Syön parhaillaan II

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mangelo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Pian syön pitkästäaikaa subiruokaa kun viimestä päivää oli tarjous että 30cm 15cm hinnalla.

438984134_640.jpg
 
Maksakastiketta sipulisessa kermakastikkeessa, paistinperunoilla.
Arvosteluni: kuumaa.
 
En ihan vielä, mutta kohta keitän yhden kappaleen Atrian Wilhelm grillibalkania. Sitten lämmitän mikrossa yhden kappaleen hot dog -sämpylää. Lämmitetyn hodarisämpylän kansipuolen sisäpuolelle sivelen hieman rasvaa (en tiedä mitä löytyy, mahdollisesti oivariinia). Pohjapuolelle ruuttaan ketsuppia (felix, tavallinen), sinappia (aura, punainen), ja felixin kurkkusalaattia. Sen jälkeen isken ton grillibalkanin siihen kokonaisena sekaan, ja nautin kera lasillisen rasvatonta maitoa, paikallisen lasitehtaan juomalasista pikkusormi pystyssä tahi toisenlaisesta juoma-astiasta peukalo perseessä. Ja kylläpä on kurmeeta, ai että miten onkin.

Melkoisen sama setti tuloillaan! Eli makkara kiehumassa. Rouva (joka ei oo just nyt paikalla), onkin lähtenyt koettelemaan onneaan hodarisämpylöiden kanssa. Oli näemmä hankkinut "Pirkka" hodarisämpylöitä, jotka vaikuttavat ulkoisesti tarkastellen vielä luotaan työntävämmiltä mitä noi edelliset on. Luotan kuitenkin siihen, että kun tarpeeksi laittaa noita muita aineita, lähinnä sinappia, ketsuppia ja kurkkusalaattia, niin sillä sämpylällä ei ole juurikaan väliä.
Tuon setin jälkeen ajattelin keittää kupillisen kahvetta, jonka nautin hillomunkin kera.
 
Makaroonilaatikkoa, pihvillä ja sinappikurkkusalaatilla.
 
En mitään. Suu on kuin beduiinin shandaali. Pitstop Joutsassa. Sata kilsaa vielä.
 
Pastaa ruusukaali-kermapekonikastikkeella. Ruusiksia ois voinut hauduttaa vähän pitempään, muuten olen näin ensikokeiluksi aika ylpeä itsestäni.
 
Hyvä Melinda!! Hyvä Suomi!!! Nyt saa tuulettaa, nyt saa tuulettaa!!
 
Hyvä Melinda!! Hyvä Suomi!!! Nyt saa tuulettaa, nyt saa tuulettaa!!

Mä sentään hyvin harvoin harrastan minkään muunlaista kokkausta kuin "lyödäänpä nää tästä pannulle ja katsotaan tuleeko niistä ruokaa". Tässä piti oikein osa aineksista ensin valmistella erikseen!
 
Ylös