Lööpitystä, uutisia, ym. sälää / KESÄKAUSI 2017

  • Viestiketjun aloittaja 72
  • Aloituspäivämäärä

Örfil

Guest
Laitetaanpa tasapuolisuuden nimissä asiaa siitä poliisigatesta ja asia joka eniten huolestutti, kun siitä kuului.

Kuinka moni on helppo nakki propagandalle?

Toinen erittäin huolestuttava asia rasistisina esitellyissä kuvakaappauksissa oli myös joidenkin poliisien touhukas into jakaa linkkejä eri propaganda- ja vihasivustoille, joista osaa epäillään jopa Venäjän rahoittavan.

Jos meidän virkamiehemme, valtaa käyttävät poliisit, ovat helppoja nakkeja noin alkeelliselle informaatiovaikuttamiselle, mitä siitä seuraa?

Kysymys on todella iso ja tärkeä. Tätä asiaa ei tarvitse edes selittää yhtään enempää. Sen äärellä voi vain pysähtyä ja miettiä todella toistaen, minkälainen pohja suomalaiselle yhteiskuntarauhalle on, jos edes pieni osa meidän poliiseistamme on todella noin helppoja nakkeja noinkin alkeelliselle informaatiovaikuttamiselle.

Mitä se tarkoittaa? Mitä siitä voi seurata?
Yhdyn loppukaneettiin täysin:
Sosiaalinen media ei tunnetusti ole sosiaalinen eikä media, mutta se on tehokas paljastamaan yksilöistä ja yhteisöistä alhaisia puolia.

Poliisien yksi puoli tuli näkyviin nyt rasismi-keskusteluna. Tasapainon vuoksi on pakko myöntää, että poliisien hyvätkin puolet tulivat nopeasti esille. Suomalaiset luottavat poliisiin vakaasti siksi, että suurin osa meidän poliiseistamme on ihan hyviä ihmisiä.

Monet niistä poliiseista kirjoittivat Twitteriin tai Facebookiin tapauksen jälkeen, etteivät hyväksy rasistista pilkkaa. Monet poliisit sanoivat niin, kun asia tuli keskusteluun maanantaina. Moni poliisi haluaa sydämestään tehdä asioita oikein – Tunnen tätä väkeä työkseni ja voin vilpittömästi sanoa, ettei tuosta ole epäilystäkään.

Millä ne jotkut joukkoon mahtuvat aggressiiviset, rasistiset ja sovinistiset poliisit saisi luottamaan työkavereihinsa ja ottamaan heiltä mallia? Se ei pelkästään käskemällä käy.
http://www.savonsanomat.fi/kotimaa/Kommentti-Kohu-poliisista-paljasti-kaksi-isoa-huolenaihetta/997064#cxrecs_s
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Ei se vähennä viiteryhmän tollojen tolloutta, vaikka samaan ryhmään kuuluisi paljon fiksujakin.
 

Örfil

Guest
Elikäs kaikki tuomitaan muutaman perusteella, paitsi jos kyseessä on "meikäläiset"?
Silloin se on yksittäistapaus.
 

jjv

Arschloch
Liittynyt
4.5.2005
Viestit
26891
'Maldonadon pastorit' on legendaarinen tamperelainen visajoukkue, jonka muodostavat tutut veijarit Alppu, Hokkanen, Jjusban ja Balthazar.
Ei oo tuttuja lain nytkyllä. Tai no Hokkasen oon muutaman kerran nähny mutten koskaan luonnossa vaan turvallisesti verkkoaidan takaa käyskentelyään olen seurannut.
 

Fagerholm

Oman elämänsä Sutil
Liittynyt
19.12.2004
Viestit
39266
Sijainti
Semminki
Ei oo tuttuja lain nytkyllä. Tai no Hokkasen oon muutaman kerran nähny mutten koskaan luonnossa vaan turvallisesti verkkoaidan takaa käyskentelyään olen seurannut.
Ähtärin eläinpuisto on mesta pelissi.
 

Antsa Rieppo

Well-known member
Liittynyt
1.1.2015
Viestit
46299
Sijainti
Purukiellossa
Televisiossa poliisiylijohtaja Seppo Kolehmainen kertoi, että poliisihallintolain mukaan poliisi ei saa töissä eikä vapaa-ajallaan toimia niin, että luottamus poliisiin vaaraantuu.
 

kouvotsvoni

Banjottu
Liittynyt
30.1.1999
Viestit
89969
Sijainti
Corsica
Talon läpi ajanut nuori mies sai 10 kuukautta ehdollista vankeutta
Viime syksynä Joensuussa Ranta-Mutalantiellä omakotitalon läpi ajanut nuori mies tuomittiin Pohjois-Karjalan käräjäoikeudessa 10 kuukauden ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

Mies tuomittiin rattijuopumuksesta, törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta sekä kahdesta törkeästä vammantuottamuksesta. Käräjäoikeus piti vakavimpana törkeää liikennrturvallisuuden vaarantamista.

Käräjäoikeus otti kokonaissyyllisyyttä vähentävänä ja rangaistusta lieventävänä tekijänä huomioon sen, että kyseessä oli yhdellä teolla tehdyt rikokset.

Mies ajoi 140 kilometrin tuntinopeudella omakotitalon läpi alueella, jossa rajoitus on 30 km/h. Auto lävisti omakotitalon kolme seinää ja pysähtyi pihalle, jossa se syttyi tuleen.

Auto meni talon sisällä olleiden asukkaiden vierestä.
Vahingonkorvauksia sun muitahan tuosta tulee sellaiset summat, että saisi kotvan maksaa, vaikka olisi mikä boss tason-tyyppi...mutta siis 10 kk ehdollista.
 

Balthazar

Luonnollisesti.
Liittynyt
10.11.2000
Viestit
13560
Sijainti
Boogie Street
Jossain oli se uutinen jossa kerrottiin, että pornotähti Christy Mackin ex-puoliso sai brutaalista pahoinpitelystä 36 vuoden vankeusrangaistuksen. Kyllähän tuo näin maallikosta ihan oikein mitoitetulta tuntuu.
 

Albert Oil

Hippi ja juntti
Liittynyt
14.2.2000
Viestit
55371
Sijainti
Korviesi välissä
Jossain oli se uutinen jossa kerrottiin, että pornotähti Christy Mackin ex-puoliso sai brutaalista pahoinpitelystä 36 vuoden vankeusrangaistuksen. Kyllähän tuo näin maallikosta ihan oikein mitoitetulta tuntuu.
Mitä tapauksesta luin, niin vaikutti ihan tavanomaiselta suomalaiselta viikonlopulta. Pena Hirvensalmelta selviää putkayöllä ja pikkusakoilla.
 

Fagerholm

Oman elämänsä Sutil
Liittynyt
19.12.2004
Viestit
39266
Sijainti
Semminki
Jossain oli se uutinen jossa kerrottiin, että pornotähti Christy Mackin ex-puoliso sai brutaalista pahoinpitelystä 36 vuoden vankeusrangaistuksen. Kyllähän tuo näin maallikosta ihan oikein mitoitetulta tuntuu.
Ei pidä paikkaansa. Sai elinkautisen. 36v päästä lie eka sauma ehdonalaiseen.
 

Timo Virtanen

Ihan tavallinen Virtanen
Liittynyt
15.8.2015
Viestit
2229
Sijainti
Anywhere in the world
Se on kyllä metka, että kun tekee kerralla monta rikosta niin saa niistä tukkualennuksen. Samoin jos on aiemmin jo tuomioita alla, niin niistäkin saa toisinaan kanta-asiakkaan alennuksen.

Edit: ja mun oikeuskäsityksen mukaan kyllä mikä tahansa vammatuottamus olis vakavampi rike kuin liikenteen vaarantaminen. Mutta mä en toki olekaan mikään oikeusoppinut, joten en mä ehkä tiedä kaikkia sääntöjä.
 
Viimeksi muokattu:
Ylös