DC
Helsingin UA
Sama kävi itsellänikin mielessä. Ainakin Jan oli Greensmithin kanssa M-Sportin kutsumana testaamassa R5 Fiestaa Rovaniemellä joulukuussa.
No niin, ei se todennäköisyyksiä ainakaan pienennä.
Sama kävi itsellänikin mielessä. Ainakin Jan oli Greensmithin kanssa M-Sportin kutsumana testaamassa R5 Fiestaa Rovaniemellä joulukuussa.
Jos "Wilsonin autovuokraamo" ois sysipaska niinkuin väitetään jonkun toimesta täällä niin eiköhän tuo ois kuolla kupsahtanut jo aikaa sitten...
M-Sport puksuttaa vuosikymmenestä toiseen mm-sarjassa, ja hyvä niin. Ford kuuluu mm-sarjaan, oli sitten tehtaan tuki tai ei. Ja suomalaiskuski kuuluu Fordin ohjaimiin, onhan se nähty vuosikymmenten saatossa et aika usein Fordin parhaimmat kuskit ovat ajaneet siniristilipun alla.
Kuskina kehittynyt enemmän kuin Suninen, vaikka r5 aikaan Lappi ja Suninen olivat muistaakseni luokkaa parempia.
Teemun viime kauden viimeiset kymmenen kilpailua oli katastrofaalisen alun jälkeen tuloksellisesti ihan mukiinmenevää tekemistä. Mikäli tuo kymmenen kisan tahti eli 8,8 pinnnaa/kisa säilyisi tällä kaudella, ja siinä ohesssa tuli vauhdillisesti napsu tai kaksi kehitystä ylöspäin Teemulla voisi olla hyvä sauma ainakin haastaa neljännestä sijasta kuljettajien pisteissä.
Liekö kartturilotto syy vai seuraus tässä, mutta ihmeeliset kartturinvaihtosulkeiset Suninen pisti pystyyn. Nykyisin kun on enempi tapana että sama kartturi pysyy siinä vierellä koko (WRC) uran ajan. Meni sitten syteen tai saveen.
Ihmeellistä on se, että suomalaisia on MM-sarjassa kokoaikaisesti 3 kuskin verran ja vielä ainakin yksi aikoo ajaa jokusen MM-rallin. Kaiken lisäksi runsas suomalaisedustajuus on jatkunut katkeamattomana aina sieltä jostain 70-luvulta saakka, eikä niitä tallipaikkoja mielin määrin ole koskaan ollut jaossa. Niin, ja kyllä ne muuallakin yrittävät ajaa niin helvatan kovaa kuin osaavat ja uskaltavat. Tälle tosiasialliselle tilenteelle nostan hattua. Amazeballs!
Tosin jos Loeb, Sordo ja Ogier päättävät paketoida uransa, niin sieltä aukeaa kyllä paikkoja. Takaa ei ole ihan heti nousemassa ilmiselviä haastajia.
Mietin vaan viikolla sitä et jos Australian maastopalot jatkuu yhtä hurjina kuin viimeaikoina, niin pystyttäisiinkö siellä ees kisaamaan tänäkään vuonna? Vai siirtyisikö reitti suuntaan tai toiseen...?Chilelle ei toistaiseksi ole luvassa korvaajaa, vaikka Australia ja Paraguay ovat tarjoutuneet sellaista järjestämään (Katalonia kieltäytyi kunniasta jo aiemmin)
– On se kyllä eksoottinen ralli. En ole nähnyt missään niin hidasta tietä, vaikka rallia olen ympäri maailman viitisen vuotta ajanut ja aika paljon erilaisia teitä on tullut nähtyä, Suninen toteaa.
– Japanissa on oikein extremehidasta tietä ja siellä joutuu ihan ykkösellä tai kakkosella ajamaan pitkiä osuuksia.
siellä joutuu ihan ykkösellä tai kakkosella ajamaan pitkiä osuuksia
Mietin vaan viikolla sitä et jos Australian maastopalot jatkuu yhtä hurjina kuin viimeaikoina, niin pystyttäisiinkö siellä ees kisaamaan tänäkään vuonna? Vai siirtyisikö reitti suuntaan tai toiseen...?
Australian MM-ralli ei ole vuoden 2020 kalenterissa, mutta 2021 lienee tilanne toinen.