Kirkko hermostui Da Vinci -koodiin
Roomalaiskatolinen kirkko on viimein rikkonut hiljaisuuden hittikirjan raamatullisia väitteitä kohtaan.
Da Vinci -koodi antaa ymmärtää, että Maria Madgalena oli Jeesuksen vaimo. Kirkko on toista mieltä. Genovan arkkipiispa, kardinaali Tarcisio Bertone avasi sanaisen arkkunsa BBC:lle hittikirja Da Vinci -koodin väittämistä. Kirjassa roomalaiskatolinen kirkko piilottelee todisteita siitä, että Maria Magdalena oli Jeesuksen vaimo ja tämän lasten äiti.
- Kirja on kaikkialla. On olemassa todellinen riski, että sen lukijat uskovat että nämä sadut ovat totta. Minua typerryttää se, että niin monet ihmiset uskovat näihin valheisiin, Bertone latasi.
Kardinaali Bertone pitää keskiviikkona seminaarin nimeltä Tarina ilman historiaa (Storia Senza Storia) kumotakseen Da Vinci -koodin esittämät väitteet. Hän on kertonut haluavansa "riisua valheilta naamion" näyttääkseen toteen kuinka "häpeällinen ja perätön" teos on.
Pyhän Graalin maljan etsinnästä salaliittoteorioineen kertova kirja on ilmestymisensä jälkeen synnyttänyt ympärilleen kymmenisen muuta kirjaa, jotka käyvät keskenään keskustelua väitteiden todenperäisyydestä. Da Vinci -koodi on kokonaisuudessaan synnyttänyt voimakasta polemiikkia naisen paikasta kristillisessä uskossa.
Kirjan kirjoittaja Dan Brown on ottanut osaa keskusteluun toteamalla, että "taide, arkkitehtuuri, salaiset rituaalit ja salaseurat ovat kaikki historiallisia tosiasioita".
Da Vinci -koodista tehdään parhaillaan elokuvaa, jonka pääosissa kryptologina nähdään Tom Hanks ja salaisen poliisin agenttina Audrey Tautou. (Iltalehti)