Ylinopeuspolli

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Mangelo
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Miten suhtaudut ylinopeuteen?

  • En aja ylinopeutta. En paheksu ylinopeutta ajavia.

    Äänet: 0 0,0%
  • Ajan ylinopeutta vahingossa. Paheksun kaikkia ylinopeutta ajavia.

    Äänet: 0 0,0%
  • Ajan ylinopeutta vahingossa. En paheksu ylinopeutta ajavia.

    Äänet: 0 0,0%
  • Ajan usein suurta ylinopeutta. Paheksun harkitsematonta ylinopeutta ajavia.

    Äänet: 0 0,0%

  • Äänestäjiä yhteensä
    37
  • Äänestys suljettu. .
Status
Ei avoinna uusille viesteille.

Mangelo

Well-known member
Liittynyt
19.4.2007
Viestit
24380
Tämä jäi vähän kesken.
 
Viimeksi muokattu:
Oho, tuossahan oli vaihtoehto "paheksun harkitsematonta ylinopeutta ajajia". Se olis pitänyt ruksittaa.
 
Jossittelen, sillä luonnolisestikkaan en aja autoa, mutta jos ajaisin, niin ajaisin kyllä ylinopeutta harkinnan mukaan tilanteesta riippuen. Ylinopeudella ajamisessa ei ole mitään vikaa, niin kauan kun se ei aiheuta minkäänlaista vaaratilannetta kanssaajajia kohtaan.
 
Jaskattu polli!

Ajan ylinopeutta aina kun se vaan suinkin on mahdollista omalla kulkuneuvollani. Paheksun kaikkia joilla on mahdollisuus ajaa ylinopeutta missä vaan. :D
 
No puuttuuhan tosta tietysti sekin vaihtoehto, että "Ajan aina ylinopeutta ja paheksun niitä, jotka eivät aja"
 
En aja ylinopeutta ja paheksun kaikkia ylinopeutta ajavia. Olen myös heikko pyöräilijä ja kaikkien pyöräilijöiden on käytettävä kypärää.
 
Ajoin eilen pohjoissavoon tiekohtaisia rajoituksia noudattaen, mutta silti ylinopeutta tyhjä peräkärry koukussa.
En viitsinyt kasata kovin pitkää jonoa perääni kihnuttamalla alle 85 km/h satasen nopeusrajoitusalueella. Varsinkin kun ne ensimmäiset perään tulleet olivat sen verran varovaista porukkaa, etteivät uskaltautuneet ohi lain. Sääsin siis vakkarin sataseen.

Eli harkinnan mukaan. Mikä vain on liikenteen kokonaisjoustavuuden ja turvallisuuden kannalta parasta.

Paheksun liikenteessä lähinnä niitä, jotka selvästi riskeeraavat muiden turvallisuuden huikeilla/törkeillä/tolkuttomilla tempauksillaan.
Lievä ylinopeus ei ole lainkaan paheksuttavien listalla, kunhan se(kin) tapahtuu järkeä käyttäen. Vähemmän kuitenkin paheksun niitä, jotka ajavat hitaammin kuin minä tai nopeusrajoitus.
 
Viimeksi muokattu:
En aja ylinopeutta. Paheksun kaikkia ylinopeutta ajavia.

Joskus tietty itselläkin lipsahtaa satunnaisesti/tilapäisesti ylinopeuden puolelle. Siinä tapauksessa paheksun itseäni ja nostan jalan kaasulta.
 
Entä jos paheksuu harkittua ylinopeutta ajavia? Siis semmosia, jotka tietävät ajavansa ylinopeutta, mutta viis veisaavat?
 
Entä jos ei paheksu hälytysajossa olevia pilliautoja, mutta paheksuu tavan bemaristien ja motoristien selviä ylinopeuksia?
 
En aja ylinopeutta. Paheksun vain harkitsematonta ylinopeutta ajavia, koska muuten menisi liian rasittavaksi.
 
Status
Ei avoinna uusille viesteille.
Ylös