Yleisradio

Black Leopard

Pantera negra
Liittynyt
23.5.2004
Viestit
8678
Sijainti
Läntinen Suomi
Törni sanoi:
Tuli tuosta toisesta topikiista - jossa käsiteltiin TV-lupa-asioita - mieleen loistava ajatus. YLE voisi salata lähetyksensä ja vuokrata (televisiolupa)maksua vastaan purkukortteja niille katsojille, jotka haluaisivat seurata heidän kanaviensa tarjontaa.

Ihmisillä olisi valinnanvapaus, ei tarvitsisi lupatarkastajien kytätä ja kaikki olisivat tyytyväisiä.

Mitäs sanotte? :)
Julkinen palvelu, public service, tarkoittaa yleisradiotoiminnassa sitä, että ohjelmatarjonta taataan kaikille kansalaisille yhtäläisin ehdoin asuinpaikasta tai varallisuudesta riippumatta. Julkinen palvelu tarkoittaa myös riippumatonta tiedonvälitystä. YLEn kohdalla riippumattomuuden takaa se, että toiminta rahoitetaan 90-prosenttisesti tv-maksulla. Tv-maksun kerää Viestintävirasto ja sen määrästä päättää valtioneuvosto.
http://www.yle.fi/yleista/arvot_jupa.shtml
---------------------------------------------------------

Onhan se tietysti vallan karmeaa että vielä näin uusliberalismin täysin pidäkkeettömän hedonistisen egoismin kultakaudella joutuu maksamaan jotain yhteiseen kassaan :rolleyes: :eek!:
 
Viimeksi muokattu:

jaska

Ett silleen!!!!!!1 -mies
Liittynyt
29.12.1998
Viestit
32215
Sijainti
kyrkslätt
Black Leopard sanoi:
Onhan se tietysti vallan karmeaa että vielä näin uusliberalismin täysin pidäkkeettömän hedonistisen egoismin kultakaudella joutuu maksamaan jotain yhteiseen kassaan :rolleyes: :eek!:
Jotenkin mun on hankala ymmärtää miten se vaikuttaisi mitenkään Yleen, että TV-maksut kerättäisiin "pakkona", eli ilman purkukorttia et sen kanavia näe.
 

Bobakki

@f1hog
Liittynyt
29.6.2000
Viestit
19758
Sijainti
En oo mistään kotosin
jaska sanoi:
Jotenkin mun on hankala ymmärtää miten se vaikuttaisi mitenkään Yleen, että TV-maksut kerättäisiin "pakkona", eli ilman purkukorttia et sen kanavia näe.
Ilmeisesti Black Leopard pelkää, että Yleisradion tuottama korkeatasoinen ohjelmisto ei kiinnostaisi tarpeeksi montaa kuluttajaa, vaan nämä tyytyisivät mainosrahoitteisten kanavien lähettämään roskaan.
 

jaska

Ett silleen!!!!!!1 -mies
Liittynyt
29.12.1998
Viestit
32215
Sijainti
kyrkslätt
Bobakki sanoi:
Ilmeisesti Black Leopard pelkää, että Yleisradion tuottama korkeatasoinen ohjelmisto ei kiinnostaisi tarpeeksi montaa kuluttajaa, vaan nämä tyytyisivät mainosrahoitteisten kanavien lähettämään roskaan.

Miksi hän tuommoista pelkäisi jos/kun se korkeatasoista on?
 

mn97

Banned
Liittynyt
25.1.2004
Viestit
1707
Wilpuri sanoi:
A-Piste ilmeisesti ainakin liipaisimella. Kohtaa mahdollisesti tiensä pään.

Eikös A-pisteellä ole ollut Ylen TV1:n katsojamäärissä aika korkea sija viikosta toiseen. Tuleeko sitten kuitenkin liian kalliiksi tavoitettuun katsojamäärään ja muihin hyötyihin nähden ja eri kriteerien valossa joutaa pois. Vai eivätkö ohjelman aiheet ole päättäviä tahoja miellyttäneet ;).
A-Piste lopetetaan tämän takia.

22.12.2005
Toimitus

A-piste TV1, 19.12.2005 klo 21.
PRESIDENTTIEHDOKKAAT, OSA III: Tarja Halonen – valtakunnan simputtaja

Työryhmä: Ari Korvola, Ari Lahdenmäki, Martti Lyyra, Juha Ristamäki, Boris Salomon, Jouni Tervo, Kai Heinonen (piirrokset)

Ylen vaalitentti 7.12.2005: Teitä on väitetty muun muassa kiukkuiseksi. Sanokaa nyt, onko se totta?

Halonen: ”Ei se ollut kiukkuinen, se oli sietämätön, muistaakseni…”

Imagonrakentajat ja mielikuvakonsultit ovat kuusi vuotta luoneet Tarja Kaarina Halosesta rauhallisen, hyvähermoisen maan äidin – siis muumimamman kuvaa. Leppoisa, ymmärtäväinen koko kansan Tarja eikä mikään telaketjufeministi-setalainen.

”Mikään luonnehdinta ei voi olla kauempana Halosesta kuin muumimamma.” - UM:n virkamies

Tarja Halonen –Valtakunnan simputtaja

Ulkopolitiikassa kokemattoman Tarja Halosen putkahtaminen Lipposen ensimmäisen hallituksen ulkoministeriksi 1995 oli poliittinen pommi. Ulkoministeriössä se oli henkinen katastrofi. Kallion kasvatti otti käyttöön kallion katukielen ja johtamisopin – management by perkele:

”Kun Halonen omasta syystään myöhästyi autosaattueesta, hän jätkämäisen alatyylisesti haukkui paikalla olleet virkamiehet.” – UM:n virkailija

Halonen huusi, haukkui, nöyryytti, aliarvioi ja pilkkasi ammattilaisia tavalla, jota ei ennen tai jälkeen Halosen kauden ollut nähty.

”Halonen uhkasi pienen virheen puheeseensa kirjoittaneelle virkamiehelle, että tämän ura on ohi.” – Entinen diplomaatti

Kun pinna paloi, se ei katsonut aikaa, paikkaa eikä henkilöä. Korkeintaan sitä, oliko tv-kamera paikalla.

”Ympärillä olevat pelkäsivät ja olivat varpaillaan. Jos on huono päivä – kaikki tulee ulos. Hyviä päiviä taas ei ole.” - UM:n virkailija

Halonen on nöyryyttänyt alaisiaan julkisesti - oli paikalla sitten suomalaisia tai ulkomaalaisia.

Arja Alho, A-studio 9.2. 2000: ”Hän on aika voimakastahtoinen. Hänen kanssaan tulee loistavasti toimeen jos on samaa mieltä.”

”Hän on kärsimätön ja hävytön ihminen, jonka käytös työelämässä on poikkeuksellinen. Itsehillintä on luvattoman kehno, hän raivostuu pikkuasioista kuin lapsi.” - UM:n virkamies

”Kuka perkele täällä väittää, että minä kiroilen?”

Työväenluokkaisuuttaan ja vaatimattomia lähtöolojaan korostanut Halonen valitsi ylimielisen ja kaikkitietävän käskyttäjän ja komentooran roolin. Vaikka simputus on sotaväessä kielletty, Halosta kielto ei koskenut. Kun julkisuudessa kerrottiin, että Halonen kiroilee, hän kutsutti ministeriön virkamiehen luokseen ja huusi: ”Kuka perkele täällä väittää, että minä kiroilen?”

Joskus räjähtää vaikka kesken valtiovierailun. Presidentinvaalien jälkeen kiireesti naitu aviomies Pentti Arajärvi sai kuulla kunniansa varsovalaisella torilla. Julkisuudessa juttu pistettiin leikiksi – vaimohan näyttää kaapin paikkaa kaikissa perheissä.

Halosen käytöstavat poikkesivat ja poikkeavat edelleen totutusta. Hänen älyään ei kukaan kiistä, mutta se näyttäytyy usein ilkeytenä. Hän ei kättele, hän nousee ja poistuu mitään sanomatta vaikka kesken virkamiehen selonteon, haukkuu syyttömän, eikä pyytele anteeksi. Hän ei odota – häntä odotetaan.

”Intian suurlähettiläs sai odotella jäähyväiskäynnillään Halosta 45 minuuttia, kun tämä istui kampaajalla” - UM:n virkailija

Vastoin demokraattista duunari-imagoaan Halonen onkin tarkka muodollisuuksista ja omasta asemastaan. Hän haluaa määrätä ja olla keskipiste.

”Halonen pelkää, että hänen selkänsä takana häntä vastaan juonitaan. Eräiden eduskuntavaalien alla hän raivosi vaalitoimistolaisille, että he ovat tahallaan hävittäneet hänen vaaliesitteensä. Ei rauhoittunut, vaikka hänelle kerrottiin, että esitteet oli jaettu äänestäjille.” - Puoluetoveri

Olematon paineensietokyky

Johtajan tärkeimpiä ominaisuuksia on hyvä paineensietokyky. Se on Halosen heikko kohta eikä se ole parantunut hänen tultuaan presidentiksi. Tilanne paineisessa huippukokouksessa: Halosella ei ollut heti tarvittaessa kynää kädessään. Ympärillä olijat todistivat taas kerran, kun Suomen presidentti huutaa kimeällä falsetilla sali raikuen: kynä, kynä, kynää… -
Aivan totta – ei kiukkuinen vaan todellakin jopa sietämätön.

Ylen vaalikeskustelu 7.12.2005: Halonen: ”Mutta mä käsittäisin niin, että kansa on sietänyt minua hyvin. Olen ollut 27 vuotta mukana…”

Elitisti

Tarja Halonen yrittää olla kansanomainen, tavallinen Tarja bonuskortteineen ja lippalakkeineen. Vaan hetkinen: Mistäs kulmasta hän on kansaa oikeastaan aikuisikänsä katsellut?
Paljolti mustan auton takapenkiltä, siten kuin eliitti rahvasta vilkaisee. Populisti-Halonen vastusti varallisuusveron poistoa jälkikäteen – elitisti-Tarja ei halunnut koskea Fortumin optioihin jälkikäteenkään.

”Presidenttiaikana kaikenlainen lavastaminen on korostunut. Halonen haluaa EU-huippukokouksissa lehdistötilaisuudet ahtaisiin huoneisiin, vaikka isot salit olisivat tarjolla. Se näyttää kuin kaikki tungeksisivat presidentin ympärillä.” - Diplomaatti

Halosen mediakonsultit ja imagorakentajat kertovat voimakkaasta johtajapersoonasta, joka tekee mitä tahtoo. Näytöt kertovat kuitenkin aivan päinvastaista.

Kremlin käskyläinen

Tämä päättäväiseksi hoettu johtaja oli oikeusministerinä palauttamassa konekaappareita Neuvostoliittoon kuten Kreml halusi. SAK:n edustajana hän oli mukana DDR:n tunnustamiskomiteassa.
Ihmisoikeusaktivisti Halonen tukee vallanpitäjiä – viimeksi kolme vuotta sitten hän kehui Kiinan ihmisoikeuskehitystä – ja tarjosi näin Kiinan johdolle propaganda-aineksia kansainväliseen käyttöön.

Presidenttikauden aikana Halosen johtajuus on osoittautunut kevyeksi aina kun napit ovat menneet vastakkain pääministerin kanssa.
Halonen perääntyi maamiinakiistassa. Halonen ei vaadi enää YK:n lupaa suomalaisten lähettämiseksi taistelutehtäviin ties minne. Turvatakuukysymyksessä Halonen antoi myöten ja Irak-asiassa Lipponen jyräsi presidentin kannan.

Halutessaan Halonen pärjää kansainvälisissä tilaisuuksissa, EU-puheenjohtajuuskausi onnistui hyvin, mutta mutta…

Halosen inhoama presidentinvirka ponnistuslautana YK-tehtäviin

”On vaikea ymmärtää, miksi hän haluaa vielä toiselle kaudelle, kun hän vihaa presidentin viran hoitoon liittyviä muodollisuuksia.” - Halosen ex-alainen

Suuren suomalaisen maailmanparannushankkeen, miljoonia euroja maksaneen Helsinki-prosessin piti olla matkalippu maailmankuuluisuuteen – lopulta se tussahti suutarina Halosen syliin – se ei taannut tietä korkeaan YK-virkaan, on siis pakko jatkaa siistissä sisätyössä.
 
Viimeksi muokattu:

Suomen Huippu

Sterna paradisaea
Liittynyt
14.6.2003
Viestit
2168
"YLEn kohdalla riippumattomuuden takaa se, että toiminta rahoitetaan 90-prosenttisesti tv-maksulla."
Ja tv-maksun suuruudesta, eli käytännössä YLE:n budjetista, päättää 100-prosenttisesti Suomen hallitus.

Se on sitä riippumattomuutta, jota vain tv-maksulla saa! :rolleyes:
 

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
Black Leopard sanoi:
http://www.yle.fi/yleista/arvot_jupa.shtml
---------------------------------------------------------
Julkinen palvelu, public service, tarkoittaa yleisradiotoiminnassa sitä, että ohjelmatarjonta taataan kaikille kansalaisille yhtäläisin ehdoin asuinpaikasta tai varallisuudesta riippumatta. Julkinen palvelu tarkoittaa myös riippumatonta tiedonvälitystä. YLEn kohdalla riippumattomuuden takaa se, että toiminta rahoitetaan 90-prosenttisesti tv-maksulla. Tv-maksun kerää Viestintävirasto ja sen määrästä päättää valtioneuvosto.


Onhan se tietysti vallan karmeaa että vielä näin uusliberalismin täysin pidäkkeettömän hedonistisen egoismin kultakaudella joutuu maksamaan jotain yhteiseen kassaan :rolleyes: :eek!:
YLEhän ei nyt tarjoa palvelua varallisuudesta riippumatta. Köyhää TV-lupamaksu kirpaisee enemmän kuin varakasta. Ja ne, joita se eniten kirpaisee, myös sitä eniten vastustavat. Ehkäpä varakkaampien pitäisi rahoittaa tässä kohtaa koko "palvelu", niin päästäisiin lähemmäksi tuota lain kirjainta.

Hedonistisen egon ottaminen mukaan keskusteluun peilaa todella hienosti asian ympärillä olevaa problematiikkaa :thumbup:
 

Black Leopard

Pantera negra
Liittynyt
23.5.2004
Viestit
8678
Sijainti
Läntinen Suomi
Törni sanoi:
YLEhän ei nyt tarjoa palvelua varallisuudesta riippumatta. Köyhää TV-lupamaksu kirpaisee enemmän kuin varakasta. Ja ne, joita se eniten kirpaisee, myös sitä eniten vastustavat. Ehkäpä varakkaampien pitäisi rahoittaa tässä kohtaa koko "palvelu", niin päästäisiin lähemmäksi tuota lain kirjainta.

Hedonistisen egon ottaminen mukaan keskusteluun peilaa todella hienosti asian ympärillä olevaa problematiikkaa :thumbup:
Itse asiassa kylläpä vain tarjoaa. Ylen TV-ohjelmat ovat jokaisen vastaanottimen omistajan seurattavana vaikka lupa olisikin unohtunut hankkia. Joillakin kolkuttaa omatunto - joillakin ei.

On toki totta että TV-lupa on arvokas lunastettava, mutta kun katsoo mitä rahalla saa vastineeksi vuoden mittaan, summa on kaikkea muuta kuin liikaa. Nimenomaan se että lupa on hinnaltaan jokaisen maksettavissa - no ainakin melkein - takaa sen että Yleisradion rahoitus koostuu tasaisesti koko kansalta.

Ja kun katsotaan niitä jotka TV-luvasta eniten narisevat, niin mielestäni tuo profilointi on kaikkea muuta kuin väärä.
 

Black Leopard

Pantera negra
Liittynyt
23.5.2004
Viestit
8678
Sijainti
Läntinen Suomi
jaska sanoi:
Miksi hän tuommoista pelkäisi jos/kun se korkeatasoista on?
Monelle on valitettavasti täysin yhdentekevää mitä televisiosta esim, raskaan työpäivän jälkeen tulee. Jos on tarjolla parempaa sitä hyvin usein myös katsotaan - jos taas väkisin väännettyä ohjelmiston täytettä, tyydytään siihen.

Eli ei todellakaan jokaisella ole mitään väliä sillä mitä ruudussa näkyy - kunhan jotain.
 

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
Black Leopard sanoi:
On toki totta että TV-lupa on arvokas lunastettava, mutta kun katsoo mitä rahalla saa vastineeksi vuoden mittaan, summa on kaikkea muuta kuin liikaa.
Älä nyt jauha potaskaa. Sinullahan kääntyy takki nopeammin kuin Paavo Väyrysellä. Ensin kerrot kuinka kaikilla pitää olla tasavertaiset mahdollisuudet tiettyyn palveluun, riippumatta varallisuudesta tai yhteiskunnallisesta asemasta.

Nyt sitten yhtäkkiä hehkutat kuinka kalliille TV-luvalle saa vastinetta korkeatasoisesta ohjelmatarjonnasta.

Olet sinä melkoinen kurppa :nope:

(Mutta ei tämä ensimmäinen kerta ollut, kun olet itsesi pussiin puhunut :wink: )
 

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
Valtio tarjoaa kaksi valtakunnallista ohjelmakanavaa. Tällä perusteella se määrää kaikille television omistajille melko huomattavan pakollisen lupamaksun, katsoivat he ylen kanavia tai eivät. Tätä kaikkea perustellaan sillä, että kaikilla pitää olla tasavertaiset mahdollisuudet tiedonvälitykseen.

Eikö hälytyskellot todella ala soida?

Ymmärtäisin jos YLE tarjoaisi valtiollisia tiedotuksia, uutisia ja ajankoihtaisohjelmia. Mutta että se tarjoaa viihdettä ja siitä pakotetaan maksamaan, katsoi sitä tai ei. Ja tällä paradoksilla ei ole mitään tekemistä laadun kanssa. Ei laatu voi olla perusteena pakkomyynnille.

Onneksi tämä asia tulee jatkossa muuttumaan. YLE pitäköön kanavansa ja rahoittakoon vaikka toimintansa verorahoilla. Mutta sen toiminta ja ohjelmatarjonta ei saa keskittyä ihmisten viihdyttämiseen vaan hoitakoon se pelkästään valtiollisen tiedotuskanavan tarpeita. Ja se tarjonta olkoon köyhälle täysin ilmainen ilman mitään järjettömiä lupamaksuja.
 

Barco:[

Well-known member
Liittynyt
19.9.2005
Viestit
427
Toivottavaa todella olisi, että YLEn budjetti kerättäisiin verorahoista ja sen toimia näillä rahoilla valvoisi tarkkaan valtiovarainministeriö. Nykyinen tilanne, jossa YLE saa korottaa lupamaksuja 5 % vuosittain ja takoo silti kymmenien miljoonien edestä tappiota vuosittain, on täysin sietämätön. Toinen vaihtoehto tietysti olisi lupamaksun pakollisuuden poistaminen ja tarjonnan siirtäminen vastikkeelliseksi suojauksen taakse.

On kuitenkin melko optimistista kuvitella tämän maan pystyvän minkäänlaisiin uudistuksiin muun kuin pakon edessä. Itse uskon että lupamaksu huoppuu kaikessa rauhassa tuonne 350-500 €:n hujakoille, valtion maksaessa joka vuosi siihen edettäessä kymmenien miljoonien budjettivajeen samalla kuin YLE paisuu vielä entisestäänkin. Toisaalla yleisradion suosio alentunee tasaisesti. Sen jälkeen tehdään joku täysin järjetön paniikkiratkaisu.
 

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
Eduskuntahan voisi säätää sellaisen lain, että kaikkien kännykän omistajien pitäisi maksaa Soneran liittymästä. Kuluttaja toki olisi vapaa käyttämään myös muiden operaattoreiden liittymiä, mutta tuo maksu Soneralle olisi pakollinen silti. Ja tätä järjestelyä voisi perustella laadukkaalla palvelulla (palvelun laadun olisi varmaan jonkin verran pakko parantua, kun rahaa sataisi operaattorille ovista ja ikkunoista) ja jokaiselle kännykänomistajalle tarjottavalla mahdollisuudella käyttää halutessaan Soneran palveluita.

Eikö olisi upea ajatus? Vastaavia lakimuutoksia voitaisiin jatkossa ulottaa myös muille kaupallisille osa-alueille. Ja kyllä, tässä on eräänlainen deja vu -ilmiö. Jos joku on fiksu, niin keksii melko nopeasti mistä se syntyy... :wink:
 

Black Leopard

Pantera negra
Liittynyt
23.5.2004
Viestit
8678
Sijainti
Läntinen Suomi
Törni sanoi:
Älä nyt jauha potaskaa. Sinullahan kääntyy takki nopeammin kuin Paavo Väyrysellä. Ensin kerrot kuinka kaikilla pitää olla tasavertaiset mahdollisuudet tiettyyn palveluun, riippumatta varallisuudesta tai yhteiskunnallisesta asemasta.

Nyt sitten yhtäkkiä hehkutat kuinka kalliille TV-luvalle saa vastinetta korkeatasoisesta ohjelmatarjonnasta.

Olet sinä melkoinen kurppa :nope:

(Mutta ei tämä ensimmäinen kerta ollut, kun olet itsesi pussiin puhunut :wink: )
Eipäs vääristellä kirjoituksia. TV-lupa ei nykyisellä hinnallaan ole sellainen menoerä että se olisi mahdoton suoritus muille kuin kaikkein köyhimmille.

Joten kukas tässä jälleen vetää mutkat suoriksi ja vääristelee asioita?

Tarkkuutta Herra Sotasankari
 

Black Leopard

Pantera negra
Liittynyt
23.5.2004
Viestit
8678
Sijainti
Läntinen Suomi
Törni sanoi:
Valtio tarjoaa kaksi valtakunnallista ohjelmakanavaa. Tällä perusteella se määrää kaikille television omistajille melko huomattavan pakollisen lupamaksun, katsoivat he ylen kanavia tai eivät. Tätä kaikkea perustellaan sillä, että kaikilla pitää olla tasavertaiset mahdollisuudet tiedonvälitykseen.

Eikö hälytyskellot todella ala soida?
Siis mitä oikein selität. YLE tarjoaa yhteensä viisi TV-kanavaa.

Ymmärtäisin jos YLE tarjoaisi valtiollisia tiedotuksia, uutisia ja ajankoihtaisohjelmia. Mutta että se tarjoaa viihdettä ja siitä pakotetaan maksamaan, katsoi sitä tai ei. Ja tällä paradoksilla ei ole mitään tekemistä laadun kanssa. Ei laatu voi olla perusteena pakkomyynnille.

Onneksi tämä asia tulee jatkossa muuttumaan. YLE pitäköön kanavansa ja rahoittakoon vaikka toimintansa verorahoilla. Mutta sen toiminta ja ohjelmatarjonta ei saa keskittyä ihmisten viihdyttämiseen vaan hoitakoon se pelkästään valtiollisen tiedotuskanavan tarpeita. Ja se tarjonta olkoon köyhälle täysin ilmainen ilman mitään järjettömiä lupamaksuja.
Niin että TV2, Teema ja FST pois. Jäljelle jäisi sinun versiossasi TV1 ja korkeintaan lisänä YLE24. Et varmaankaan pahemmin miettinyt mitä tuo tarkoittaisi käytännössä.

Anteeksi nyt vain, mutta enpä ole pitkään aikaan kuullut hullumpaa ehdotusta kuin tuo :nope:
 

Törni

Well-known member
Liittynyt
5.11.2004
Viestit
11306
Black Leopard sanoi:
Siis mitä oikein selität. YLE tarjoaa yhteensä viisi TV-kanavaa.
Todellako? Maksankin siis kaikkiaan viidestä kanavasta, vaikka seuraan vain kahta, ja niitäkin hyvin satunnaisesti. Aivan kamalaa :nope:
 

jps

nimimerkkien jahtaaja
Liittynyt
17.11.2000
Viestit
31093
Sijainti
täällä
Black Leopard sanoi:
TV-lupa ei nykyisellä hinnallaan ole sellainen menoerä että se olisi mahdoton suoritus muille kuin kaikkein köyhimmille.
Tv-luvan hinta on ehdottomasti saada progresiiviseksi,, smoin kaikikien tavaroiden hinta kaupoissa. Ei sitten kenenkään tarvii tuntea itteään huonommaksi.
 
Ylös