Archie
Well-known member
- Liittynyt
- 14.2.2000
- Viestit
- 13050
Jos yrittäjän tilaat tuotteen ja firma toimittaa jotain ihan muuta kuin mistä on sovittu, niin lähdetkö samalla tavalla pohtimaan: "Tämä kertoo siitä, että tuolla firmalla on muutenkin vaikeaa. Työpaikat menevät, jos alan urputtamaan. Parempi vain tyytyä tilanteeseen." Tai uskotko, että kuntosalifirman vuokrantaja lähtee ajattelemaan: "Vuokra on maksamatta ja näköjään se sovittu vakuutuskin on rauennut. Kertoo siitä, että ko. firmalla on vaikeaa. Jos minä nyt alan vuokraa vaatimaan työpaikat vähenevät ja kaikilla on ikävää. Parempi vain tyytyä tilanteeseen."
Itse en tiedä mitä hyötyä kenellekään on sellaisista työpaikoista, joissa työntekijä ei saa itselleen edes työtodistusta ilman oikeudenkäyntiä.
En kyllä ymmärrä yhtään tuota sun viestiä. Tavoitteeni oli kuitenkin kertoa, että ongelmat eivät korjaannu lisäämällä byrokratiaa ja sääntelyä. Sen sijaan niillä luodaan lisäkustannuksia niin yhteiskunalle kuin yrityksille. Ne jotka lakeja jo nyt rikkovat tuskin sitoutuisivat työehtosopimuksiinkaan.