Sam
Muumipappa
Ymmärrykseni mukaan olen 25+ kaupunkilainen.
Vai mihin ikäluokkaan asti tuo plussan vaikutus jatkuu![Wink ;) ;)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Vai mihin ikäluokkaan asti tuo plussan vaikutus jatkuu
Eli hyvin hyvin pieni otos - ja silläkään ei ole TV-lupaaAce17 sanoi:Olen alle 25-vuotias ja pohjimmiltaan maalainen, joten minut lienee huomioitu YLE:n ohjelmatarjonnassa.![]()
Toisaalta jaskalla on aika mielenkiintoinen lähde tuolle "tietyn kohderyhmän syrjimiselle", joten ei siitä sen enempää.![]()
Mä kyllä veikkaan, että Nelosen ja Maikkarin ohjelmapääliköillä on TV-lupa. Onko sulla asiasta parempaa tietoa?Sam sanoi:Eli hyvin hyvin pieni otos - ja silläkään ei ole TV-lupaa:thumbup:
Musta TV2 pois (myydään kaupalliseksi ja saadaan rahaa toimintaan) samalla heitetään mm. kriisivalmiusperusteluin Yle valtion budjettiin (kuitenkin ~90% kansasta omistaa TV:n)markoj sanoi:Jaska vois pikkasen listata mitä sä haluaisit Ylen kanavilla nähdä. Siis muuta ku potkupalloa. Lisää sitä mitä tulee maikkarilta, neloselta ja subilta?
No on maikkarillakin ollut ihan kunnon sarjoja.markoj sanoi:Tolla kaavalla Suomesta katoaa jokseenkin kaikki kotimainen ohjelmatuotanto poislukien noi kaupallisten kanavien realitypaska ja pari hullua sarjaa.
No tuo urheilu olisi mielestäni sivujuonne, eikä pääasia. Ennen kaikkea uutiset ja ajankohtaisohjelmat kuuluisivat Ylelle.markoj sanoi:Eli pelkistettynä sä haluat ajaa Yleä varsin voimakkaasti alas ja tehdä siitä pelkästään urheilua, uutisia näyttävän ja kaupallisia kanavia tukevan tahon.
Mutta toisaalta TV-lupa 50e / vuosi.Ace17 sanoi:"Näe jalkapallon MM-turnauksen kaikki kisat suorana! Tilaa MTV3:n Futis+ kisapaketti hintaan 79 €"
Yhtiön tehtävät
7 § Julkinen palvelu
Yhtiön tehtävänä on tuoda täyden palvelun televisio- ja radio-ohjelmisto siihen liittyvine oheis- ja lisäpalveluineen jokaisen saataville yhtäläisin ehdoin. Näitä ja muita julkiseen palveluun liittyviä sisältöpalveluja voidaan tarjota kaikissa televerkoissa. (492/2002)
Toiminnan tulee julkisen palvelun erityisinä tehtävinä:
1) tukea toimivaa kansanvaltaa tarjoamalla yhteiskunnallisista kysymyksistä monipuolisia tietoja, mielipiteitä ja keskusteluja, myös vähemmistöryhmille ja erityisryhmille;
2) tukea, luoda ja kehittää kotimaista kulttuuria ja välittää sen tuloksia jokaisen saataville;
3) edistää ohjelmiston sivistävää luonnetta, tukea kansalaisten opiskelua ja tarjota hartausohjelmia;
4) kohdella ohjelmatoiminnassa yhtäläisin perustein suomen- ja ruotsinkielisiä kansalaisia ja tuottaa palveluja saamen, romanin ja viittomakielellä sekä soveltuvin osin myös maan muille kieliryhmille; (746/1998)
5) välittää asetuksella tarkemmin säädettäviä viranomaistiedotuksia ja varautua yleisradiotoiminnan hoitamiseen poikkeusoloissa; sekä
6) valmistaa, tuottaa ja lähettää suomalaisia ohjelmia ja välittää uutisia ja ohjelmia Suomen ja ulkomaiden välillä.
Niin no silloin jokainen voisi valita mitä katsoo. Esim. allekirjoittaneella F1-Paketti + Futis-paketti, säästöä tulee.markoj sanoi:Mä väitän, että Yle kilpaillessaan urheilutapahtumien televisioinneista pitää todellisuudessa niiden kuluttajahintoja alempana. Ilman Yleä yhä useammat tapahtumat tulisi maksullisiksi ja niiden hintoja voi jokainen arvailla vaikkapa tosta futispaketista tai mtv:n sm-liiga ja formulapaketeista. Noita ei tartte ku kolme vuodessa, niin tv-luvan hinta on jo ylittynyt.
Tostahan oli juttua joskus ja alunperin sun ja sen kolmannen osallistujan mielestä FST:n ohjelmia tuli Yleltä aivan suhteeton määrä suhteutettuna ruotsinkielisten määrään. Tämä väite tuli sitten kumottua sen keskustelun lomassa, niin te otitte ton lähetysajankohdan seuraavaksi närän aiheeksi. Sitä en sitten enää jaksanut alkaa kumoamaan, mutta se ei tarkoita sitä että olisitte oikeassaDominic sanoi:
Ainoa mikä pikkasen kismittää on toisinaan tuo FST-ohjelmien jotenkin liiallinen määrä ja nimenomaan prime-timessä, mutta mutta Digipuolen FST-kanavan myötä lienee svenskatalantefolket saavat sitten oman kanavan. Hyvä näin.
_o/jaska sanoi:Eikä tuo kaupallisen kanavan voittama kilpailu välttämättä tarkoita mitään ehdotonta maksupakettia. Kuinka monta maksukorttia on tarvittu
- Lätkän WC:n
Edit: sekotin lätkän mm:n ja wc:n. F1-paketista sen verran, että toi GP2 on ainut lisäarvo tossa pluspaketissa. Sekään ei alunperin kuulunut siihen, mutta mtv sattui saamaan sen oikeudet. Muutenhan siinä on kysymys ennen "ilmaisten" asioiden laittamisesta maksulliseksi + tallien promovideo parin viikon välein...jaska sanoi:Niin no silloin jokainen voisi valita mitä katsoo. Esim. allekirjoittaneella F1-Paketti + Futis-paketti, säästöä tulee.
Eikä tuo kaupallisen kanavan voittama kilpailu välttämättä tarkoita mitään ehdotonta maksupakettia. Kuinka monta maksukorttia on tarvittu
- Lätkän WC:n
- F1-kilpailun
- RR:n
kattomiseen ?
Milläs perusteella tuota väität ? Miten Ylen toiminta estää esim. Nelosta muuttamasta RR:n 250:t ja MotoGB:n maksulliseksi ?markoj sanoi:Mutta se mun pääväite oli se, että nykyinen tilanne jossa Yle on kilpaileilemassa oikeuksista pitää noita hintoja noinkin edullisina. Ilman sitä noilla voitaisiin rahastaa paljon enemmän. Ja varmasti rahastettaisiin.
En mä tossa nimenny mitään yksittäistä tapahtumaa. Tarkoitin yleisesti urheilutapahtumia. RR:n suosio Suomessa ei vielä anna juuri mahdollisuutta sen maksullisuuteen. F1:ssä taas toi ilmaisuus koskee kisaa ja kait toista aika-ajoa. Muut MTV sitten melkeinpä onkin laittanut maksuun.jaska sanoi:Milläs perusteella tuota väität ? Miten Ylen toiminta estää esim. Nelosta muuttamasta RR:n 250:t ja MotoGB:n maksulliseksi ?
Esim. F1:n puolella käsittääkseni Bernien sopimus vaatii ilmaista näyttämistä, eikä Ylellä ole asiassa mitään tekemistä.