Allergiapolli

  • Viestiketjun aloittaja Viestiketjun aloittaja Juskanen
  • Aloituspäivämäärä Aloituspäivämäärä

Onko sinulla allergiaa?

  • Kyllä

    Äänet: 25 47,2%
  • Ei

    Äänet: 28 52,8%

  • Äänestäjiä yhteensä
    53
No palauta omistajalle. :doubtful:
No kun omistaja asuu samassa taloudessa. Omistaja oli muuten joskus pari vuotta sitten sitä mieltä, että jos kissan ja muijan välillä joutuis valitsemaan, niin muija sais lähteä.

Eli täytynee alkaa pakkaamaan :frown:
 
No kun omistaja asuu samassa taloudessa. Omistaja oli muuten joskus pari vuotta sitten sitä mieltä, että jos kissan ja muijan välillä joutuis valitsemaan, niin muija sais lähteä.

Eli täytynee alkaa pakkaamaan :frown:

Oi voi. Nyt voit sit ottaa Jonin. :D
 
Tupakinsavuun ja joihinkin haisuvesiin reagoin. Meiran sinappi voi välillä aiheuttaa semmosen ihme turvotuksen suuhun.
 
Onhan noita. Kaikensorttiset siitepölyt aivastuttaa keväisin, jotkut enemmän, jotkut vähemmän. Eläimistä oireita herättää ainakin kissa, koirien ja hevosten kanssa olen onneksi pystynyt aina elämään (kop kop).

Ruoka-aineista pahin on seesam, joka aiheuttaa pienissäkin määrissä huomattavan paljon pahoinvointia ja mahdollisesti hengitystieoireita. Vähän lievemmillä oireilla selviän pähkinöistä (joistakin lajeista ei tule oireita ollenkaan), kypsentämättömästä omenasta ja porkkanasta sekä monista eksoottisemmista hedelmistä. Kalalle olen sikäli kummallisen rajoittuneesti allerginen, että lohensukuisista kaloista en saa oireita (enkä säilyketonnikalasta). Tätä kukaan ei kuitenkaan ota vakavasti, vaan minua pidetään poikkeuksetta vain asennevammaisena. :rolleyes:
 
Joskus oli tosipahat siitepölyoireet. En tiedä miksi, mutta ne hävisivät tuossa vuosituhanteen vaiheessa, eivätkä ole palanneet.
 
Ainakin Kissa, kani, marsu, hevonen...
 
Joidenkin lehtipuiden siitepöly ja heinät. Armeijasta selvisin lääkkeitä syömättä joten aika heikkoa vastusta ovat.
 
Joo, horsma, pujo ja joku muu kasvi hyvin heikosti. Tais olla lisäksi vielä hevosallergiaa juuri ja juuri lähestulkoon arvaamalla. Kaikki noi oli hyvin lieviä testitulosten mukaan.
 
Kala, kananmuna, kiiwi... ja se, jos joku sivullinen alkaa omatoimisesti järjestellä minun aikataulujani. Siitä tulee pahoja näppylöitä. Neonvihreistä vaatteista tulee migreeminäinen oksettava olo. :yuck:
 
Ylös