Troy
Well-known member
Hyvää henkeä ylläpitääkseni en luovu toivosta.35-vuotta täyttävä tuttava sai just kertauskutsun postissa. Joten älä luovu toivosta vielä :thumbup:
Hyvää henkeä ylläpitääkseni en luovu toivosta.35-vuotta täyttävä tuttava sai just kertauskutsun postissa. Joten älä luovu toivosta vielä :thumbup:
Meinaat ettei vanha tuttu: Shit rolls downhill-pedakogiikka päde taloustieteissä?En minä tiedä, en minä niillä luennoilla ole ollut.Toistan vaan mitä pojat kertoivat. Mutta pojat ovat itse suhteellisen tuoreita armeijankävijöitä, joten uskoisin että olisivat havainneet, jos annettu kuva olisi jotenkin radikaalisti poikennut tämän hetken todellisuudesta.
Itse sain 40 veenä ensimmäisen kutsun. Menin paikalle, mutta tulin maitojunassa takaisin.Hyvää henkeä ylläpitääkseni en luovu toivosta.Ressukutsuja ei tosiaan ole tullut yhtään, maakuntajoukkoihin kyllä lähettivät hakupaperit, mutta ei se haku vaan kutsu.
Mä olin ihan vilpitön Yspin suhteen. Armeijan suhteen ihan en.:ahem:Jostain Ruunarista puhutaan, että kierosti viritteli jarnoja ja väänsi sanomisia. Puuhastelua, saatana. Ylläolevaa taidokkaammin voi olla vaikee vittuilla ja olla vittuilematta. Kaikki ovet on auki juonen kulun kannalta.
Oliko Ingmannin maitojuna ja maito maistui paskalle?:doubtful:Itse sain 40 veenä ensimmäisen kutsun. Menin paikalle, mutta tulin maitojunassa takaisin.
Vaimonko takia haluaisit kertauksiin. Eiku...sorry...en voinut olla kirjoittamatta tätä...anteeks
Oli....tehtiin jopa sokkotestit.Oliko Ingmannin maitojuna ja maito maistui paskalle?:doubtful:
Luin että Sokkotreffit. Ei mitään. Jatkakaa.Oli....tehtiin jopa sokkotestit.
Ikävä kyllä oli verenpaine liian korkea. Jälkikäteen harmitti. Silloin ei...
Tarkoitin sokkotreffejä. Jatketaan vaan....Luin että Sokkotreffit. Ei mitään. Jatkakaa.Paitsi että kysyisin: Olitko lukenut jarnoja forumilta, kun oli korkeat verenpaineet?
Mä tulkitsen vaihtoehtojen asettelun sellaiseksi, että aloittajan mielestä sivareita pitäisi kunnioittaa. Mun mielestä sekä armeija että siviliipalvelus on vain tapa hoitaa kansalaisvelvollisuus, ei sitä tarvii kunnioittaa. Perusteet millä päätyy kumpaan tahansa vaihtoehtoon taas voivat olla kunnioitettavia.Toikin aloittajan mielestä ja ilmeisesti muidenkin...siviilipalvelusmiehiä ei arvosteta kylliksi? Niinkö?
Yritit ruunaroida, mutta onneton paljastit itsesi heti!:nope:En minä tiedä, en minä niillä luennoilla ole ollut.Toistan vaan mitä pojat kertoivat. Mutta pojat ovat itse suhteellisen tuoreita armeijankävijöitä, joten uskoisin että olisivat havainneet, jos annettu kuva olisi jotenkin radikaalisti poikennut tämän hetken todellisuudesta.
Kovin yksioikoinen ajatusmalli. Armeija on oikeastaan varsin hyvä paikka opettamaan, ettei pelkkään auktoriteettiasemaan perustuva käskytys juuri kanna. Johtamismetodista riippumatta homma perustuu kuitenkin loppujen lopuksi siihen, että jos tahtoo alaistensa tekevän jotain hyvin, pitää ne saada myös motivoitua pelkän käskemisen sijaan. Intissä sen huomaa varsin kouriintuntuvasti.Eipä tuolla terveyshallintotieteen puolellakaan ole intin metodeja varsinaisesti kehuttu.Mutta varmaan vieläkin jossain on paikkoja myös korostetun autoritääriselle johtamiselle. Ainakin jos työ on urakkaluonteista ja mekaanista, ja pomon voi olettaa ymmärtävän alaistensa työtehtävistä vähintään yhtä paljon kuin nämä itse. Nykypäivänä tilanne vain ei läheskään aina ole tämä.
Siviilipalveluksesta siis. Voisko joku vielä kertoa miksi pitää udella, että onko siviilipalvelus "kunnioitettava tapa" hoitaa kansalaisvelvollisuus?
Jos sen saaterin siviilipalvelusmiesretkun perusteet ovat hyvät, niin kysehän on vain tavasta hoitaa kansalaisvelvollisuus.
Toikin aloittajan mielestä ja ilmeisesti muidenkin...siviilipalvelusmiehiä ei arvosteta kylliksi? Niinkö?
Hitto...joku lukee näitä.....
Okei, tämä vahvistaakin automaattisesti sen että siviilipalvelus on erittäin kunnioitettava ja tarkoituksenmukainen toimintamuoto. :thumbup: Suljetaan ja arkistoidaan.Mikkoset: Siviilipalvelus on epätarkoituksenmukaista puuhastelua
Peesaan tätä. :thumbfh:Okei, tämä vahvistaakin automaattisesti sen että siviilipalvelus on erittäin kunnioitettava ja tarkoituksenmukainen toimintamuoto. :thumbup: Suljetaan ja arkistoidaan.
Tää argumentti on kyllä jo hiukan sama kuin jos vetäisi Hitler-kortin.Mikkoset: Siviilipalvelus on epätarkoituksenmukaista puuhastelua