Sosiaalinen media ei tunnetusti ole sosiaalinen eikä media, mutta se on tehokas paljastamaan yksilöistä ja yhteisöistä alhaisia puolia.
Poliisien yksi puoli tuli näkyviin nyt rasismi-keskusteluna. Tasapainon vuoksi on pakko myöntää, että poliisien hyvätkin puolet tulivat nopeasti esille. Suomalaiset luottavat poliisiin vakaasti siksi, että suurin osa meidän poliiseistamme on ihan hyviä ihmisiä.
Monet niistä poliiseista kirjoittivat Twitteriin tai Facebookiin tapauksen jälkeen, etteivät hyväksy rasistista pilkkaa. Monet poliisit sanoivat niin, kun asia tuli keskusteluun maanantaina. Moni poliisi haluaa sydämestään tehdä asioita oikein – Tunnen tätä väkeä työkseni ja voin vilpittömästi sanoa, ettei tuosta ole epäilystäkään.
Millä ne jotkut joukkoon mahtuvat aggressiiviset, rasistiset ja sovinistiset poliisit saisi luottamaan työkavereihinsa ja ottamaan heiltä mallia? Se ei pelkästään käskemällä käy.