kouvotsvoni
Banjottu
Menestyspainot ja käännetty lähtöjärjestys aika-ajoista. Miinuspiste nopeimmasta kierroksesta jne.
Menestyspainot ja käännetty lähtöjärjestys aika-ajoista. Miinuspiste nopeimmasta kierroksesta jne.
Eli siis jos meillä olis kisa KiC:llä niin haluaisit erikseen vielä lisää painoa sarjan pistekärjelle?
painontasaushan tässä oli kyseessä, ei menestyspainot
(huom. DTM:ssä autolla&kuskilla on minimipaino määrätty jo muutenkin, menestyspainot tulee sitten rangaistuksena voitoista yms, ei lahjakkuudesta vaan tuloksista)
ja jos nyt et vielä huomannut niin vitsihän tuo oli, eihän turvallisesti voida rakentaa lisäpainoja tämmöseen luokkaan ellei osteta omaa kalustoa
edit. hmm ei olis paha idea, oma kalusto, kuljetusrekka jnejne... (järkkärit sais testata reilusti kun autot pitäs aina ajaa sisään)
Juu huomasin, siksi hymiö perässäJos et huomannut, niin toi mun heitto oli vastaus vitsiin samalla tasolla.![]()
No varmaankin siksi että yleensäkin lisäpainojen teko karttiin ei ole simppeliä, meidän porukan paino-eroilla JOS vois tehdä jommankumman niin riittäis autossa tila painojen suhteen tod.näk. vain toiselleMutta siis voi ton ihan vakavastikin ottaa, jos välttämättä haluat..Jos jossain tasoitetaan painoeroja lisäpainoilla niin miksei samalla tasoiteta myös ajotaitoja? :alppu:
Ajotaitojahan ei voi rajottaa
Mut tosiaan, muuten ihan kiva ideahan tuo olis, mutta vaatis tosiaan oman kaluston jotta voitais tehdä kunnon virityksiä niihin...
Joskus jos ajetaan KIC:ssä, niin painojen tasaamista voisi kokeilla, ja samalla painavammat kuljettajat olisivat samalla viivalla kevyempien kanssa. Muistelen, että esim. jotkut KIC:n järjestämät kisat ajetaan, niin, että kuskien painot tasataan 90:een kiloon. Eli siis alle 90 kg painoisille kuskeille laitetaan lisäpainoja. Samaa voisi olla kivaa kokeilla myös KKWCS:n kisassa, jos KIC:ssä joskus ajetaan. Uskon, että kokeilusta tulisi mielenkiintoinen, ja samalla voimasuhteissa saatetaan nähdä muutoksia.
Tästä alkaa tulla ikuisuusaihe :eek!:
Joku sanoi ennen Hyvinkäätä että siellä painosta on vain hyvin vähän etua, mutta ilmeisesti tulosten takia onkin päätetty, että näin ei asia olekaan..No kuuluuhan se ko. kisan topicciin kun nimenomaan Hyvinkään start(e)ista puhuttiin.
Eli siis ei saa tasata painoja koska kitinä ei silloinkaan loppuisi?Eikä ne narinat kummiskaan siihen loppuis vaikka painot tasattais, kevyemmät kuskithan sais paremman painojakauman kun painot pakostakin kait karteissa aika alas sijotetaan :tongue:
En sanonut että hyvin vähän etua, vaan vähemmän kuin esim Forssassa.Joku sanoi ennen Hyvinkäätä että siellä painosta on vain hyvin vähän etua, mutta ilmeisesti tulosten takia onkin päätetty, että näin ei asia olekaan..![]()
Oishan tuo painoeroton kisa ihan hauska kokea. Näkis omin silmin miten se ero muun painosiin muuttuis.
En sanonut että hyvin vähän etua, vaan vähemmän kuin esim Forssassa.
Ja Jep, ja olen edelleen sitä mieltä.
Jaska oli ihan sun peesissä kisassa (vaikka a-a:ssa jäikin reilusti) mutta en usko sen johtuneen (pelkästään) painosta.
(erot autoissa oli kuitenkin osasyy, ja toinen se että ajolinjoissa tuolla radalla oli eroa ((IMO)) paljon)
Jos katsoo meidän neljän rypästä B-finaalissa, niin kärjessä kevyin, tokana toiseks painavin, kolmantena painavin ja vikana toiseks kevyin tuosta neljästä kertoo siitäkin että ei siellä pelkästään painolla juhlittu.
(varsinkin kun koko porukka tuli maaliin asti ihan nipussa eikä kukaan päässyt toisesta ohi)
Edelleen korostan (IMO) että vaikka painolla onkin väliä, ei sillä ole niin paljon merkitystä Hyvinkäällä kuin Forssassa.
Ajathan oli ihan vertailukelposia aika-ajon kanssa, esim sulla ja mulla putos aikalailla saman verran kisavauhti vrt. aika-ajoon.Jaska oli mun peesissä, koska mä olen parempi aika-ajoissa kuin kisassa.
Peesissä on niin paljon helpompi ajaa.
Follok sanoi:Olis muuten asiallinen nähdä kierroksensa kisan aikana, Formulakeitaassa oli kai joskus tuommonen näyttö mikä selkeeesti näytti 3:n kuskin ed. kierroksen ajat kerralla