Örfil
Guest
Suattaap tuo nuin ollakin :ahem::thumbup: Ihminen on jo melko hyvässä kunnossa, jos pystyy juoksemaan 21km yhteen menoon (ihan ajasta riippumatta).
Suattaap tuo nuin ollakin :ahem::thumbup: Ihminen on jo melko hyvässä kunnossa, jos pystyy juoksemaan 21km yhteen menoon (ihan ajasta riippumatta).
Sä olet kova sälli.Juoksin puolikkaan.
21.21 km, 6:22 min/km, 137 bpm, 2:15 h.
Vartti pitäisi saada vielä ajasta pois, niin olen tyytyväinen. Kokeilin lähinnä arvioimaani maratonin tavoiteajan (4:30 h) keskivauhtia ja siihen pääsin.
Tällä kertaa oli juomaakin mukana, eli kaksi 1,75 desin vyöpulloa urheilujuomaa sekä 1/3 proteiinipatukkaa. Nuo eväät riitti oikein sopivasti ja niillä oli selvästi positiivinen vaikutus viime syksyn vastaavaan matkaan verrattuna. Kyllä tämä tästä, jos vaan paikat kestää. Lonkat huutaa tällä hetkellä hoosiannaa, mutta no pain - no gain :ahem:
Hyvä hyvä. Yleinen resepti mara-ajan laskemiseen on puolikas x 2 + 15 min. Kunto on siis hyvä, kun jaksaa tuon juosta läpi. Jos ohjelmassa on yksi pitkä lenkki viikossa, niin kannattaa ottaa se pitkä fillarointi mukaan, jotta saat kestävyyttä mutta et tuhoa lonkkia. Keholle kuitenkin juoksu on raaka laji. Kyllä ihan maailman huippujuoksijatkin tekee jopa vetoharjoittelua fillarilla.Juoksin puolikkaan.
21.21 km, 6:22 min/km, 137 bpm, 2:15 h.
Vartti pitäisi saada vielä ajasta pois, niin olen tyytyväinen. Kokeilin lähinnä arvioimaani maratonin tavoiteajan (4:30 h) keskivauhtia ja siihen pääsin.
Tällä kertaa oli juomaakin mukana, eli kaksi 1,75 desin vyöpulloa urheilujuomaa sekä 1/3 proteiinipatukkaa. Nuo eväät riitti oikein sopivasti ja niillä oli selvästi positiivinen vaikutus viime syksyn vastaavaan matkaan verrattuna. Kyllä tämä tästä, jos vaan paikat kestää. Lonkat huutaa tällä hetkellä hoosiannaa, mutta no pain - no gain :ahem:
Onhan nuo sun tehot ihan törkeän hyviä. Maastopyöräily on oiva keino luoda pohjia. Kannattaa pitää se ohjelmassa ehdottomasti.Kiitos! Valmentajan kommenttina tuo jopa lisää luottamusta tekemiseen.
Kappas, eilen juostessa pähkin että olisiko fillarointi hyvä vai huono idea ja ajattelin että juoksukunto tulee vaan juoksemalla. Nimittäin, kuten oli erittäin tervetullutta vaihtelua tuo hiihto, niin fillarointi ajaisi saman asian ja etenkin säästyisi lonkat. Ne kun menee finaaliin - jos ikää ja terveyttä riittää - joka tapauksessa ennen aikojaan. Ainoa pulma on nyt tuo perseen kesto ajaessa. Ehkäpä siihen paikat tottuu, kun vaan tahkoo menemään aikansa.Hyvä hyvä. Yleinen resepti mara-ajan laskemiseen on puolikas x 2 + 15 min. Kunto on siis hyvä, kun jaksaa tuon juosta läpi. Jos ohjelmassa on yksi pitkä lenkki viikossa, niin kannattaa ottaa se pitkä fillarointi mukaan, jotta saat kestävyyttä mutta et tuhoa lonkkia. Keholle kuitenkin juoksu on raaka laji. Kyllä ihan maailman huippujuoksijatkin tekee jopa vetoharjoittelua fillarilla.
On muijallakin ihan hybridi ja ostettiin siihen lukkopolkimet. Eikä niistä luovu enää koskaan.Ei ole lukkopolkimia, tuo on ihan "tavallinen perusmunamankeli", hybridi.
Mutta tattista, tuosta saan hyvin pohjaa oman treeniohjelman laadintaan fillaroimiseen![]()
Tammikuussa asetettujen vuositavoitteiden tarkistuspiste on huomenna, aion testata suoritustason Cooperissa. Kohtuullisen hyvillä mielin testiin olen lähdössä, vaikka vuositavoite tässä vaiheessa tuntuu vaikealta. Parannus vuoden takaiseen (2700 m) pitäisi kuitenkin tulla. Nilkan murtuminen tammikuun lopussa hidasti menoa, mutta viimeisillä lenkeillä happi on hyvin riittänyt. Tuntuma vain on, että lihaskunnossa on vielä tuntuvasti parannettavaa. Paino oli tänään aamulla tasan 70 kg. Painon trendikäyrä on syyskuussa alkaneen mittaushistorian alhaisimmalla tasolla (70,6).Tavoitteita vuodelle on hyvä asettaa. Paino voisi tasaantua alle 70 kg lukeman. Vuosi sitten painoin yli 80, nyt on vielä vatsaontelossa rasvaa ja 71.7 näytti aamulla vaaka. Cooperissa olisi mukava vielä joskus 3000 puhkaista, edellisestä kerrasta kun on jo yli 25 vuotta. Pannaan tuo nyt sitten tavoitteeksi, Cooperissa 3k rikki.
Kyllähän nuo Markan maastot ovat haastavia, ja viime vuonna syntyi mukava pohjakunto, vaikka marras-joulukuussa se pääsikin romahtamaan. Maastopyöräily Markassa on jatkossakin pääasiallinen liikkuntaharrastukseni. Maantiepyörä antaa siihen vähän vaihtelua. Tärkein juttu on kuitenkin se, että vaivaton treenimahdollisuus järjestyi kotiin harjoitusvastuksen myötä.Onhan nuo sun tehot ihan törkeän hyviä. Maastopyöräily on oiva keino luoda pohjia. Kannattaa pitää se ohjelmassa ehdottomasti.
Näytä liitetiedosto 22621Kaksi tuntia Watopiassa, kahden vuoren yli (nousua 1230m). Keskimääräinen teho kahden tunnin ajalle oli 3W/kg.
Tuolla tehoalueella pitäisi riatlonistin pystyä polkemaan se lenkki. Muistaakseni Tuukka Miettinen (ihan Suomen kärkeä puolikkaalla ja täydellä) ajaa sen 90 km tuolla tehoalueella (yläosassa).Tuo oli melko raskas lenkki, jossa tehonkäyttö enimmäkseen osui, kuten kuvasta näkee, tuohon Z3-Tempo-alueelle.
Vastatkoon Salminen tuohon, mutta yhden tavallaan psykologisen neuvon voin antaa. Kun treenaa maksimitehoilla jonkun verran Cooperin testiä pitempikestoisia harjoituksia - esimerkiksi 15-20 minuuttia, niin testi tuntuu sitten lastenleikiltäMinkälaisesta fillaritreenistä olisi hyötyä Cooperia silmälläpitäen?
Niin, mitä ominaisuutta sun pitää kehittää Cooperia varten? Jääkö homma kiinni jaloista vai hengityksestä?Vastatkoon Salminen tuohon, mutta yhden tavallaan psykologisen neuvon voin antaa. Kun treenaa maksimitehoilla jonkun verran Cooperin testiä pitempikestoisia harjoituksia - esimerkiksi 15-20 minuuttia, niin testi tuntuu sitten lastenleikiltä
Vähän asiaan liittyen, ja sen vierestä: pyöräilyssähän perinteinen lyhyt FTP-testi kestää 20 minuuttia, tuona aikana tuotettu keskimääräinen teho kerrotaan 0.95:llä, jolloin saadaan arvio FTP:stä tunnin ajalle.