Nyt kaivattaisiin historiaa ja syvällistä merkitystä ilmaisulle "hop hoppana kopo!". Näyttää olevan F1-Forumin eksklusiivinen hokema ja erään vanhan pollin perusteella Laralta lähtöisin.
Foorumi kiittää! :thumbup:Pitäisi olla "hoh hoppana kopo". Aito ja alkuperäinen kopo on nimimerkki burb: http://www.f1-forum.fi/vb/showthread.php?p=950051&highlight=hoppana+kopo#post950051 ja http://www.f1-forum.fi/vb/showthread.php?p=968762&highlight=hoppana+kopo#post968762
Eikös tätä käytetä myös vastauksena asiaan suhteessa kohtuuttomaan purkaukseen, lähinnä siis rauhoittelutarkoituksessa? Eräänlainen "vedähän henkeä" -kommentti.Miten sulla noin muuten menee? - Yleensä vittuilutarkoituksessa heitetty retorinen haistavittukysymys. Vakavassa paikassa näitä ei parane mennä viljelemään.
Turenki - se kun valokuvaa otettaessa kamerassa on ollut joko tarkennus, valotus, rajaus tai kaikki edelliset sekä muukin mahdollinen päin honkia.
JPP - Foorumin photarihahmo. Saa muut näyttämään jonkinsortin amatööreiltä kaikissa ohjelmien käyttöä vaativissa tehtävissä. Hävisi kuitenkin täpärästi Vuoden tönöilijä 2010 -kisan Pyryflle.
"kato äiti oon tageissa"?
Kultainen ananas on kylläkin lähtöisin Keke Rosbergiltä, Monacon kisassa. Vuosi tais olla 08.
Kultainen ananas tarkoittaa nykyään myös karting-puolella (ennakkoon A-finaaliin nopeutensa puolesta oletetun) kuljettajan jäämistä B-finaaliin. Jussi taisi olla hahmo, joka lanseerasi ilmaisun ensimmäistä kertaa KKWCS-kisojen yhteydessä.
Luetaan sitä sanakirjaa..Kertokaa minulle, mistä sai alkunsa sanonta "Heh, Massa".
Ja vielä yksi: "sättimisen lokeja" = chat-logeja (IRC-logeja) ?
Heh, Massa
Sätin liveseurannoissa syntynyt lausahdus joka heitetään aina kun Felipe Massa spinnaa tai on osallisena jossakin häsmingissä. Heh-etuliitettä voidaan käyttää puolivitsikkäästi myös fysiikan perussuureesta puhuttaessa, esim: Kuun (heh) massa on 7,347673×10²² kg
Sätti Tää on varmaan itsestään selvä. IRC/chat.
Ja sättimisen lokit on sitten tietysti pätkiä sättikeskustelusta.
Tästä se taisi lähteä: http://www.f1-forum.fi/vb/showthread.php?p=61079#post61079
Katoin vaan ekan postauksen, luulin että myöhemmin postatut jutut oli muokattu siihen. Sorry.
Vois editoida tänään mikäli selviän.Olen samaa mieltä, että ekaa postausta vois päivittää sitä mukaa kun uutta ilmenee.
Vois editoida tänään mikäli selviän.