T.K
Sähkö-insinööri-ukkeli
Luulenpa, että viettäisin silti mieluummin puoli vuotta tuolla kaivoksessa, kuin Big Brother-talossa tv-katsojien pällisteltävänä.
Ainaki saisit palakkaa siä kaivokses istuessa varmemmin.
Luulenpa, että viettäisin silti mieluummin puoli vuotta tuolla kaivoksessa, kuin Big Brother-talossa tv-katsojien pällisteltävänä.
Ainaki saisit palakkaa siä kaivokses istuessa varmemmin.
Äidin koskettavat jäähyväiset herättivät kuolleen vauvan eloon
![]()
Lääkärin mukaan lapsen kuolemasta oli ehtinyt kulua kaksi tuntia, kun aussiäiti huomasi vauvansa olevan elossa. Lapsi oli annettu vanhemmilleen, jotta nämä voisivat jättää hänelle hyvästit.
Katie Ogg synnytti viime maaliskuussa kaksoset Jamien ja Emilyn. Lapset syntyivät alle kilon painoisina keskosina.
Kaksosista Emily selvisi synnytyksestä, mutta lääkärit aloittivat Jamien elvytyksen välittömästi. Lasta elvytettiin kaksikymmentä minuuttia turhaan. Jamie julistettiin kuolleeksi ja hänet annettiin vanhemmilleen.
- Lääkäri tuli luokseme ja kysyi, minkä antaisimme lapsellemme nimeksi. Hän sanoi, että Jamie menehtyi.
Isä David ja Katie ottivat kuolleen lapsensa hellästi huomaansa ja aloittivat surutyönsä.
- Puhuimme Jamielle hänen siskostaan ja siitä, mitä olisimme tehneet hänen kanssaan, Katie kertoi haastattelussa.
Vaikka Jamie makasi äitinsä sylissä hervottomana, vanhemmat huomasivat pieniä elonmerkkejä. Ne selitettiin kuitenkin refleksiksi.
Kahden tunnin kuluttua äiti Katie huomasi sylissään olleen vauvan olevan elossa. Äiti tarjosi lapselleen maitoa sormenpäällään, jolloin Jamie alkoi hengittää.
- Lopulta Jamie avasi silmänsä ja tarttui minua sormesta. Se oli ihme.
Nyt Katie Ogg kiertää kertomassa vanhemmille vastasyntyneiden vierihoidon tärkeydestä.
Paskapuhetta.Kaksi tuntia kuolleena,niin on varmasti aivokuollut vaikka heräisikin.Muuten kyllä erittäin hellyyttävä uutinen.
Alle 3 tuntia enää. Kohta alkaa tulemaan kiire!
Retkahdin foorumiin uudestaan.Totta. Tähän voisikin olla hyvä päättää, kun tuli 8000 täyteen.
...
Näihin kuviin ja näihin tunnelmiin, päätän täältä tähän. Voi olla, että tässä käy vielä kuin tupakoinnin suhteen, että palaan vielä asiaan. Katsellaan.
Voisi sitä ainakin avunannosta epäillä.Heh, huvittaa (vaikka aihe on kamala) tuo jutun kuvateksti:
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2010082712244073_uu.shtml
...on se hyvä että syytöntä järveä ei epäillä rikoksesta![]()
Voisi sitä ainakin avunannosta epäillä.
Retkahdin foorumiin uudestaan.![]()
Ai oot ollut poissa?Retkahdin foorumiin uudestaan.![]()
Olinhan minä silloin joskus 2001-2003.Ai oot ollut poissa?
En poissa, vaan toisaalla.Ai oot ollut poissa?
Koulutaksin kuljettaja kiinni rattijuopumuksesta
26.8.2010 16:17
Iittiläisen Kymentaan koulun oppilaita kuljettaneen koulutaksin kuljettaja on jäänyt kiinni rattijuopumuksesta. Rehtori Mikko Jussila kertoo haistaneensa kuljettajan hengityksessä hajun, jota epäili joko alkoholiksi tai partavedeksi. Jussila kutsui poliisin puhalluttamaan kuljettajan, ja tulokseksi tuli noin 1,6 promillea.
Kuljettajan kyydissä oli ehtinyt olla noin kymmenen lasta. Koulun henkilökunta ajoi loput lapset koteihinsa. Ratista kärähtänyt kuljettaja oli vasta aloittanut tehtävässään. Rehtorin mukaan entinen, luotettava kuljettaja palaa työhön toistaiseksi, kunnes kuljetukset saadaan järjestettyä.