat vetäneet penkit aivan takakenoon. Eivät olleet vissiin halukkaita suosiolla oikaisemaan penkkejään hieman. Tämä suomalainen sitten seisoi suuren osaa matkasta kun ei pystynyt hengittämään kunnolla omalla paikallaan.

Itse olisin luultavasti vetänyt lasten huoltajaa turpaan tuossa tilanteessa, jollei penkit olisi suosiolla alkaneet oikenemaan. Tietty sitä vyötärönympärystäkin kannattaisi pitää hieman maltillisemmissa mitoissa..
 
Ei siinä perus- pystyasennossa pysty istumaan seppäkään.

Muutamissa uusissa busseissa on penkki perusasennossakin sen verran takakenoinen (sekä selkänoja että istuinosa), että itsekin joskus yrittänyt selkänojaa nostaa pois lähtiessäin ja muidenkin nähnyt niitä turhaan pystympään kiskovan. Niissä ei ole tarvetta säädellä, jos ei nukkumaan ryhdy.
 
Muutamissa uusissa busseissa on penkki perusasennossakin sen verran takakenoinen (sekä selkänoja että istuinosa), että itsekin joskus yrittänyt selkänojaa nostaa pois lähtiessäin ja muidenkin nähnyt niitä turhaan pystympään kiskovan. Niissä ei ole tarvetta säädellä, jos ei nukkumaan ryhdy.
Omassa autossakin kuskinjakkaran selkänoja liki 45:n asteen kulmassa. Siitä lähdetään.
 
Vähän samaan sarjaan menevät nämä, jotka takaa päin potkivat ja rynkyttävät edessäistujaa. Varsin moni paikalleen istuessaan ottaa tukea edellä olevan penkin selkänojasta. Ja taas on omenamehut housuilla.

Just näitä vittujen kyhnääjiä. On se muuten kumma, että aina on edessä ja takana joku, jonka takia keeteet on ympäri tuoleja. Vituttaa nyt oikein tosin.
 
Just näitä vittujen kyhnääjiä. On se muuten kumma, että aina on edessä ja takana joku, jonka takia keeteet on ympäri tuoleja. Vituttaa nyt oikein tosin.
Ei ole kiva kyllä jos joutuu juotavansa valitsemaan kerralla naamaan kaadettavasta osastosta sen varalta, että joku taulapää ei osaa käyttää istuinta. Just gt:hän on sellainen, että sitä maistellaan ja nautitaan silleen pidemmälti. Tai vitustako minä tiedän eri juomasekoitusten oikeita ja etiketinmukaisia nauttimisnopeuksia, mutta itse ainakin hörpin gt:n hissukseen.
 
Oon ymmärtäny, että moderaattorit ON se vitsi. Omaa mielipidettäni panttaan vielä hetken ja se on, että höpsistä.
:ahem:

Mutta sitten kun vielä sen päälle heitetään hauskaa läppää, niin trollit ja muut vinkulelut tikahtuu nauruun eivätkä ehdi paskoa toikkien seinille lain.
 
Oikeat pelimiehet istuu näillä jakkaroilla:

1239701502.jpg



Ei ole potkivia ja töniviä kanssamatkustajia riesana.
 
Ylös