Tallipaikat kaudella 2010

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Quasimodo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ferrari kaavaili Kimiä Williamsille

Turun Sanomat 22.10 2009 21:15:19

Saksalaisen Auto, Motor und Sport -lehden mukaan Ferrarilla oli suunnittelma ennen Unkarin Grand Prix -kisaa, minkä mukaan Kimi Räikkönen olisi sijoitettu ensi vuodeksi Williamsille, jos sopimus hänen kanssaan olisi pystytty purkamaan ilman kalliita ja vaikeita oikeustoimia.

Jos Räikkösen kanssa ei olisi päästy sopuun, Fernando Alonso olisi ajanut Williamsilla ensi kauden, minkä jälkeen olisi tullut Ferrarille 2011.

Frank Williams päätti kuitenkin pestata Rubens Barrichellon. Näin Ferrari olisi ajattanut kaksikkoa Räikkönen ja Alonso, jos Felipe Massa ei olisi toipunut enää ajokuntoon.

TS/Stuttgart



..........
Ferrarin hommat niin loogisia ja harkittuja, että - meni ihan putkeen:D

Tässä jutussa ei ole järjen hiventäkään. Siis en usko koko juttua lain. Ennemmin uskon joulupukkiin...... Kas, Pukkihan se siinä, vähän etuajassa tulet...
 
Eiköhän ne palkat kaikki ole moraalittoman korkeita, tai sikäli kyllä ehkä perusteltuja jos pidämme näitä kuskeja kansojemme tärkeimpinä henkilöinä :doubtful:

Mikään pakkohan tallien ei ole noita summia maksaa. Ottaa sieltä parilla miltsillä jonkun Sennan niin siinähän säästää pitkän pennin ja riittää sitten rahaa romujen korjailemiseen :p

Tallille kuski on ennenmuuta sijoitus.

Juuri näin, eiköhän tallit laske kuskin olevan osa auton ohjausjärjestelmää, eli millainen systeemi tarvitaan ja paljonko kannattaa maksaa. Sitten on vielä media ja fanit, paljonko niiltä saadaan lypsettyä jne.

Onhan ne palkat ihan räävittömiä. Varmasti ajaisivat paljon halvemmallakin jos niin olisi ollut meininki, mutta kun on totuttu isoihin liksoihin, niin... Sama vaiva eräissä muissakin ammateissa, aika tavanomaisissakin. Esim. paperimiehet ovat saaneet Suomessa koulutukseen, taitoihin ja työn vaativuuteen nähden aivan liikaa liksaa, siis suhteutettuna muihin saman taidon ja vaativuuden töihin. Ovat sitten alkaneet kitisemään viime vuosina kun palkat vähitellen lähenee sitä mitä niiden pitäisi olla järjen mukaan.
 
Jos Brawn ei ole valmis maksamaan viiden millin korotusta maailmanmestarin olemattomaan palkkaan, niin ei tallista kyllä sellaisia rahoja löydy millä Kimin sinne saisi.

Paitti jos Mersu ei ole halukas maksamaan Buttonista, mutta kylläkin Kimblestä. Jos olisin Mersu, ajattelisin juuri näin. Toisaalta Kimi-Jenson olisi aika hemmetin hyvä yhdistelmä Mersulle myös, siirretään panostus Mäkiltä Brawnille (joka muuttuu Mersuksi 1-2 vuoden sisällä tässä skenaariossa), jes! Tämän minä haluaisin nähdä.
 
Toisaalta Kimi-Jenson olisi aika hemmetin hyvä yhdistelmä Mersulle myös, siirretään panostus Mäkiltä Brawnille (joka muuttuu Mersuksi 1-2 vuoden sisällä tässä skenaariossa), jes! Tämän minä haluaisin nähdä.
Ja Kimifaneilla on valmis tekosyy, kuinka brittitalli suosii brittikuskia ja hallitsevaa maailmanmestaria. ;)
 
Älä nyt mikael enää jaksa kirjoitella noita muka nokkelia sepostuksias. Samat tarinat eri muodossa vähän väliä. Sua vituttaa kimin kohtelu, se on tullut selväksi. :doubtful:

Jos ahdistaa, älä lue. Ei se niin vaikeaa luulisi sinullekaan olevan. :jaska:
 
On hyvä, että kaikkien aikojen lahjakkain suomalainen kilpa-autoilija lopettaa näin uransa. Lahjakkain ainakin, jos uskotaan tallien insinöörien puheita. Toisaalta kuka hullu niitä uskoisi. Luultavasti pelkkää mutu tietoa. Ellei jopa disinformaatiota.

No hyvä, että raha ja markina-alueet määräävät kuka saa taistella autourheilun kuninkuusluokassa. Olisihan, se väärin jos ajotaidoilla olisi tuolla jotain merkitystä. Tärkeämpää on olla yleisöä nuoleskeleva pepsodent hymyinen metroseksuaali hymypoika.

Vahvasti näyttää siltä, ettei Kimi enää formuloissa ajele. Hyvä niin, moni Suomalainen kateellinen yritysjohtaja huokaisee helpotuksesta, kun ei tarvitse enää katsella ansioittomasti miljoonia tienannutta moukkaa iltapäivälehdissä.

This is the end....... or is it?
 
Vahvasti näyttää siltä, ettei Kimi enää formuloissa ajele.

Täysin eri mieltä. Edelleen uskon, että Kimi ajaa ensi kaudella ja vieläpä Mclarenilla. Tämä on mielipiteeni. Katsotaan kuinka oikeassa/väärässä olin muutaman viikon päästä.

Haug kiistää Button-huhut. Niin kuin tiedetään, ei näillä kommenteilla paljon ole väliä, kun kaikki asiat joka tapauksessa kiistetään, mutta laitanpa kuitenkin.


"There are no current negotiations with Jenson Button but I do have understanding for the fact that people in England are dreaming of an English team with two World Champions in the cockpits," Haug told German Press Agency dpa.

"However, dreams don't always come true."
 
Syön 107 hatullista p*skaa, mikäli Kimi ei aja McLarenilla ensi kaudella :ahem:

En millään voi kuvitella, että McLaren vakavasti harkitsisi Buttonin, Heikin tai Heidfeldin palkkaamista ensi kaudelle :rolleyes:

Veikkaan Buttonin pysyvän Brawnilla, Heidfeld löytää itsensä ensi kaudella jostain uudesta tiimistä ja Heikki menee Toyotalle. :thumbup:
 
Ja Kimifaneilla on valmis tekosyy, kuinka brittitalli suosii brittikuskia ja hallitsevaa maailmanmestaria. ;)

Vai olisiko sittenkin niin, että kenties anti-kimifanit ja ylipäänsä kaiken Suomi-fanittamisen dissaajat, muka-objektiiviset forum-keskustelun tasapainottajat, ovat vielä yhden askeleen edempänä? ;)
 
En millään voi kuvitella, että McLaren vakavasti harkitsisi Buttonin palkkaamista.

Johan Haug kerkesi tyrmätä nämä huhut. Eikä Buttonin olisi järkeä lähteä pois Brawnilta missä hänellä on jo menneisyyttää, toiseen talliin missä ei varmasti pärjäisi tallitoverille (ainakaan omasta mielestäni).

Vahvasti näyttää siltä, ettei Kimi enää formuloissa ajele.

Mistä porukka oikeesti repii näitä??
 
Lähtekäämme tästä olettamuksesta, Painike menee Mäcille Hamiltonin seuraksi. Vodafone varmasti haluaisi brittiläiset mestarit. Kerta Barichello siirtyy Williamsille, uskon Brawnilla olevan Räikkönen-Rosberg -kaksikon. Entäs Suomussalmen ilopilleri: täällä päässä odotetaan hänen menevän Lotukselle, Toyotalle tai ehkä jopa paluu Renaultille. Di Grassi on heikompi kuin Kovalainen, joten valitsen Heikin Rellulle. Toyota: Tavoitelkoot Kimiä, hän ei sinne mene. Pitäkööt Kamikaze-Kobayashin. Parempi pitää. Glock, saksan kelloseppä, joka sivutyönä romuttaa F1-autoja, on vielä kysymysmerkki. MINARDI TAKAISIN, HINNALLA MILLÄ HYVÄNSÄ. Ja tv-kameroihin murjaanienkuningassensuuri Anthony Hamiltonin varalle.

Etanolia on muutama lasi alla, anteeksi spekulaatio.
 
Ai, että Kimi lopettaa? :frown:
Eikös Aittoniemi kertonut Kimin kaverien tienneen miehen siirtyvän ralliin? Eihän hän siis mihinkään lopeta.

Ja jos Kimi ralleja lähtee kiertämään, niin eiköhän jotkut tämän vielä käännä tässä kultissa niin, ettei maailman paras kuljettaja saanut potkuja maailman legendaarisimmasta F1-tiimistä, vaan Kimi vain itse päätti siirtyä "tosimiesten" autourheilun pariin ;)
 
Luotan yhä, että Kimi ajaa ykkösissä vielä ensi kaudella. Vaikka jotkut uskovat, että Kimille ei ole mitään väliä, millä tavalla hän lopettaa F1-sarjassa. Mä uskon kuitenkin, että Kimillä jää hampaan koloon Ferrarilta ulos heitosta ja haluaa nyt vielä enemmän näyttää, että olivat siellä väärässä. Toivottavasti olen oikeassa.

Vaikka sopimukset olisikin jo tehty ja nimet paperissa, niin varmaan on päätetty tietyt päivämäärät, milloin asia julkaistaan ja ennen sitä kiistetään kaikki viimeiseen asti. (En kuitenkaan väitä, että Kimillä vielä olisi mitään sopimusta tehtynä, mutta koskaan ei voi tietää, mitä siellä kulisseissa puuhaillaan.) Nyt, kun ei tule mitää varmoja uutisia sopimusrintamalla niin median on pakko täyttää tätä tyhjää tilaa kaikella paskan jauhannalla ja omilla toiveillaan, kuten aina. Pääasia, että puhuttavaa ja spekulaatiota puoleen ja toiseen riittää.
 
Vai olisiko sittenkin niin, että kenties anti-kimifanit ja ylipäänsä kaiken Suomi-fanittamisen dissaajat, muka-objektiiviset forum-keskustelun tasapainottajat, ovat vielä yhden askeleen edempänä? ;)
Onko täällä sellaisiakin? Itsehän toivon Kimin menevän McLarenille. Brawnia en pidä läheskään yhtä potentiaalisena menestyjänä ensi vuonna.

-Edit- Toisaalta toivon myös Heidfeldin menevän sinne, joten petyn joka tapauksessa. Pahimmassa tapauksessa kumpikaan ei loppujen lopuksi aja Macilla. :/
 
Viimeksi muokattu:
Paitti jos Mersu ei ole halukas maksamaan Buttonista, mutta kylläkin Kimblestä. Jos olisin Mersu, ajattelisin juuri näin. Toisaalta Kimi-Jenson olisi aika hemmetin hyvä yhdistelmä Mersulle myös, siirretään panostus Mäkiltä Brawnille (joka muuttuu Mersuksi 1-2 vuoden sisällä tässä skenaariossa), jes! Tämän minä haluaisin nähdä.

Olisi kyllä, mutta Mersulla ollaan kitisty jatkuvasti siitä, että saksalaiskuski ei aja McLarenin autoa. Sakun jos haluavat ehdottomasti, niin Rosberg menee sinne. Muussa tapauksessa Button-Räikkönen olisi kyllä paras mahdollinen kuljettajakaksikko. Kaksi James Huntia samassa tallissa olisi aika täydellinen vastapari mahdolliselle McLaren-duolle Hamilton-Rosbergille. Hulttiot vs. kiiltokuvapojat :D
 
Joo vaikuttaa siltä, että IS:n Aittoniemi on kimin kuvioista paremmin perillä kuin kukaan muu. Se jätkä huhuili noista Sitikka-kuvioistakin Veikkaajassa jos en väärin muista niiin kuukausia sitten.
 
Ei tässä kannata hötkyillä. Eirittäin ihmeellistä olisi, jos Kimi ei F1:n mahtuisi. Mitä luultavimmin jompi kumpi Mersu-sopimus onkin jo allekirjoitettu, Keke-keke:kin sen tiesi kertoa. Kenelläkään osapuolista ei vain ole mitään tarvetta kiirehtiä asian julkistamisella, samalla nykyiset kuljettajat saavat työrauhan omiin sopimusneuvotteluihinsa. Jos jompaa kumpaa Mersua saa veikata, arpani näyttää Santanderin näppien ulottuvan myös Kiminkin siirtoon.

Mitä noihin Kimin liian korkeisiin palkka vaatimuksiin tulee, niin se on vain sitä tuttua "huippu" journalismia. Tuskin Räikkönen alennusmyynnissä on ollut, mutta vaikea kuvitella tuon luokan managerin olevan niin pihalla, että ylihinnoittelisi itsensä ja päämiehensä ulos koko kuviosta. Asia on tietenkin eri, jos Räikkönen on oikeasti valmis lopettamaan uransa.

Vielä siitä Alonso-Räikkönen-Santander-Williams-Ferrari uutisesta, siinähän ei sellaisenaan ole mitään järkeä. Itselle tuli mieleen, jospa tämä nyt julki tullut kuvio onkin vähän vanhempaa tietoa ja Williams tallin tilalla pitäisikin olla McLaren. Olisiko Santanderilla voinut olla jo 2007 neuvotteluja Ferrarin kanssa, siinä vaiheessa kun Alonsolla alkoi tökkiä McLarenilla. Suunnitteliko Santander Alonson pysyvän vielä toisenkin vuoden McLarenilla, jonka jälkeen mahdollisesti vaihtaisivat paikkaa Räikkösen kanssa. Alonsolla nousi kuitenkin seinä vastaan, Santanderin suunnitelma meni vituiksi ja Ferrari teki Kimin kanssa jatkosopparin. Voi olla kaukaa haettu, mutta noin tuossa uutisessa olisi jotain tolkkuakin.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös